Jan Lipold Jan Lipold | Názory
14. 10. 2017 19:00

Skrytá tvář komunistických voleb: Archivy ukrývají bizarní incidenty z volebních kampaní

V období tzv. normalizace se konaly volby, nebo spíš "volby", v letech 1971, 1976, 1981 a 1986. "Šaškárna 99,8 procenta," nazval je jeden z anonymních nápisů.

Všichni komunisté do uren! - Tak se jmenuje kniha historika Tomáše Vilímka, s podtitulem "Volby v Československu v letech 1971 - 1989 jako společenský, politický a státněbezpečnostní fenomén" (vydal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha 2016). Autor v ní podrobně mapuje oficiální i skrytou tvář pečlivě nakašírovaných voleb, které tehdejší moci dávaly "autorizaci" od občanů Československa.

Archivní prameny, jež Vilímek shromáždil, vypovídají o tom, jak si komunistický režim dával na přípravě a průběhu voleb záležet, jak při jejich příležitosti mobilizoval svůj bezpečnostní aparát, i jak se - hlavně v prvních letech - obával sebemenší nesouhlasné reakce občanů.

Místo ní ovšem přicházela spíš lhostejnost a vynucená poslušnost. Voliči neměli na výběr, k dispozici byla jen jedna kandidátka Národní fronty kontrolované Komunistickou stranou Československa.

I za těchto okolností se před volbami udála řada drobných incidentů, které narušovaly oficiální fasádu "šťastných zítřků". Kromě přímých účastníků se o nich ovšem pochopitelně téměř nikdo nedozvěděl. Zaznamenala je ale početná hlášení informátorů, policie, straníků. Ta jsou dnes v Archivu bezpečnostních složek.

Vybíráme některé pasáže z knihy Tomáše Vilímka. Podívejte se na skrytou tvář volební kampaně v totalitním režimu.

Foto: ČTK

Účinnost volební propagandy měla své limity a narážela jak na lhostejnost značné části občanů, tak na všeobecně rozšířenou tendenci dělat si z ní legraci. Dne 27. listopadu 1971 například objevil příslušník Veřejné bezpečnosti v zadním traktu základní školy v Praze-Dejvicích leták s upřímným přáním: "Všichni komunisté do uren!"

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy