Jan Lipold Jan Lipold | Názory
14. 10. 2017 19:00

Skrytá tvář komunistických voleb: Archivy ukrývají bizarní incidenty z volebních kampaní

V období tzv. normalizace se konaly volby, nebo spíš "volby", v letech 1971, 1976, 1981 a 1986. "Šaškárna 99,8 procenta," nazval je jeden z anonymních nápisů.

Všichni komunisté do uren! - Tak se jmenuje kniha historika Tomáše Vilímka, s podtitulem "Volby v Československu v letech 1971 - 1989 jako společenský, politický a státněbezpečnostní fenomén" (vydal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha 2016). Autor v ní podrobně mapuje oficiální i skrytou tvář pečlivě nakašírovaných voleb, které tehdejší moci dávaly "autorizaci" od občanů Československa.

Archivní prameny, jež Vilímek shromáždil, vypovídají o tom, jak si komunistický režim dával na přípravě a průběhu voleb záležet, jak při jejich příležitosti mobilizoval svůj bezpečnostní aparát, i jak se - hlavně v prvních letech - obával sebemenší nesouhlasné reakce občanů.

Místo ní ovšem přicházela spíš lhostejnost a vynucená poslušnost. Voliči neměli na výběr, k dispozici byla jen jedna kandidátka Národní fronty kontrolované Komunistickou stranou Československa.

I za těchto okolností se před volbami udála řada drobných incidentů, které narušovaly oficiální fasádu "šťastných zítřků". Kromě přímých účastníků se o nich ovšem pochopitelně téměř nikdo nedozvěděl. Zaznamenala je ale početná hlášení informátorů, policie, straníků. Ta jsou dnes v Archivu bezpečnostních složek.

Vybíráme některé pasáže z knihy Tomáše Vilímka. Podívejte se na skrytou tvář volební kampaně v totalitním režimu.

Foto: ČTK

Účinnost volební propagandy měla své limity a narážela jak na lhostejnost značné části občanů, tak na všeobecně rozšířenou tendenci dělat si z ní legraci. Dne 27. listopadu 1971 například objevil příslušník Veřejné bezpečnosti v zadním traktu základní školy v Praze-Dejvicích leták s upřímným přáním: "Všichni komunisté do uren!"

 

Právě se děje

před 32 minutami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy