Jan Lipold Jan Lipold | Názory
14. 10. 2017 19:00

Skrytá tvář komunistických voleb: Archivy ukrývají bizarní incidenty z volebních kampaní

V období tzv. normalizace se konaly volby, nebo spíš "volby", v letech 1971, 1976, 1981 a 1986. "Šaškárna 99,8 procenta," nazval je jeden z anonymních nápisů.

Všichni komunisté do uren! - Tak se jmenuje kniha historika Tomáše Vilímka, s podtitulem "Volby v Československu v letech 1971 - 1989 jako společenský, politický a státněbezpečnostní fenomén" (vydal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha 2016). Autor v ní podrobně mapuje oficiální i skrytou tvář pečlivě nakašírovaných voleb, které tehdejší moci dávaly "autorizaci" od občanů Československa.

Archivní prameny, jež Vilímek shromáždil, vypovídají o tom, jak si komunistický režim dával na přípravě a průběhu voleb záležet, jak při jejich příležitosti mobilizoval svůj bezpečnostní aparát, i jak se - hlavně v prvních letech - obával sebemenší nesouhlasné reakce občanů.

Místo ní ovšem přicházela spíš lhostejnost a vynucená poslušnost. Voliči neměli na výběr, k dispozici byla jen jedna kandidátka Národní fronty kontrolované Komunistickou stranou Československa.

I za těchto okolností se před volbami udála řada drobných incidentů, které narušovaly oficiální fasádu "šťastných zítřků". Kromě přímých účastníků se o nich ovšem pochopitelně téměř nikdo nedozvěděl. Zaznamenala je ale početná hlášení informátorů, policie, straníků. Ta jsou dnes v Archivu bezpečnostních složek.

Vybíráme některé pasáže z knihy Tomáše Vilímka. Podívejte se na skrytou tvář volební kampaně v totalitním režimu.

Foto: ČTK

Za svým způsobem signifikantní lze označit incident v jedné obci na Kladensku počátkem října 1976. V restauračním zařízení se konalo předvolební setkání, na kterém byl přítomen i Miloš Jakeš, tehdejší předseda Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ. K první nepříjemnosti došlo již po jeho projevu, když jej dvaapadesátiletý muž požádal, aby Husákovi vzkázal, že je lhář. Těsně před koncem schůze se objevil jiný, jednačtyřicetiletý muž, který se snažil dostat do budovy, neboť měl chuť na pivo. Když byl pořadateli informován, že pivo je jen pro účastníky schůze a že je přítomen i soudruh Jakeš, odpověděl, že mu Jakeš může vlézt na záda, neboť jej neživí. S dalšími nadávkami, za které byl později volán k odpovědnosti, odešel domů.

 

Právě se děje

Další zprávy