Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
20. 1. 2017 13:30

Politikář: Hrad plesá s Trumpem a zahrává si s jeho žárlivostí

Víme první: Američtí poradci mají plán, jak s ČSSD vyhrát volby. Budete překvapeni.
Hradní ples ve Španělském sále (archivní foto z roku 2015 s ceremoniářem Jindřichem Forejtem).
Hradní ples ve Španělském sále (archivní foto z roku 2015 s ceremoniářem Jindřichem Forejtem). | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Protože, jak víme z blahopřejného dopisu, my political opponents have called me the „Czech Donald Trump“ & I am proud of such a label, je pochopitelné, že inaugurační plesy se v pátek nekonají jen ve Washingtonu D. C., ale paralelně se plesá také na Pražském hradě. Jenže hrozí, že leskem vystoupivších celebrit – Vondráčková, Neckář, Gott či moderátor Libor Bouček – Ameriku zastíníme. A až se to Trump dozví, pozvání do Bílého domu zruší. Jestli totiž nemá něco rád, pak to, když mu někdo krade show.

A to ještě netuší, že na Hradě se v tombole vyhrával v Lánech střelený divočák a roční bezplatný nájem automobilu Škoda Fabia.

* * * Česká stopa Donalda Trumpa se neomezuje pouze na první manželství, Zlín a záznamy StB. Málo se ví, že Trump je dokonce už ve Švejkovi.

Když kadet Bielgler ve vlaku plísní Batzera, sluhu hejtmana Ságnera, za to, že se nezvedl od karet, aby mu zasalutoval, ten mu svou “strašnou němčinou od Kašperských Hor” vysvětlí, že zrovna dostal trumfa: “Nemoh jsem. Mi’ is’ ď Trump’ ausganga.”

“Patřilo se mně hrát, pane kadet, s bubny,“ pokračoval, „s vysokými bubny, a hned nato nést zeleného krále... To jsem měl udělat…” (Osudy dobrého vojáka Švejka, 3. díl, kapitola Přes Uhry.)

Jak vidno, s Trumpy v rukou mířili na bojiště už kašperští Němci za první světové války.

* * * Sociální demokraté navázali předvolební spolupráci s poradci Hillary Clintonové, což vedlo k uštěpačným komentářům, že by jim měl někdo říct, že prohrála. To není třeba. Američané z vlastní zkušenosti pochopili, že nepřítele je třeba v kampani porazit jeho vlastními zbraněmi.

Proto doporučí: Vrátit zpátky poslankyni Nytrovou. Jandák se naučí zacházet s Twitterem (@realSlavekJandak). Huml do (každé) televize, Hašek na billboardy, Škromach do wrestlingu, nebo obráceně, to je fuk. Zlanařte Čubu. V Liďáku bude jedna velká Tea Party. Volební hesla: Radí mi internet a mé srdce! Make ROP Severozápad Great Again! #realcssd2017

* * * Andrej Babiš se vytasil se statistikou, že v prosinci víc hospod vzniklo, než zaniklo, z čehož má zřejmě vyplývat, že rušení venkovských pivnic a umrtvování tamního života skrze EET není problém. I kdyby Babišova čísla skutečně zachytila trend – o zavírání restaurací v říjnu, listopadu nebo v lednu nevíme –, pak asi tak, jako bychom jásali, že se víc baráků postavilo, než zbouralo. A nezajímali se, jaké domy a s jakým příběhem to šly k zemi.  

Ačkoli byl některé venkovské hospody osobně navštívit, Babiš zřejmě pořád nerozumí, v čem je problém. Prostě počítá – a to je málo. Ale zavření hospody může být i kulturní a sociální ztrátou.

* * * Jednoho ze členů Etické komise České republiky jmenuje i prezident Miloš Zeman. Vzhledem k jeho pamětihodným etickým výkonům nám to přijde příhodné asi tak, jako by byl čestným předsedou svazu veganů, ale nešť. Byli a budou i jiní prezidenti.

Podstatné je, že komise se plným jménem nazývá Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. A že Zeman do ní jmenoval Karla Srpa, známého jako vůdčího ducha Jazzové sekce (seděl kvůli tomu ve vězení), ale také jako informátora Státní bezpečnosti (soud v roce 2000 rozhodl, že byl jako spolupracovník StB HUDEBNÍK evidován neoprávněně; nicméně svazky tajné policie, například ten na Jaroslava Hutku, ukazují, že byl významným zdrojem).

Neboli, státní osvědčení účastníkům třetího odboje má řešit člověk, jehož osobní historie je, eufemisticky řečeno, kontroverzní. Teď má sám posuzovat minulost jiných. Čistý štít je k tomu kvalifikačním předpokladem číslo 1. Zase si s dovolením pomůžeme příměrem: jako by Jaroslav Kubera zasedal ve výboru pro potírání kouření. Úplně se na to nehodí.

Miloš Zeman svému příteli Srpovi udělil medaili Za zásluhy. Jenže to byla jeho sólo akce, a šlo pouze o čest, na rozdíl od jmenování jednoho z devíti členů Etické komise, což je správní orgán. (Jmenování musí ještě podepsat premiér Sobotka.)

S odvoláním na spolupráci s StB Zeman svého času odmítl jmenovat profesorem Ivana Ošťádala. Ano, byl držitelem propůjčeného bytu. Ale taky to je fyzik. Zaplést se s StB není nic pěkného, ovšem profesura z fyziky s tím úplně těsně nesouvisí. Kdežto členství v úctyhodném tělese, které má zkoumat minulost a zásluhy právě z doby fungování StB, s tím naopak souvisí velmi. Ošťádal byl Zemanovi k podpisu pouze „vybrán“, a neprošel, kdežto Karla Srpa Zeman sám vybral, aktivně jmenoval.  

Popisovat tyhle nuance je ale pro věc samotnou bezcenné, protože Miloš Zeman si, jak známo, dělá, co chce.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 7 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy