Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 2. 2018 15:45

Olympijská řež: Shut up, voliči Drahoše a kritici biatlonu!

Kdo neskáče, není Severokorejec, hop hop hop!
Foto: Aktuálně.cz

Milí čtenáři, načasování zimních olympijských her zachránilo naši rozrušenou psýchu i titulní strany českých médií. Vůbec si neumíme představit, co by se dělo, kdyby se olympiáda potkala například s hlasováním o důvěře, prezidentskou debatou, neřkuli s výsledky prvního (sprint) nebo druhého (stíhací závod na 12,5 km) volebního kola. Volební a olympijská řež proti sobě, brrr.

Takhle jsme si pěkně odvolili a teď se z toho můžeme léčit u biatlonu, relaxovat u vyčištěných terčů. Je komu fandit. Společnost je sjednocena, příkop zasypán nábojnicemi na stavu číslo pět.

* * * Po "biatlonové pohádce" a "české senzaci" se mluvilo o tom, jak pádnou odpověď dostali rádoby kritici, kteří naše borce s malorážkou nedávno zašlapávali do asfaltu. I ti největší nepřejícníci museli zmlknout, když o víkendu cinkly medaile. Škarohlídům byla zavřena ústa.

Nechceme sem mermomocí tahat volební traumata, ale reminiscence na to, že když vyhrál Zeman, byla pražská kavárna vybídnuta, aby zavřela ústa (v originále: Shut up!), je příliš nápadná. Paralela pokračuje: po katastrofálním výsledku ve stíhačce mužů (30. a 51. místo, další dvě naše želízka do ohně vůbec nepostoupila) mohou umlčovaní kritici zase promluvit - jistě, s rizikem, že je někdo vypeskuje, že sami nic nedokázali a jiným jen závidí úspěch. Třeba hlava státu nebo manager biathlonového teamu.

* * * Když jsme u té svobody slova. Česko si v těchto dnech připomíná 50. výročí zrušení cenzury na úsvitu pražského jara. V rámci oslav Český olympijský výbor zakázal sponzorům, kteří nepatří do olympijského klubu, používat slova jako zlato, stříbrný, bronz, medaile, snaha, představení, výzva, zima, hry a vítěz. Aby se skrze ně nepřiživovali na olympijské myšlence, pardon, na olympijském produktu.

Protože je to opřené o zákon a jiné paragrafy, je hrozba soudem a pokutami reálná. "Jde o nesmyslně velké opanování komunikačního prostoru," řekl Aktuálně.cz odborník na sportovní marketing Tomáš Janča. Půvabný eufemismus "opanování komunikačního prostoru" si dovolujeme nahradit zmíněnou výstižnější cenzurou.

Seznam zakázaných slov (kupodivu v něm schází sníh, led, lyže, snowboard, dvojitý grog a plno jiných) se zatím týká jen firem, ne fyzických osob. Přesto si pro jistotu několikrát denně zamumláme: zlato stříbro snaha výzva zima zima zima!, dokud to jde a smíme si takhle do foroty užívat.

* * * Martina Sáblíková, nositelka medaile Za zásluhy I. stupně o stát v oblasti sportu, čtvrté místo "vzala jako chlap", informoval trenér Novák. Kompliment ostrý jak rychlobruslařské nože!

* * * Závod v obřím slalomu žen byl zrušen kvůli vichřici. "Od rána bylo jasné, že je něco ve vzduchu. Ukázalo se, že to byli drobnější Korejci, kteří se nestihli zakotvit," glosovala to česká obojživelnice Ester Ledecká. Achtung, humor! Svéráz mezinárodní nejapnosti. Co přijde příště: bude se vyhrávat "o prsa korejské ženy", nebo dá někdo k lepšímu něco o šikmookých? Zůstaňte s námi.

* * * Zlatá medaile za PR podle předpokladů putuje do favorizované Severní Koreje. Tyranský režim se na hrách představil jako líbeznost sama, mediální pozornost k nezaplacení ho nestála prakticky nic. Viz ukázku, všimněte si také odsedávajících si kritiků a škarohlídů, co se neumějí (nebo hůř, nechtějí) bavit jako my ostatní:

Veškeré řeči o tom, že se nemá míchat sport a politika, jsou po hrách v Pchjongčchangu definitivně odsunuty do říše absurdit. Kdo neskáče, není Severokorejec, hop hop hop!

Hezký den, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy