Milan Fridrich | Názory
18. 5. 2006 0:01

Zbytečný rozruch kolem Šifry

Vypadá to, jako by se jednalo o zjevení samotného Krista.

Přitom film Šifra mistra Leonarda je přesně marketingově naprogramovaný román do pohyblivých obrázků, smlsne si na stovkách milionů dolarů a za pár let se bude povalovat ve videopůjčovnách, aniž by kohokoliv napadlo pustit si ho víckrát než jednou. Možná ani to ne.

Evropané budou zklamáni, ale jen trochu. Měli by to chápat.

Důvodů je několik.

1. Román je pouze strhující detektivka. Co se týče historických faktů a jejich interpretace, je plný přehnaných tvrzení o Ježíšovi, křesťanství, svatém grálu, organizaci Opus dei, Leonardu da Vinci a Louvru. Je vlastně překvapivé, že Vatikánu stálo za to jej kritizovat.

2. Román je dějově přehuštěný, plný vysvětlování a historických souvislostí. Právě to mu propůjčilo kouzlo. Čtenář měl pocit, že se dozvídá dosud utajené skutečnosti o evropské křesťanské historii. Četl o tajných skupinách, tajemství a snadno propadl fikci, že na něj kouká "pravda" o dějinách a životě, kterou znali jen zasvěcení. Jenže tohle hodit do scénáře je nemožné.

3. Film natočil Hollywood. Navíc do hlavních rolí obsadil marketingově dobře prodejné herce bez ohledu na jejich věrohodnost. Asi s výjimkou Jeana Rena.

4. Navzdory tomu, že kniha se tváří mysticky, po jejím přečtení rychle mystický zážitek vyprchá. Nepřitáhne jako Jméno růže nebo Kladivo na čarodějnice a Andrej Rublev. Je to spíš Trója nebo Gladiátor - mix historie, melancholie, napětí a autostylizace postav. Brown je brilantní psavec, ale není to Umberto Eco.

5. Tím, že lidé děj znají, těžko je něco překvapí. Maximálně budou srovnávat a brilantně napsaný román z toho vyjde vítězně. Šíří děje dá větší zážitek, ať mu věříme, nebo ne.#reklama

Ale není to jedno? Stejně na to půjdeme. Ale jednou a dost.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy