David Klimeš David Klimeš | Názory
12. 10. 2020 23:00

Po pozdních opatřeních i pozdní náhrady? Vláda hazarduje s tím nejcennějším - důvěrou

Nestačí jen zašpérovat republiku. Aby opatření fungovala, společnost i byznys nutně potřebují vědět, s jakou pomocí od státu lze počítat při cestě z mizérie ven.
Silné Česko. Best in covid.
Silné Česko. Best in covid. | Foto: ČTK/Michal Krumphanzl

Není možné fakticky od středy hibernovat zemi, aniž by vláda také zveřejnila, jak konkrétně ekonomice a lidem pomůže. Otázka ošetřovného pro rodiče dětí z prvního stupně základních škol je jen maličkým vrcholkem ledovce sociálních a ekonomických problémů, které se na nás opět hrnou. Do fatálních těžkostí se dostává gastro byznys, kterému zbudou jen výdejní okénka a rozvozy. Majitelé restaurací dnes právem čekali, že se dozvědí, co s nimi bude za dva dny. Místo toho ale od vicepremiéra pro ekonomiku Karla Havlíčka (ve vládě za ANO) slyšeli, že prý pro ně něco "chystá".

Dalším vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) doporučená triáda "do práce, nakoupit a domů" je jistě správná, ale spotřeba v Česku tím okamžitě padne do propasti. Jak budou vypadat kompenzace? Nikdo neví.

Vláda utopená v epidemiologických modelech si zjevně vůbec neuvědomuje, že nelze ze dne na den uzavřít ekonomiku bez hodnověrného systému náhrad. Nejsme na jaře, to už si nyní kabinet nemůže dovolit. Neztrácí se tím totiž jen miliardy korun a stresem spálených nervových buněk. Mizí tak i ta nejcennější komodita v krizi - důvěra. A bez té uzávěru nezvládneme.

Důvěra - nedostatkové zboží

Ve chvíli již druhého uzavírání ekonomiky dnes bohužel čelíme rovnou dvěma krizím důvěry najednou. Jedna je politická - zatímco první vlnu viru Andrej Babiš (ANO) zvládl dobře, v přípravě na tu druhou naprosto selhal. Druhá je socioekonomická - a spíše než tím, kdo zrovna vládne, se řídí selskými počty "má dáti, dal".

Právě v této sféře se teď ale bohužel promíchává toxický koktejl. Jednou jeho složkou jsou drahé nesmysly z doby, kdy měl Andrej Babiš vir za minulost - a začal se proto věnovat kropení voličů předvolebními dárečky. Tu druhou tvoří nesplněné úkoly z jara a totálně rozkouskovaná a zbyrokratizovaná pomoc.

Před tragickými následky nás teď může zachránit jen rychlý myšlenkový obrat od štrougalovského centrálního plánování k moderní vizi, která by nám mohla pomoci z pandemického bláta. Nezdá se ale bohužel, že bychom k tomu měli našlápnuto. Vláda se teď doslova s křížkem po funuse snaží o zavedení epidemiologických restrikcí, takže nemá čas nejen na zavádění chytrých ekonomických pobídek, ale ani na okamžité nahození kompenzací z jara.

Abychom nevinili jen vládu: velmi nešťastnou úlohu sehrává i formální hlava státu, která už je zjevně zcela odtržena od reálného dění v zemi. Její provokativní výroky obvykle nejsou ničím podstatné, nabízí jen živinu pro zbytečné polemiky bez obsahu. Pokud ale nyní nezanedbatelná část podnikatelů uvažuje o definitivním zavření svých provozů, Zemanova jedovatá slova o krachu neschopných je mohou k takovému kroku jen povzbudit. Kde skončí jejich zaměstnanci, je asi jasné úplně každému - s výjimkou "prezidenta spodních deseti milionů".

Bude líp to nedělat

Jak z toho ven? Vláda do středeční uzávěry musí představit hodnověrný ekonomický plán pomoci. Kde na něj vezme? To není zas tak těžké, pokud urychleně začne se škrtáním svých vlastních nesmyslů, které si přichystala na kupování voličů. Tripartita kabinetu správně připomněla, že není možné probírat rozpočet s plánovaným schodkem 320 miliard, když nezahrnuje ani náklady na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní.

Ano, něco takového se opravdu chystá. Odložme to zde pro budoucí historiky: největší změnu daní z příjmů fyzických osob za poslední dekádu chce premiér bez jakékoliv dopadové studie prosadit jako poslanec pozměňovacím návrhem až během druhého čtení rozpočtu v Poslanecké sněmovně (sic!).

Stejně tak je čím dál zjevnější, jak velkým nesmyslem je jednorázových pět tisíc pro seniory. Ti jako jediná skupina koronakrizí ekonomicky netrpí. Mají své jisté a ohroženi jsou úplně jinak - zdravotně.

Kvůli těmto - a dalším, obdobně prostoduchým - nápadům nyní vládě chybí zhruba 150 miliard, které by mohla vrhnout na pomoc reálné ekonomice. Ve vlastním zájmu by měl Andrej Babiš upravit své klíčové heslo na "Ano, bude líp ty největší nesmysly odložit na jindy". Pokud to nepochopí sám, musí jej k tomu tripartita, veřejnost a politická opozice dotlačit. Nejlépe do středy, věci se tento podzim dějí opravdu rychle…

Rozpuštěné a vypuštěné odvody

Jakmile zmatená vláda odvolá, co odvolala, a slíbí, co slibovala, potřebujeme, aby se rychle vrátila k přípravě účinné ekonomické pomoci. Je smutné, že se v ni neproměnil prakticky žádný z jarních nápadů.

Vychvalovaný Antivirus má skončit koncem měsíce, ale kurzarbeit, který by jej měl nahradit, stále není k dispozici. To je při začátku dalšího lockdownu naprosto tristní. Mimořádné ošetřovné se nemuselo vyhlašovat až nyní, ale mohlo běžet už od září pro rodiče postupně uzavíraných škol. Ne, plán není, vše se jen drobí do nejrůznějších netransparentních minipomocí tu lázeňství, tu kinům, tu autobusákům, tu komukoliv, kdo zrovna jde kolem Strakovy akademie.

Podzimní krize tak přináší šanci rychle se vrátit k obecným, jednoduchým návrhům z jara - například pokud stát o své vůli někomu omezuje byznys, ať recipročně na stejnou dobu pozastaví firmám firemní i zaměstnanecké odvody eráru. A kdo udrží příjmy, ať se mu to spočítá až u dalšího daňového přiznání

Nezbývá než doufat, že kabinet už tentokrát tuto elementární matematiku pochopí a nenechá firmy, zaměstnance, živnostníky a vůbec všechny občany na holičkách. 

A do kdy musí být vše připravené? Do středy. Kdo se chtěl v létě koupat na Krétě a od konce srpna až dosud popíral epidemiologické modely, musí teď zvládnout zázraky na počkání a nemožné do tří dnů. Tedy vlastně do dvou… 

Andrej Babiš oznamuje nová opatření vlády. (Video z tiskové konference 12. října 2020)

Jak bude řešit vláda rekordní čísla nakažených? Jaká opatření budou zavedena? Sledujte tiskovou konferenci po jednání vlády. | Video: DVTV
Jak bude řešit vláda rekordní čísla nakažených? Jaká opatření budou zavedena? Sledujte tiskovou konferenci po jednání vlády. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy