Jakub Antoš, red | Názory
6. 2. 2007 0:00

Vaše příběhy korupce. Tady jsou

Debata týdne - V týdnu, v němž se rozhodne o vydání vicepremiéra k trestnímu stíhání, se redakce Aktuálně.cz pokouší zmapovat metody korupce.

Jak se v Česku uplácí?

Pokud senátoři ve středu vydají předsedu lidovců Jiřího Čunka do rukou policie - a on sám stojí o to, aby se jeho případ vyšetřil - bude obviněn z přijímání úplatku.

V této debatě Aktuálně.cz však nejde o Čunkův případ.

Podělte se o své osobní zkušenosti s korupcí.

Podle dřívějších průzkumů společnosti GfK 58 procent Čechů nikdy žádný úplatek nedalo, ale 36 procent ano. Nejčastěji na úřadech. V jiných zemích je s úplatky nejvíce spojováno zdravotnictví (ne všude, v Rusku například policie).

Světová banka ve své studii o korupci v deseti členských státech EU včetně Česka uvádí, že firmy dávají na úplatky pět až sedm procent ze svých tržeb. Je-li to pravda, pak jde o miliardové částky ročně.

V nejznámějším i nejuznávanějším žebříčku korupce sestavovaném Transparency International Česku patří známka 4,8 na desetibodové stupnici (0 znamená nezvladatelná korupce, 10 žádná korupce). Tento žebříček je odrazem mínění oslovených odborníků.

Co si však myslíte o úplatcích vy? Popište svůj příběh korupce.

Foto: Aktuálně.cz

Narozdíl od předchozích, zásadně neanonymních Debat týdne na Aktuálně.cz, je redakce v tomto případě připravena přijmout žádost o nezveřejnění údajů o autorech diskusních příspěvků.

Zveřejníme jen ty příběhy a jen ty pasáže, které nevystaví trestnímu stíhání vás, ani redakci.

Firma pro obec i pro starostu

U nás v jihočeské (uvedeno jméno obce) probíhají už roky práce na zhotovování nových a obnově starých chodníků zásadně bez výběrového řízení. Výběrové řízení na stavbu městských objektů vždy provádí jedna firma - že by náhoda? Našly by se i další příklady - jako je zavedení internetu do městského úřadu a následné pochvalování si starosty, jak mu dotyčná firma zmodernizovala doma PC.

Křoví ve výběrovém řízení

Když jsem se účastnila výběrového řízení na úklid magistrátu, bylo řízení vyhlášeno a zrušeno dvakrát - bez udání důvodu.

Potřetí jsem vypadla, neboť jsem zapomněla dát na jeden list razítko a podpis.

Po úplatku úředníkovi odboru investic magistrátu v řádu několika tisíc korun jsem dostala kopie smluv na uzavření zakázky s výhercem výběrového řízení. Zároveň jsem se dozvěděla, že "bojuji s větrnými mlýny". Toto řízení bylo celé na oko ( jeden vítěz, tři křoví a já). Jako malá firma jsem jim udělala "čáru přes rozpočet", protože si mysleli, že budu mít špatně připravenou koncepci. Bohužel pro ně byla dobrá - a tak to museli řízení zrušit a upozornit výherce, jak má dál postupovat. Po druhém pokusu přešvihli termín, protože to bylo v době prázdnin a tak se vyhlašovalo potřetí.

Úředníci a jejich firmy

Dobrý den,

měli byste se zaměřovat i na jiná témata než je korupce.. Co třeba střet zájmů? Nebo to, že většina státních zaměstnanců většinu pracovní doby profláká.

Ohledně korupce a střetu zájmů. Jeden můj kamarád měl firmu a dodával na jisté ministerstvo elektroniku. Protože se jednalo o spotřební elektroniku (ledničky, televize, videa, DVD, varné konvice, mikrovlnky...), nebylo na tyto dodávky vyhlášeno výběrové řízení.. A proto se mohlo stát, že za objednávky totoho zboží platil zaměstnanci oddělení, které se stará o DHM.

No ale to ještě není to nejpikantnější. Ve státní správě je spousta zaměstnanců, kteří sami mají firmy a sami dodávají zboží a služby na úřady, na kterých pracují. Už se ani nenamáhají dělat to přes kamarády nebo rodinné příslušníky.

Další úvaha k zamyšlení je obrovské procento flákačů ve službách státu. Zkustě se někdy věnovat tomuto tématu, pokud se nebojíte, že ztratíte čtenáře z řad těchto povalečů...

IT, aneb ruka ruku myje

IT firma mého známého byla oslovena konkurencí, zda by "nevykryla" výběrové řízení na dodávku diskového pole pro nejmenovanou univerzitu.

Měl jen dodat své logo do nabídky, kterou připraví konkurence. Odměnou byla nabídka, že konkurence zase vyjde vstříc jim v jiných výběrových řízení.

Když jsme se o tom případu s kamarády z oboru bavili, známý z místní univerzity (jiné než v předchozím odstavci) dodal "od koho a jak myslíš, že tohle diskové pole máme my?"

Mýtné v parlamentu

Pokud chcete skutečně něco vědět, jak vypadá korupce v režimu "Aktuálně v CZ" , podívejte se na kauzu Mýto v ČR. Přečtěte si notářský zápis z výběrové komise, porovnejte zadávací podmínky s uzavřenou smlouvou a to vše porovnejte se současným stavem. Výsledek : pokud v tom je korupce pod 1 miliardu, tak jsou naši úředníci velmi, a to opakuji, velmi velmi laciní !!!!! Důkaz: tento týden bude Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR jednat o zřízení vyšetřovací komise k Mýtu. Jděte si to poslechnout...

Počítače pro úřady

Známý pracuje v regionální IT firmě. Dodávají výpočetní techniku pro místní úřady. Pro každé výběrové řízení zpracovává můj známý tři nabídky. Nejvýhodnější pošlou oni, další dvě (horší) předají přes spřátelené firmy. Na úřadech o tom vědí, jejich IT pracovníci oslovují jen tento kartel, z realizovaných obchodů mají procenta.

Obálková metoda. Prostor pro korupci?

Co si myslíte o pronajímání obecních bytů takzvanou "obálkovou metodou", prapodivným výběrovým řízením? V tomto řízení neobdržíte byt do osobního ani jiného vlastnictví, ale pouze nájemní smlouvu na dobu určitou. Když se osvědčíte, tak vám ji i prodlouží. A od druhého měsíce po podpisu nájemní smlouvy zatím platíte v Praze stanovený nájem 37,07 Kč za 1 m2, takže vlastně nic nezískáte, ale například na ... (uvedena pražská MČ) za smlouvu na byt 1+KK zaplatíte až 650 000 Kč. A to platí i u bytů, které jsou určeny k odprodeji po technologických celcích nově vznikajícím bytovým družstvům.

Zajímavá je na celé situaci skutečnost, že byty jsou nabízeny formou nabídky na úřední desce, poté jsou někomu touto metodou za úplatu přenechány, ale nikde se nedozvíte, kolik osob se přihlásilo a za jakou cenu byl byt dotyčné osobě přenechán (tedy nikoliv byt, ale jen a pouze nájemní smlouva). Navíc původní nabídky, které byly vyvěšeny na úřední desce, z ní zmizí leckdy dříve než dojde k pronajmutí nabízeného bytu. Co je však nejzajímavější!? Že na bytě například vázne dluh za nájemné cca 40-50 000 Kč a je profinancován za cca 600.000 Kč a to údajně, dle sdělení MČ podle paragrafů občanského zákoníku.

Ovšem nikde v tomto znění není k nalezení nic o tom, že by se mohlo nebo mělo pořádat jakési "výběrové řízení" formou nabídky v obálkách, tudíž celá "švindl akce" silně zavání podvodem a obohacováním, včetně podezření z korupce u pracovníků státní správy.

Není totiž nikterak veřejně kontrolovatelné, jak bylo provedeno vyhodnocení oné "obálkové metody" a kolik vlastně MČ dostala například za dluh ve výši cca 40-50-000 Kč od někoho, kdo měl zájem si nájemní smlouvu zakoupit. Také nikde nenaleznete kolik zájemců se přihlásilo a s jakými nabídkami, ani to, jak byly prostředky získané touto metodou dále využity.

 

Právě se děje

Další zprávy