Luděk Navara Luděk Navara | Názory
15. 7. 2020 1:56

Zemřel Miloš Jakeš, muž směšný i nebezpečný zároveň

Na první pohled vypadal jako neškodný popleta, který se zapíše do historie nanejvýš zmatenými výroky. Ve skutečnosti ale patřil skoro deset let k nejmocnějším lidem v komunistickém Československu.
Projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, 17. července 1989 | Video: Česká televize

Skoro dva roky byl formálně vůbec nejvlivnějším člověkem v zemi, která věznila své politické odpůrce, bila demonstranty a zabíjela nemilosrdně ty, kteří ji chtěli opustit.

Za působení Miloše Jakeše ve vysokých stranických funkcích zemřelo u komunistické železné opony celkem osm uprchlíků. Kvůli těmto mrtvým čelil hodně opožděnému trestnímu stíhání. Teď už je jisté, že pozemské spravedlnosti unikne.

Stejné knihy, jiné myšlenky

Jak paradoxní postavou byl, dokazují i eskapády spojené s jeho křestním jménem. Ve skutečnosti se totiž jmenoval Milouš. Užívat své pravé jméno ale odmítal. Zřejmě proto, že působí směšně a v našich zeměpisných šířkách je spojeno s komickým hrdinou Jirotkova románu Saturnin.

Základní zkušenosti začal Miloš Jakeš získávat ještě před válkou v baště československého kapitalismu - ve Zlíně. Vychodil tam Baťovu školu práce, jejíž absolventi se vyznačovali pílí a disciplínou.

Záhy ovšem vsadil na kariéru v komunistické straně, do které vstoupil hned po válce. Kapitalistické návyky ze Zlína mu pomáhaly, jeho hvězda stoupala a v roce 1955 jej strana vyslala na studia do Moskvy. Společnost mu tam krom jiných dělal také Alexander Dubček, který později ve svých pamětech o Jakešovi napsal: "Možná jsme v Moskvě četli stejné knihy, ale nevrátili jsme se odtud se stejnými myšlenkami."

V osudovém roce 1968 se Jakeš postavil na opačnou stranu barikády než jeho někdejší spolužák Dubček, který se pro československou i světovou veřejnost stal symbolem politického uvolnění během pražského jara.

Když 21. srpna na pokyn Moskvy Československo přepadla vojska "spřátelených" zemí, jednali naši čelní komunisté o tom, jak se k okupaci postaví a zda ji odsoudí jasnými slovy. "Šlo o následující větu: předsednictvo považuje tento akt za odporující nejenom všem zásadám vztahů mezi socialistickými státy, ale za popření základních norem mezinárodního práva," vzpomínal na dramatické noční jednání bývalý komunistický politik Zdeněk Mlynář, který později emigroval na Západ. Jakeš sice podle jeho slov neměl hlasovací právo, ale stavěl se proti takovému vyjádření. Stejně jako například Vasila Biľaka jej proto Mlynář nazval stoupencem diktatury.

Po definitivní porážce pražského jara to byl ostatně právě Jakeš, kdo rozhodoval o osudech členů strany. Neznal při tom slitování. Kdo neprokázal věrnost Moskvě, byl potrestán. Již citovaný Zdeněk Mlynář k tomu později napsal: "V březnu 1970, právě když započal pětadvacátý rok mého členství v komunistické straně, jsem byl předvolán k Miloši Jakešovi na Ústřední kontrolní komisi KSČ. Začínala největší čistka v jejích dějinách. Zhruba jedné třetině nebyly vydány nové stranické legitimace. Mě zařadili mezi první, exemplární případy vyloučení…"

Paradoxem je, že masovými čistkami Jakeš komunistickou stranu sice "dezinfikoval", ale současně oslabil. Mnoho schopných lidí muselo odejít z pozic, které by jim normálně náležely. Kariérní postup se pro ně stal nedosažitelnou záležitostí.

Ne tak pro Miloše Jakeše. Ten se stal v roce 1981 členem předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa a od roku 1987 až do pádu režimu byl pak jejím generálním tajemníkem.

K faktu, že se tou dobou režim začal pomalu rozkládat, přispěl nikoli nevýznamnou měrou také Miloš Jakeš. Mimo jiného i proslule směšnými projevy.

Kůl v plotě

Je ovšem pravda, že situace se tou dobu už začínala rychle měnit v celém východním bloku. Sovětský vůdce Michail Gorbačov prosazoval otevřenost a demokratizaci - pokus o obnovu socialismu, který nazýval přestavbou.

"To není jednoduchý proces, ta přestavba. Není. To je proces, v kterým se ne každý dost dobře vyzná, a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé," snažil se vysvětlit jeho podstatu spolustraníkům Jakeš. Bezděky tak odhalil vlastní nejistotu. A pak také fakt, že komunistům už československá veřejnost nevěří: "Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě."

Nic nemohlo charakterizovat lépe myšlenkovou izolaci stranických špiček než tato slova. "Kůl v plotě" se pak rychle začalo říkat i samotnému Jakešovi.

Miloš Jakeš, odchovanec baťovské školy práce, se ovšem nevzdal ani poté, co v listopadu 1989 vyšly do ulic stovky tisíc lidí a odstartovaly sametovou revoluci. Na mimořádném zasedání ÚV KSČ, které začalo 24. listopadu, týden po zásahu bezpečnostních sil na pražské Národní třídě, ještě vyzýval komunisty, aby se postavili na odpor: "Situace, před níž dnes stojíme, je vážná. Jsme však přesvědčeni, že není bezvýchodná, je řešitelná, ale za podmínky, že strana přejde do protiofenzivy…"

Nakonec sám rezignoval a brzy poté byl zbaven i prostého členství v KSČ. Život dožil v poklidu, jako spokojený důchodce.

Chtěl jsem mu ukázat prostředí, se kterým se on v životě nesetkal, aby viděl ty tisíce rozesmátých tváří, říká Martin Věchet. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy