Ivan Kytka | Názory
7. 8. 2006 0:01

Tony Blair v roli "poškoláka"

Tony Blair odložil plánovanou rodinnou dovolenou v Karibiku, aby se věnoval konfliktu mezi Izraelem a Hizbolláhem a jeho gestu se dostalo hned několikerého vysvětlení.

Možná nevěří schopnostem své ministryně zahraničí Margaret Beckettové, argumentují jedni, a tak vzal její agendu do svých rukou.

Pozorovatelům neunikl také fakt, že Blairovi se chystali na dovolenou do karibské vily zpěváka sira Cliffa Richardse. Premiéra s ním prý spojují kromě hluboké náboženské víry ještě další zájmy. A možná chtěl uniknout spekulacím souvisejícím s jeho účastí na skandálu spojeným s udělování šlechtických titulů za peníze.

Buď jak buď, působil krok britského premiéra tak trochu jako gesto šprta, který zůstal dobrovolně po škole, aby přesvědčil paní učitelku (veřejnost), že si zaslouží lepší známku, či aby mu naopak odpustila zhoršené chování.

Blair dal opakovaně najevo, že by si přál na Blízkém východě co nerychleji příměří - za předpokladu, že Hizbolláh upustí od dalších provokací vůči Izraeli. Premiér přitom doufá, že krizi vyřeší rezoluce OSN a mezinárodní vojenský kontingent v jižním Libanonu.

Zatím však britské veřejnosti nevysvětlil, proč by měly být mezinárodní síly při hranici s Izraelem úspěšnější, než sami Izraelce, které příhraniční pásmo okupovali téměř dvacet let a stáhli se z něj až v roce 2001.

Big Brother v klíčové dírce

Britský televizní kanál Channel 4, který patří státu, ale je financován z komerční reklamy, vkročil o víkendu na poněkud neprozkoumané území. V centru Londýna natáčel "masturbathon" - hodinový dokumentární pořad věnovaný individuální i kolektivní masturbaci.

Společně s organizátory pozval do pronajatých studií celkem 250 účastníků, kteří se za diskrétní přítomnosti kamer měli "promasturbovat" nocí pro dobročinné účely. Jejich sponzoři totiž podpořili za každý (úspěšný) orgasmus či alespoň čas strávený sebestimulací finančně jednu ze dvou charitativních organizací šířících sexuální osvětu.

Pořadatelé přitom přiznávali, že přítomnost televize brali jako nutné zlo: "Televizní kamery dají konverzaci spojené s rolí masturbace v životě člověka a v lidské kultuře vyšší profil," říká jedna z organizátorek celé akce doktorka Carol Queenová.

Autoři chystaného dokumentu slibují, že film uvede celou akci do náležitého kontextu a bude ve stejné míře humorný a objevný. Třeba objeví, že síla a hloubka sexuálních zážitků je jaksi neoddělitelná od jejich intimity a řekněme kultivovaného soukromí.

Záznam "soudného" zúčtování na internetu

První zemské desky, které už od konce 11. století registrovaly půdu a majetek obyvatel Anglie a části Walesu, se dostaly po několikaletém snažení pracovníků Britského národního archivu na internet a komentátoři se shodují, že stejně jaké před devíti stoletími slouží digitální verze Domesday book k tomu, aby stát tahal z lidé peníze.

První soupis majetku, který si vyžádal zhruba dvacet let po úspěšné invazi, posloužil Vilému Dobyvateli k tomu, aby mohl vybírat (spravedlivě) daně. V digitálním věku platí Britové sice daně už podle jiných listin než jsou zemské desky, nicméně pokud chtějí překontrolovat, jakým majetkem disponovali jejich dávní předci, musí za každou "staženou" stránku z Internetu zaplatit v přepočtu téměř 150,- Kč.

Úředníci Viléma Dobyvatele byli přesní a neoblomní a zřejmě také neúplatní. A tak v historických análech z před devíti století "nechyběl jediný osel, kravka či prasnice," zmiňuje s nádechem obdivu jedna z dobových anglo-sasských kronik. Přesto se do Domesday Book nedostal majetek obyvatel tehdejšího anglického hlavního města Winchestru a také Londýna. Byl Londýn tak rozlehlý, příliš různorodý či Londýňané tak bohatí, že jejich majetek zůstal v tajnosti? Otázka, na kterou nemohou najít odpověď ani nejučenější z učenců.

Ivan Kytka; [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy