Jan Klesla | Názory
8. 8. 2019 16:30

Když zoufalci bohatnou. Šílených střelců přibývá, protože jim na to půjčujeme

Nedokážete-li pochopit, jak si někdo může vzít automatickou zbraň, vyhledat hodně zalidněné místo, cestou na něj se točit na kameru a pak spustit palbu, nejste samozřejmě sami. Většina hledá vysvětlení u psychologů a psychiatrů, jen málokdo ale sáhne k sousední disciplíně - behaviorální ekonomii. Přitom právě ona může pomoci nahlédnout, proč a jak se z člověka stane chladnokrevný masový vrah - a přispět tak k záchraně lidských životů možná více než zákazy zbraní.
Foto: Aktuálně.cz

Jak poznamenal Steven Levitt, spoluautor populární knihy Freakonomics, aby propukla šílená střelba, musí se sejít tři věci. Šílenec, zbraň a především šílencova vůle zbraň šíleným způsobem použít.

Podle kanadského ekonoma Pierre Lemieuxe, který se opírá o starší studii kriminologů Jamese Alana Foxe a Monicy DeLateurové, je počet mrtvých z masového střílení v Americe za poslední skoro čtyři dekády v podstatě konstantní, i když mediálně to vypadá na strmý nárůst. Těžko tak z neštěstí vinit šíření zbraní nebo imigrantský terorismus. Však také vrazi z Ohia a Texasu byli domácí šílenci. Podobně jako vrah z Nového Zélandu nebo norský zabiják Breivik. Co tedy tyto lidi spojuje a vede k tomu, aby páchali zlo?

Lemieux si myslí, že lůzrovství. Všechno jsou to jedinci zoufale toužící po slávě a pozornosti, jichž ale nejsou schopni běžným způsobem dosáhnout. Jejich frustrace se pak obrací v hněv a nenávist, které v určitých případech nabývají hrůzné podoby.

Na mě nikdy nezapomenete

Počet takových jedinců je ve společnosti pravděpodobně dlouhodobě stejný. Už 356 let před Kristem třeba zapálil jistý Hérostratos slavný Artemidin chrám v Efesu z jediného důvodu - uchovat své jméno navždy v lidské paměti. Součástí rozsudku smrti proto bylo i nařízení, aby jeho jméno nikdo nezmiňoval, sic bude viník potrestán stejnou - tedy nejvyšší - sankcí. Tak úplně to zjevně nevyšlo. Jako symbol pomatených akcí se žhář do dějin nakonec zapsal a v psychologii se pro podobné počínání ke zvěčnění sebe sama používá pojem herostratismus.

Moderní bohaté západní společnosti ale dnes poskytují i lůzrům možnosti, na jaké nikdy v historii nedosáhli. Kupříkladu automobil nebo zbraň byly - a v mnoha oblastech světa ještě stále jsou - pro většinu zoufalců nedostupným luxusem. Ne tak v Americe, kde si i oni dodávku a zbraň mohou snadno koupit či půjčit na kreditku, tedy na dluh. A jsme u toho: s přijatelnou mírou nadsázky lze říct, že jim ke zbraním pomáhá ekonomický růst a bohatnutí společnosti. Není-li tedy z nějakých důvodů možné prosadit regulaci střelného arzenálu, stálo by možná za úvahu alespoň jeho razantní zdražení. Třeba uvalením vysoké daně.

Posaďte se a poslouchejte

Organizovaný terorismus ale naopak pomáhá omezovat láce. Podle nedávno zesnulého amerického ekonoma Alana Kruegera je rozhodnutí stát se teroristou totiž v podstatě racionální volbou. Z pohledu ekonomie takoví lidé zvažují náklady a výnosy, a to zdaleka nejen materiální. K "dráze" teroristy se přitom častěji kloní lidé s vyšším vzděláním, o které všechny ty zloorganizace také více stojí, a štědřeji je proto odměňují. Důvod je jasný: jsou schopnější, a tedy efektivnější v páchání útoků. Většinou tak - na rozdíl od šílených střelců - nejde o lidi s psychickými problémy. Jejich motivace bývá zpravidla odlišná, společná je jim jen frustrace.

Krueger před třemi lety při návštěvě Prahy popisoval svůj výzkum, podle jehož výsledků vede nejčastěji k rozhodnutí pro terorismus pocit politické křivdy a snaha ji odstranit. Navrhuje proto léčbu svobodou slova.

Ačkoliv se po aktuálních útocích znovu diskutuje o omezení, či dokonce zákazu serverů, jako je 8channel, kde prakticky neexistuje moderace a mohou se na nich objevovat beztrestně projevy nenávisti, může být cesta ke správnému řešení přesně opačná. Pokud se totiž zneuznaní jedinci "vyřvou" a sdělí světu své poselství s pocitem, že je někdo poslouchá, může to jejich frustraci kanalizovat. Podobně jako když je umožněn průchod politickým názorům: ne náhodou se řada teroristů rekrutuje ze zemí se silnou cenzurou, jako je Saudská Arábie.

Pokud totiž něco moderní bohatá společnost přinesla, je to krom jiného také příležitost, aby i ten největší zoufalec mohl za minimální náklady sdílet s celým světem i tu největší pitomost. A zviditelnit se tak i bez toho, aby musel škrtat sirkami.

Autor je ředitelem Institutu pro digitální ekonomiku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy