Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
12. 2. 2018 15:45

Olympijská řež: Shut up, voliči Drahoše a kritici biatlonu!

Kdo neskáče, není Severokorejec, hop hop hop!
Foto: Aktuálně.cz

Milí čtenáři, načasování zimních olympijských her zachránilo naši rozrušenou psýchu i titulní strany českých médií. Vůbec si neumíme představit, co by se dělo, kdyby se olympiáda potkala například s hlasováním o důvěře, prezidentskou debatou, neřkuli s výsledky prvního (sprint) nebo druhého (stíhací závod na 12,5 km) volebního kola. Volební a olympijská řež proti sobě, brrr.

Takhle jsme si pěkně odvolili a teď se z toho můžeme léčit u biatlonu, relaxovat u vyčištěných terčů. Je komu fandit. Společnost je sjednocena, příkop zasypán nábojnicemi na stavu číslo pět.

* * * Po "biatlonové pohádce" a "české senzaci" se mluvilo o tom, jak pádnou odpověď dostali rádoby kritici, kteří naše borce s malorážkou nedávno zašlapávali do asfaltu. I ti největší nepřejícníci museli zmlknout, když o víkendu cinkly medaile. Škarohlídům byla zavřena ústa.

Nechceme sem mermomocí tahat volební traumata, ale reminiscence na to, že když vyhrál Zeman, byla pražská kavárna vybídnuta, aby zavřela ústa (v originále: Shut up!), je příliš nápadná. Paralela pokračuje: po katastrofálním výsledku ve stíhačce mužů (30. a 51. místo, další dvě naše želízka do ohně vůbec nepostoupila) mohou umlčovaní kritici zase promluvit - jistě, s rizikem, že je někdo vypeskuje, že sami nic nedokázali a jiným jen závidí úspěch. Třeba hlava státu nebo manager biathlonového teamu.

* * * Když jsme u té svobody slova. Česko si v těchto dnech připomíná 50. výročí zrušení cenzury na úsvitu pražského jara. V rámci oslav Český olympijský výbor zakázal sponzorům, kteří nepatří do olympijského klubu, používat slova jako zlato, stříbrný, bronz, medaile, snaha, představení, výzva, zima, hry a vítěz. Aby se skrze ně nepřiživovali na olympijské myšlence, pardon, na olympijském produktu.

Protože je to opřené o zákon a jiné paragrafy, je hrozba soudem a pokutami reálná. "Jde o nesmyslně velké opanování komunikačního prostoru," řekl Aktuálně.cz odborník na sportovní marketing Tomáš Janča. Půvabný eufemismus "opanování komunikačního prostoru" si dovolujeme nahradit zmíněnou výstižnější cenzurou.

Seznam zakázaných slov (kupodivu v něm schází sníh, led, lyže, snowboard, dvojitý grog a plno jiných) se zatím týká jen firem, ne fyzických osob. Přesto si pro jistotu několikrát denně zamumláme: zlato stříbro snaha výzva zima zima zima!, dokud to jde a smíme si takhle do foroty užívat.

* * * Martina Sáblíková, nositelka medaile Za zásluhy I. stupně o stát v oblasti sportu, čtvrté místo "vzala jako chlap", informoval trenér Novák. Kompliment ostrý jak rychlobruslařské nože!

* * * Závod v obřím slalomu žen byl zrušen kvůli vichřici. "Od rána bylo jasné, že je něco ve vzduchu. Ukázalo se, že to byli drobnější Korejci, kteří se nestihli zakotvit," glosovala to česká obojživelnice Ester Ledecká. Achtung, humor! Svéráz mezinárodní nejapnosti. Co přijde příště: bude se vyhrávat "o prsa korejské ženy", nebo dá někdo k lepšímu něco o šikmookých? Zůstaňte s námi.

* * * Zlatá medaile za PR podle předpokladů putuje do favorizované Severní Koreje. Tyranský režim se na hrách představil jako líbeznost sama, mediální pozornost k nezaplacení ho nestála prakticky nic. Viz ukázku, všimněte si také odsedávajících si kritiků a škarohlídů, co se neumějí (nebo hůř, nechtějí) bavit jako my ostatní:

Veškeré řeči o tom, že se nemá míchat sport a politika, jsou po hrách v Pchjongčchangu definitivně odsunuty do říše absurdit. Kdo neskáče, není Severokorejec, hop hop hop!

Hezký den, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy