Luděk Navara Luděk Navara | Názory
15. 7. 2020 1:56

Zemřel Miloš Jakeš, muž směšný i nebezpečný zároveň

Na první pohled vypadal jako neškodný popleta, který se zapíše do historie nanejvýš zmatenými výroky. Ve skutečnosti ale patřil skoro deset let k nejmocnějším lidem v komunistickém Československu.
Projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, 17. července 1989 | Video: Česká televize

Skoro dva roky byl formálně vůbec nejvlivnějším člověkem v zemi, která věznila své politické odpůrce, bila demonstranty a zabíjela nemilosrdně ty, kteří ji chtěli opustit.

Za působení Miloše Jakeše ve vysokých stranických funkcích zemřelo u komunistické železné opony celkem osm uprchlíků. Kvůli těmto mrtvým čelil hodně opožděnému trestnímu stíhání. Teď už je jisté, že pozemské spravedlnosti unikne.

Stejné knihy, jiné myšlenky

Jak paradoxní postavou byl, dokazují i eskapády spojené s jeho křestním jménem. Ve skutečnosti se totiž jmenoval Milouš. Užívat své pravé jméno ale odmítal. Zřejmě proto, že působí směšně a v našich zeměpisných šířkách je spojeno s komickým hrdinou Jirotkova románu Saturnin.

Základní zkušenosti začal Miloš Jakeš získávat ještě před válkou v baště československého kapitalismu - ve Zlíně. Vychodil tam Baťovu školu práce, jejíž absolventi se vyznačovali pílí a disciplínou.

Záhy ovšem vsadil na kariéru v komunistické straně, do které vstoupil hned po válce. Kapitalistické návyky ze Zlína mu pomáhaly, jeho hvězda stoupala a v roce 1955 jej strana vyslala na studia do Moskvy. Společnost mu tam krom jiných dělal také Alexander Dubček, který později ve svých pamětech o Jakešovi napsal: "Možná jsme v Moskvě četli stejné knihy, ale nevrátili jsme se odtud se stejnými myšlenkami."

V osudovém roce 1968 se Jakeš postavil na opačnou stranu barikády než jeho někdejší spolužák Dubček, který se pro československou i světovou veřejnost stal symbolem politického uvolnění během pražského jara.

Když 21. srpna na pokyn Moskvy Československo přepadla vojska "spřátelených" zemí, jednali naši čelní komunisté o tom, jak se k okupaci postaví a zda ji odsoudí jasnými slovy. "Šlo o následující větu: předsednictvo považuje tento akt za odporující nejenom všem zásadám vztahů mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva," vzpomínal na dramatické noční jednání bývalý komunistický politik Zdeněk Mlynář, který později emigroval na Západ. Jakeš sice podle jeho slov neměl hlasovací právo, ale stavěl se proti takovému vyjádření. Stejně jako například Vasila Biľaka jej proto Mlynář nazval stoupencem diktatury.

Po definitivní porážce pražského jara to byl ostatně právě Jakeš, kdo rozhodoval o osudech členů strany. Neznal při tom slitování. Kdo neprokázal věrnost Moskvě, byl potrestán. Již citovaný Zdeněk Mlynář k tomu později napsal: "V březnu 1970, právě když započal pětadvacátý rok mého členství v komunistické straně, jsem byl předvolán k Miloši Jakešovi na Ústřední kontrolní komisi KSČ. Začínala největší čistka v jejích dějinách. Zhruba jedné třetině nebyly vydány nové stranické legitimace. Mě zařadili mezi první, exemplární případy vyloučení…"

Paradoxem je, že masovými čistkami Jakeš komunistickou stranu sice "dezinfikoval", ale současně oslabil. Mnoho schopných lidí muselo odejít z pozic, které by jim normálně náležely. Kariérní postup se pro ně stal nedosažitelnou záležitostí.

Ne tak pro Miloše Jakeše. Ten se stal v roce 1981 členem předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa a od roku 1987 až do pádu režimu byl pak jejím generálním tajemníkem.

K faktu, že se tou dobou režim začal pomalu rozkládat, přispěl nikoli nevýznamnou měrou také Miloš Jakeš. Mimo jiného i proslule směšnými projevy.

Kůl v plotě

Je ovšem pravda, že situace se tou dobu už začínala rychle měnit v celém východním bloku. Sovětský vůdce Michail Gorbačov prosazoval otevřenost a demokratizaci - pokus o obnovu socialismu, který nazýval přestavbou.

"To není jednoduchý proces, ta přestavba. Není. To je proces, v kterým se ne každý dost dobře vyzná, a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé," snažil se vysvětlit jeho podstatu spolustraníkům Jakeš. Bezděky tak odhalil vlastní nejistotu. A pak také fakt, že komunistům už československá veřejnost nevěří: "Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě."

Nic nemohlo charakterizovat lépe myšlenkovou izolaci stranických špiček než tato slova. "Kůl v plotě" se pak rychle začalo říkat i samotnému Jakešovi.

Miloš Jakeš, odchovanec baťovské školy práce, se ovšem nevzdal ani poté, co v listopadu 1989 vyšly do ulic stovky tisíc lidí a odstartovaly sametovou revoluci. Na mimořádném zasedání ÚV KSČ, které začalo 24. listopadu, týden po zásahu bezpečnostních sil na pražské Národní třídě, ještě vyzýval komunisty, aby se postavili na odpor: "Situace, před níž dnes stojíme, je vážná. Jsme však přesvědčeni, že není bezvýchodná, je řešitelná, ale za podmínky, že strana přejde do protiofenzivy…"

Nakonec sám rezignoval a brzy poté byl zbaven i prostého členství v KSČ. Život dožil v poklidu, jako spokojený důchodce.

Chtěl jsem mu ukázat prostředí, se kterým se on v životě nesetkal, aby viděl ty tisíce rozesmátých tváří, říká Martin Věchet. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy