Matyáš Zrno Matyáš Zrno | Názory
včera

Zastavil Trump pomoc Ukrajině? Není to tak horké, zbraně posílá dál

Nejprve Trump v rozhovoru pro FOX News kritizoval Zelenského za to, že se bránil a raději se nedomluvil s Putinem. Potom zastavil zahraniční pomoc Spojených států na 90 dnů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tehdy ještě republikánským kandidátem a nyní zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, 27. září 2024, New York
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tehdy ještě republikánským kandidátem a nyní zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, 27. září 2024, New York | Foto: Reuters

Zatímco první zpráva se dá zařadit do kategorie "Trump zase něco plácnul", druhá je už konkrétním opatřením, které by mohlo ukazovat, kterým směrem se americký prezident vydá. Zastavení zahraniční pomoci ale naštěstí pro Kyjev není absolutní. Vojenská pomoc pokračuje.

Už první zpráva z webu Politico o pozastavení veškeré zahraniční pomoci na 90 dnů, nebyla úplně jednoznačná. Zatímco bylo jasné, že pokračuje pomoc Izraeli a Egyptu (tradičně největším příjemcům americké zahraniční pomoci), u pomoci Ukrajině píše Politico, že "z prezidentova příkazu nebylo jasné, zda se dotkne již přidělených prostředků nebo pomoci Ukrajině." Nyní to vypadá, že vojenská pomoc Ukrajině bude pokračovat. 

Zpravodaj Hlasu Ameriky z Pentagonu Ostap Jariš vysvětluje, že klíčové programy vojenské pomoci Ukrajině nekončí. Zastavení se sice týká programu Foreign Military Financing, jenže tam už bylo alokovaných 1,6 miliardy dolarů vyčerpáno. Ostatní programy, skrze něž tečou peníze na vojenský materiál na Ukrajinu, pokračují. Jde o Presidential Drawdown Authority (PDA) a Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Všechny nasmlouvané kontrakty na výrobu a dodávky zbraní běží podle plánu.  Přerušení pomoci ale zasáhne programy Americké agentury pro zahraniční rozvoj (USAID) i program na přijímání ukrajinských uprchlíků. Přitom některé programy USAID jsou důležité například pro obnovu ukrajinské energetiky a další infrastruktury.  

Co vedlo Trumpa k přerušení pomoci? Bude to populární mezi jeho voliči - a nejen mezi nimi. Zhruba polovina Američanů má za to, že pomoc USA cizím zemím je příliš velká a jde na úkor vlastních občanů. To zvláště rezonuje v situacích, jako jsou přírodní katastrofy (naposledy tornádo Helene v Severní Karolíně nebo požáry v Kalifornii), kdy se sociální sítě plní odkazy podobného typu, jako když si Donald Trump Jr. stěžoval, že americké rodiny postižené Helene dostanou jen 750 dolarů, zatímco Ukrajina dostala už 250 miliard dolarů, tedy 6 500 dolarů na osobu.

Trump jr. zapomněl dodat, že většina z této pomoci jde na nákup v Americe vyrobených zbraní a munice, ale to je v podstatě jedno. Američané jsou zkrátka tradičně více citliví k utrácení peněz daňových poplatníků a vidí velké sumy odcházející do zahraničí - pokud se spočtou všechny druhy pomoci (ať jde o vojenskou, rozvojovou, humanitární  a jinou), jde v roce 2023 v případě zahraniční pomoci o 68 miliard dolarů, zdaleka nejvíce ze všech zemí na světě.

Další důvody svého kroku zmínil Trump v dekretu. Tvrdí, že "průmysl a byrokracie zahraniční pomoci nejsou v souladu s americkými zájmy a hodnotami" (čímž naráží například na podporu LGBT hnutí v cizích zemích).  Cíle zahraniční pomoci musí podle něj odrážet cíle americké administrativy. 

Ministr zahraničí Marco Rubio to dále rozvedl ve třech bodech, na které musí odpovědět každý program zahraniční pomoci: Zvyšuje to bezpečnost Ameriky? Posiluje to Ameriku? Zvyšuje prosperitu Ameriky? Rubio se v minulosti prezentoval jako zastánce Ukrajiny. Jeho úřad má nyní 90 dnů na to, aby na všechny otázky v ukrajinském případě odpověděl "Ano".

 

Právě se děje

Další zprávy