Jan Lipold Jan Lipold | Názory
21. 7. 2010 17:00

Stačí říct: Dovoz z Moravy. A Čechům z Čech tečou sliny

Slovíčkaření. Zprávy o páté konečně mají svou jazykovou hlídku.

Meruňky z Moravy. To je cedule v pankejtu u silnice číslo 4 z Písku do Prahy. Jasně. Kdyby ovoce prodávali v Hostýnských vrších, nejspíš by ho takhle neinzerovali.

Kdežto u Čechů z Čech - když jede kolem Moravák, myslí si své - se tak nějak počítá s tím, že jsou blbí. Že když se jim prodává něco "z Moravy", hned zavětří domácí klobásky, rulandské šedé pozdní sběr, svatební slivovici… Že jsou na Moravu vycvičení jako Pavlovův pes. A berou, i kdyby to byla kořalka s příměsí Sava a meruňky z velkoskladu. Viz za měsíc s burčákem „z Moravy". 

Opačně to nefunguje. U moravských silnic nikdo nic echt českého nenabízí. Vyhodili by ho.   

Časy se mění. Dřív stačilo říct, že džíny jsou „z dovozu" a dál už se nikdo neptal. Kupoval. Teď už na věci z dovozu an sich moc lidí nenachytáte. Z dovozu je skoro všechno. Ale Made in Morava (dovoz odkudkoli z území 22 tisíc kilometrů čtverečních mezi Jeseníky a Lanžhotem), to je v Čechách jiná.

Moravský patriotismus má všelijaké půvabné výhonky. To musíte o něco hlouběji, do regionálních metropolí (které spolu navzájem nemluví, o to jsou samy na sebe pyšnější). Tisk hlásí: Brněnští vědci přišli s objevem v léčbě celulitidy! Olomoučtí vědci vyvinuli unikátní metodu čištění vody!

Zatímco kolem zuří globální výměna informací, vědecké patenty zakujeme do městských hradeb. To je milé. Ne čeští, ale olomoučtí vědci. Slyšeli jste někdy o objevech „pražských vědců"? Asi ne, protože ty čpí prohnilým kosmopolitismem.

Ještě k těm cedulím. Tady je vynikající odkaz na téma zájmena a posmrtný život. Podívejte se, a co myslíte: Je to správně česky? A věcně?

Nový vládní mluvčí Martin Kupka ve středu oznámil, že vláda „zamítla sociálnědemokratický návrh na přímou volbu prezidenta". To je trochu hrubá slovní práce. Vláda návrhy zákonů určitě nezamítá (rozumějte: netrhá a nehází do koše), protože na to nemá gebír. Může s nimi nesouhlasit (čili: odmítat je) a oznámit to parlamentu, což také dělá, ale od zamítání zákonů tu jsou pořád ještě poslanci. I když jich je 118, nebuďte tak hrr, pane Kupko.

A tady je ukázka, komu všemu taky média říkají „podnikatel". Být podnikateli, tak nám to tedy dost vadí.

Těšíme se brzy na viděnou u dalšího Slovíčkaření!

Čtěte také:
Čeština na rok 2010: Akční balíček pohody
Zprávy o páté, archiv vydání

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy