David Klimeš David Klimeš | Názory
19. 11. 2019 11:30

Ultimátum neměl na Letné dostat Babiš, ale opozice

Víkendové protesty i oslavy ukázaly, že Češi nechtějí být jen diváky svého osudu. Skvělá zpráva. Opravdovou změnu ale jen plná náměstí nepřinesou. Potřebujeme se vrátit ke starému dobrému střetu politických stran.
Já mám třicet procent. Co máte vy?
Já mám třicet procent. Co máte vy? | Foto: Česká televize

Třebaže euforie, která se v sobotu vznášela nad pražskou Letenskou plání, mohla leckomu připomínat třicet let staré listopadové dny, chybí dnes naší zemi něco úplně jiného než nový "samet".

Nežijeme naštěstí v době, která by potřebovala solidaritu otřesených a víru v moc bezmocných. Nejsme nuceni stát se disidenty, dokud máme k dispozici přesně ten nástroj, o který jsme před třiceti roky tolik stáli: střet politických stran ve svobodných volbách.

I kdyby byly další protesty sebemasovější a sebekreativnější, mohou v demokratické společnosti sotva docílit něčeho jiného, než je vyhlášení předčasných voleb a nového rozdání politických karet.

Stačí ale i jen letmý pohled na průzkumy veřejného mínění, aby bylo jasné, proč právě tohle žádný z protestujících dosud ani slovem nezmínil: premiérovo hnutí by opět drtivě vyhrálo.

Má-li tedy mít v současné české politice kladení ultimát vůbec nějaký smysl, měla by si je vyslechnout především demokratická opozice - strany, které se dva roky před řádným termínem voleb nacházejí v rozvalu. A které bez tlaku zjevně nejsou schopny přestat s opečováváním svých pětiprocentních políček a najít cestu k úzké formální i programové spolupráci.

Jak nezvítězit

Občanské probuzení si ale rozhodně nezaslouží, abychom jej studovali jen s černými brýlemi na očích. Je spravedlivé Milionu chvilek po svátečním víkendu věnovat i milion pochvalných slov.

Letenský protest byl kultivovaný, vybrané osobnosti inspirativní (ke slovu se konečně dostaly i ženy), organizátoři ze všech sil upírali zraky shromážděných do budoucnosti a kladli velký důraz na osobní odpovědnost. Sestavili například třicítku velmi smysluplných bodů, mezi nimiž si může vybrat způsob svého všednodenního občanského angažmá prakticky každý. A nenajde-li třeba takový exprezident Václav Klaus slova chvály pro pobídku ke vstupu do politických stran, usvědčí sám sebe z vyprázdnění a falše.

Byť to tak na první pohled nevypadá, je ale nejcennější a nejprozíravější rozhodnutí spolku nespojit se s opozičními politiky, odmítnout jejich náhlou přízeň a žádat po nich aktivitu.

Smutným faktem totiž je, že dosud předvádějí především intelektuální impotenci. Demonstrovat to lze třeba na programu ODS "Země, která vítězí". Špatně okopírované návrhy polského Práva a spravedlnosti a obří náklady na všechny návrhy dokonale ilustrují neschopnost občanských demokratů se rozhodnout, zda vůči Babišovi investovat politický kapitál do promyšlených reforem, nebo se pokusit předhonit jej v populismu.

Probuďte je

Pokud by energie, kterou akumulovaly víkendové protesty i oslavy, dokázali politici ODS a Pirátů využít k ochotě hledat oblasti, na jejichž reformě by mohli spolupracovat, bylo by to skvělé.

Pokud by kandidáti na předsedu TOP 09 svorně vyhlásili, že jejich cílem je společná střešní strana se STAN, bylo by to skvělé.

Pokud by lidovci vyhlásili program, který je dostane do roka na osm procent, a nezvládnou-li to, zvolí koalici s ODS nebo TOP 09 + STAN, bylo by to také skvělé.

Na nic podobného ale nedošlo a zatím bohužel ani nevypadá, že by dojít mohlo. Skvělá byla "jen" sounáležitost statisíců lidí odhodlaných bránit svobodu a demokratické principy. Program ale musí nabídnout strany, od toho je koneckonců máme a ze státního rozpočtu platíme.

Řešení je kontraintuitivní. V zájmu lidí, kteří touží po nápravě zdegenerovaných politických poměrů, není dnes ani tak tlak na premiéra vybaveného krom stabilní voličské podpory zjevně i hroší kůží, ale především na demokratickou opozici. Jednak je to ona, kdo má kultivaci politické scény v popisu práce. Hlavně ale už promarnila příliš mnoho času a zatím vše nasvědčuje, že v tom hodlá pokračovat i po volbách v roce 2021. Neměli bychom jí to dovolit.

Sestřih nejzajímavějších momentů z demonstrace na Letné | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 44 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy