Jan Lipold Jan Lipold | Názory
14. 10. 2017 19:00

Skrytá tvář komunistických voleb: Archivy ukrývají bizarní incidenty z volebních kampaní

V období tzv. normalizace se konaly volby, nebo spíš "volby", v letech 1971, 1976, 1981 a 1986. "Šaškárna 99,8 procenta," nazval je jeden z anonymních nápisů.

Všichni komunisté do uren! - Tak se jmenuje kniha historika Tomáše Vilímka, s podtitulem "Volby v Československu v letech 1971 - 1989 jako společenský, politický a státněbezpečnostní fenomén" (vydal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha 2016). Autor v ní podrobně mapuje oficiální i skrytou tvář pečlivě nakašírovaných voleb, které tehdejší moci dávaly "autorizaci" od občanů Československa.

Archivní prameny, jež Vilímek shromáždil, vypovídají o tom, jak si komunistický režim dával na přípravě a průběhu voleb záležet, jak při jejich příležitosti mobilizoval svůj bezpečnostní aparát, i jak se - hlavně v prvních letech - obával sebemenší nesouhlasné reakce občanů.

Místo ní ovšem přicházela spíš lhostejnost a vynucená poslušnost. Voliči neměli na výběr, k dispozici byla jen jedna kandidátka Národní fronty kontrolované Komunistickou stranou Československa.

I za těchto okolností se před volbami udála řada drobných incidentů, které narušovaly oficiální fasádu "šťastných zítřků". Kromě přímých účastníků se o nich ovšem pochopitelně téměř nikdo nedozvěděl. Zaznamenala je ale početná hlášení informátorů, policie, straníků. Ta jsou dnes v Archivu bezpečnostních složek.

Vybíráme některé pasáže z knihy Tomáše Vilímka. Podívejte se na skrytou tvář volební kampaně v totalitním režimu.

Foto: ČTK

Účinnost volební propagandy měla své limity a narážela jak na lhostejnost značné části občanů, tak na všeobecně rozšířenou tendenci dělat si z ní legraci. Dne 27. listopadu 1971 například objevil příslušník Veřejné bezpečnosti v zadním traktu základní školy v Praze-Dejvicích leták s upřímným přáním: "Všichni komunisté do uren!"

 

Právě se děje

Další zprávy