Adam B. Bartoš | Názory
23. 10. 2006 0:00

V roce 1905 byla Olomouc první na světě

Česká NEJ - Před 101 lety byla v Olomouci poprvé úspěšně transplantována oční rohovka. Uvnitř: MAPA

A Bystřice pod Hostýnem dala světu legendární židli - thonetku.

Pokračujeme v hledání českých NEJ a navyšujeme počet zajímavostí, na které jste nás upozornili, o dalších 70. V každém kraji již máme zaplněn žebříček ze tří čtvrtin. Zbývá tak už jen pět volných míst pro každý jednotlivý region.

Navrhujete stovky unikátů. Vybrali jsme jich už 215

Jak si česká NEJ vedou v současné chvíli? Kliknutím na mapu a konkrétní kraj zjistíte aktuální obsazení prvních patnácti příček.

Ale soutěž ještě nekončí. Najdete-li jakýkoli unikát, který by v tomto výběru neměl chybět, může se v seznamu objevit. Pošlete nám své tipy (na adresu [email protected]) a napište nám, proč si myslíte, že by právě vámi navrhovaná památka / přírodní skvost / významný rodák měla mezi českými NEJ být.

Čím se chlubíte?

V Praze se zajímavosti nabízejí snad na každém kroku a převažují mezi nimi přirozeně architektonické a historické památky. Ale jak to vypadá v ostatních regionech? Co považujte za významné a jedinečné?

Vedou hrady a zámky, za nimi pak přírodní zajímavosti, nejvyšší hory, významné postavy. Nejzajímavější pak jsou ty památky, které nelze nikam zařadit a jsou vskutku originální.

Kupříkladu nivelační bod Rakousko-Uherska, který se nachází v katastru města Lišov poblíž Třeboně (Jihočeský kraj) a je vskutku technickou památkou přesahující naše hranice (je totiž jediný na našem území). Nebo z ohýbaného dřeva vyráběná židle thonetka (z Bystřice pod Hostýnem), která je pro svůj neopakovatelný a geniálně jednoduchý tvar jednou z nejoblíbenějších židlí 20. století, známá po celém světě. Z podobného soudku jsou i dvě pochutiny neodmyslitelně spjaté s Karlovarským krajem - Becherův bylinný likér a tolik oblíbené lázeňské oplatky.

Slivovice nebo pivo?

A proč ne obojí? Pivo má mezi svými NEJ kraj Plzeňský (Pilsner Urquell) i Jihočeský (Budweiser Budvar), na chmel je ale hrdý i kraj Ústecký (tzv. žatecký chmel). Moravané mají svoji slivovici, na kterou taktéž nedají dopustit (Vizovice aj.)

Valašsko je ostatně fenomén sám pro sebe. Když jste navrhli mezi česká NEJ samotné Valašské království, region s vlastními zastupitelskými úřady, tradicemi, platidlem, poštovními známkami, pasy a dalšími vymoženostmi, neváhali jsme ani na chvilku. A vy v hlasování také ne.

A protože hledáme česká NEJ, nemůže mezi nimi chybět NEJvětší český rybník (Rožmberk) či NEJstarší muzeum u nás (Slezské zemské muzeum v Opavě, založené již roku 1814).

Foto: Aktuálně.cz

A jak je to s onou oční rohovkou, o které byla řeč výše? Vděčit za toto prvenství můžeme v Olomouci žijícímu Vídeňákovi, očnímu lékaři, primáři očního oddělení Eduardu Zirmovi (1863-1944), který v roce 1905 uskutečnil první transplantaci tohoto druhu na světě. Úspěšnou. Pacient, který měl obě oči poškozené vápnem, dostal novou rohovku a do konce svého života dobře viděl. Na památku tohoto světového prvenství najdeme v Olomouci pamětní desku na budově oční kliniky.

Česko. Země památek a architektonických skvostů

Neodmyslitelný je samozřejmě zástup šlechtických sídel a kostelů - hrad Helfštýn (Olomoucký kraj), hrady Trosky a Houska (Liberecký), zámek Hrádek u Nechanic ve windsorském stylu (Královéhradecký kraj), hrad Karlštejn (Středočeský), nádherné katedrály v Kutné Hoře (Středočeský kraj), znojemská rotunda (Jihomoravský kraj) či zřícenina hradu Rabí (Plzeňský), vůbec největší zřícenina u nás.

Následuje přehlídka poutních míst a klášterů - sv. Hostýn (Zlínský kraj), klášter v Oseku (Ústecký kraj), klášter Teplá (Karlovarský kraj) a Želiv (kraj Vysočina), dřevěné kostelíky na severní Moravě (Moravskoslezský kraj), za Prahu pak klášter břevnovský, Betlémská kaple. A nezapomenutelná atmosféra židovského hřbitova.

Kanály vzaly česká NEJ útokem

Zajímavým výsledkem je přítomnost hned čtyř kanálů mezi technickými památkami, za které jste se přimlouvali. Kanály Opatovický (v Pardubickém kraji, sloužil k napájení rybniční soustavy), Schwarzenberský (v kraji Plzeňském, sloužil k přepravě dřeva) a nejnovější Baťův (Jihomoravský kraj, ale zasahuje až do Zlínského) doplňuje kanalizační síť Prahy, technická památka opět mimořádné úrovně, mimochodem slavící letos přesně 100 let od svého zbudování.

Foto: Aktuálně.cz

Nezapomínáte však také ani na přírodu. Navrhujete (a my jsme vybrali) mechová jezírka Rejvíz (Olomoucký kraj), pralesy (Žofínský v Jihočeském kraji a Mionší v kraji Olomouckém), vrch Klínovec v Karlovarském kraji, Devět skal na Vysočině a starou a pověstmi opředenou Zpívající lípu tamtéž. Sněžka samozřejmě nemůže chybět.

Významné rodáky pak nominovala Vysočina (autor známých "Broučků" Jan Karafiát), Jihomoravský kraj nabízí světoznámého spisovatele brněnského původu Milana Kunderu, severní Moravu zastupuje anarchistický bard a pěvec Petr Bezruč. Za Hradecko Karel Čapek, Plzeňsko nominovalo úspěšného podnikatele Emila Škodu a Pardubicko vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla.

 

Právě se děje

Další zprávy