abb | Názory
1. 11. 2006 18:00

Top 20 Olomouckého kraje

Česká NEJ | Na mailovou adresu [email protected]  můžete posílat své návrhy a tipy na unikátní pozoruhodnosti vašeho kraje. Čím se může váš region pochlubit? Co jej činí jedinečným? Přírodní památky, umělecká díla, architektonické skvosty, slavná jména či historické mezníky. Hledejte s námi česká NEJ...

Foto: Aktuálně.cz
Olomouc, unikátní soubor šesti barokních kašen, výjimečný v celé střední Evropě. Více čtěte ZDE
Foto: Aktuálně.cz
Svatý Kopeček u Olomouce, poutní místo s barokním chrámem Navštívení Panny Marie.
Foto: Aktuálně.cz
Hrad Bouzov, romantický hrad, na přelomu 19. a 20. století upraven pro velmistra řádu německých rytířů. Více čtěte ZDE
Foto: Aktuálně.cz
Hranická propast, nejhlubší propast ve střední Evropě v nevelkém krasovém území Hranický kras. Na dně je "bezedné" jezírko, dosud změřená hloubka dosahuje 329,5 m, sestoupit až na dno se dosud nikomu nepodařilo.
Foto: www.home.gli.cas.cz
Javoříčské jeskyně, jeskynní soustava s rozlehlými dómy a bohatou krápníkovou výzdobou, která vyniká nejen pestrostí tvarů, ale také obrovskými rozměry. Jeskyně byla objevena v roce 1938, délka chodeb je přibližně 5 kilometrů.
Foto: Aktuálně.cz
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách. Budována od roku 1978, do provozu uvedena až v roce 1996. Mnohé její objekty jsou ukryty pod zemí, samotná zatopená plocha je pak ohleduplně začleněna do okolní přírody.
Foto: Aktuálně.cz
Ruční papírna Velké Losiny, unikát v rámci Evropy. Založena na panství moravského rodu pánů ze Žerotína na sklonku 16. století, patří tak mezi nejstarší ruční papírny v Evropě. Národní kulturní památka.
Olomoucké tvarůžky, vyrábí se jen v ČR a pro svou jedinečnou chuť jsou vyhledávanou pochoutkou i mezi turisty.
Foto: Aktuálně.cz
Praděd, 1491 m n. m., nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a českého Slezska vůbec a pátá nejvyšší hora České republiky. Drsné podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na vrcholu stojí 162 m vysoký televizní vysílač, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.
Foto: Aktuálně.cz
Prostějov, unikátní soubor secesních staveb, kromě známého skvostu od Jana Kotěry (Národní dům) také radnice či dvě vily od architekta Emila Králíka stavěné pro bratry Kovaříkovy.
Foto: www.czechtourism.cz
Hrad Helfštýn, rozsáhlá zřícenina středověkého hradu s hradbami a baštami, údajně jeden z největších hradů v Evropě.
Foto: Aktuálně.cz
Velké a Malé mechové jezírko u osady Rejvíz v největším rašeliništi Moravy a Slezska - v národní přírodní rezervaci Rejvíz (350 ha). Roste tu typická rašeliništní vegetace.
Foto: Aktuálně.cz
Otto Wichterle (1913-1998), rodák z Prostějova, vynálezce kontaktních čoček (1961).
Foto: Aktuálně.cz
Haná, území na střední a severní Moravě v nížinách okolo řeky Moravy, významná zemědělská oblast. Hanácké nářečí, hanácký kroj (ručně vyšívaný, snoubí v sobě malebnost s bohatstvím a patří k nejhonosnějším na Moravě).
Foto: Aktuálně.cz
Eduard Konrad Zirm (1863-1944), vídeňský rodák, primář očního oddělení fakultní nemocnice v Olomouci, provedl 7. prosince 1905 v Olomouci první úspěšnou transplantaci oční rohovky na světě.
Foto: Aktuálně.cz
Jan Blahoslav (1523-1571), rodák z Přerova, spisovatel a biskup Jednoty bratrské, jeho dílo lze považovat za předchůdce díla J. A. Komenského. Svým dílem Gramatika česká umožnil, nebo se alespoň velkou měrou zasloužil, o vydání Bible kralické.
Foto: Aktuálně.cz
Arcidiecézní muzeum Olomouc, zahrnuje tisíciletý historický a kulturní vývoj Moravy. Sídlí v někdejším Přemyslovském hradu a objektech kapitulního děkanství. Areál této národní kulturní památky je svým významem srovnatelný v rámci českých zemí pouze s Pražským hradem.
Foto: Aktuálně.cz
Edmund Husserl (1859-1938), rodák z Prostějova, německý filozof a zakladatel moderní fenomenologie.
Foto: Aktuálně.cz
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, velkolepý monument z let 1716-1754. Tzv. morový sloup. Jeho autoři byli olomouckými občany, stavba sloupu byla tedy chápána jako výraz lokálního patriotismu. Zařazen na seznamu UNESCO.
Foto: Aktuálně.cz
Gilbert du Motier, markýz de La Fayette (1757-1834), v Česku známý též jako generál Lafayette, francouzský aristokrat, který se zúčastnil americké války za nezávislost a počátečních fází francouzské revoluce. Je francouzským a americkým hrdinou, v Olomouci vězněn v letech 1794 až 1797.

 

Právě se děje

Další zprávy