Miloš Doležal Miloš Doležal | Názory
5. 3. 2021 14:55

Svatořečte Františka Líznu

Santo subito!, svatý hned, dožadovali se poutníci kanonizace papeže Jana Pavla II. už na jeho pohřbu. Ten slogan by byl zcela příhodný i teď, když se uzavřela pozemská pouť Františka Lízny. Jezuity, chartisty, vězně, mystika, poutníka, duší básníka.

Překonal komunistické kriminály a rudý režim plný trapičů, kteří mu znepříjemňovali život. Zdolal rakovinu, tisíce poutních kilometrů do všech světových stran (Compostely, Říma, Valdsteny i na Chersones). Přežil okradení, vykradení, vyloučení i zákazy. Až teprve svinský covid jej smrtelně ťal.

Františka Líznu, mimo jiné autora pozoruhodných poutních deníků a básnických textů Jak teskná je noc, považuji za nebojácného křesťana, radikálně spoléhajícího na všechna zaslíbení, která mu slíbil (nabídl) jeho Mistr. Neokázale se solidarizoval s bezdomovci, kriminálníky, zoufalci a vyděděnci, na své faře se s nimi dělil o chleba, majetek i bydlení. Ve shovívavosti a mužné něze.

Dokázal naslouchat druhým, poradit, ale být také ostrý a nekompromisní. V roce 1995 nabídl svému provinciálovi (jako poslušný jezuita) tři svá přání - možnosti, kam by chtěl jít sloužit. Vybral si ty nejtěžší štace: buď na misie do Ruska, nebo do proslulého romského ghetta v mosteckém Chanově, anebo jako vězeňský kaplan do nejtěžší věznice, na Mírov.

Byl poslán na Mírov, ale nakonec dělal všechno - misionáře na svých cestách, pomáhal Romům a přijal jejich národnost i místo kaplana mezi mírovskými vrahy. S nasazením a intenzitou. Zbožné farářské fráze vyměnil za účinné objetí a podanou ruku.

Františka jsem poznal ve druhé polovině devadesátých let přes svého redakčního kolegu, jezuitu Petra Koláře. Párkrát jsem s ním pak natáčel pro Český rozhlas, několikrát se pod jeho vedením účastnil duchovních cvičení v Českém Těšíně a jednou za námi přijel také na Vysočinu.

Podíval jsem se mu při jedné z těch příležitostí kdysi tajně do breviáře - měl v něm vepsanou krátkou báseň v próze o myšce, kterou zahlédl z vlaku. Soucitně v ní patří na myš, která se v chladném předjaří zimomřivě choulí k chuchvalci suché trávy kdesi na mezi. Byla psána s takovou něhou a prostotou, jako by ji zaznamenal před mnoha staletími nějaký potulný buddhistický mnich.

Představuji si, že František v botách Mefisto (jeho oblíbená značka) putuje na nebeskou hostinu k Beránkovi. Bez roušky, zato ve společnosti oné myšky a dalších, pro tento svět ztroskotaných, malých a bezvýznamných.

A nám nezbývá než se s Ivanem Martinem Jirousem pomodlit:

Jestli mě ještě popáté,
nedopusť Bože líznou,
dopřej mi aspoň ve vazbě,
setkání s Františkem Líznou.

Autor je básník a dokumentarista.

P. František Lízna, kněz odsouzený za své protirežimní aktivity | Video: Paměť národa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy