Jan Lipold Jan Lipold | Názory
31. 3. 2010 18:11

Billboard, kam se podíváš. Video: Bayern a antiBayern

Čechy požírá billboardizace, Němce uchvátil fotbal a další Zprávy o páté.

Policie bude vyšetřovat trestní oznámení na úředníky ministerstva dopravy. Prý u silnice povolili billboard, který se stal příčinou vážné nehody. Pravděpodobnost, že policie opravdu někoho odpovědného obviní, natož že ho někdo odsoudí, je minimální. Ale i tak je dobře, že se o tom mluví. Billboardizace republiky dávno přesáhla únosné meze.

Když někdo narazí do billboardu autem, je to samozřejmě velmi vážný, ale pořád přece jen výjimečný případ. Nedá se to úplně srovnávat, ale svým způsobem horší je každodenní „stav věcí" - tedy pohled na tisíce ošklivých, krajinu a města hyzdících malých či větších plakátů. Praha je extrém. Kdo jezdí Jižní spojkou přes Barrandovský most a jeho pohled ještě úplně neotupěl, ví, o čem je řeč. O domech a sousoších zabalených do plachet zvících čtvrt hektaru nemluvě.

Billboard, respektive outdoor mají zadavatelé reklamy rádi. Nedá se vypnout jako televize, odložit jako noviny. Prostě stojí, a když ho míjíte, stačí zacivět nebo ho alespoň zaregistrovat - a má vás. Časopis Strategie spočítal, že každý billboard na D1 spatří asi 4,8 milionu párů očí měsíčně.

Zkuste se projet po dálnici třeba v Německu a srovnávejte plakátovou hustotu s D1, natož s autostrádami na předměstí Prahy.

Billboardy se povolují podle toho, jestli stojí a visí „bezpečně". (Alespoň doufejme, někdy to tak totiž vůbec nevypadá.) Ale to je málo. Kdo změří, jak obtěžují už svojí přítomností, škodí „vizuální kvalitě" měst, zamořují naše oči? Jaká je povolená koncentrace billboardového smogu?

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání

Zpráva číslo 1: Českým bankám vloni vzrostl zisk skoro o třetinu na 60 miliard korun. Zpráva číslo 2: Německá vláda schválila fond na pokrytí nákladů budoucích finančních krizí, který budou tamní plnit banky speciální daní.

Před pěti lety se ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka pokusil tuzemské banky přimět, aby zlevnily služby a zejména bankovní poplatky (nejvyšší ve střední Evropě). Dá se říct, že s nulovým výsledkem. Příjmy bank z poplatků a provizí dál rostou (největší Česká spořitelna za loňský rok 11,4 miliardy). Na druhou stranu, když její šéf říká, že také díky poplatkovému inkasu mají banky i za krize své jisté a nikdo je nemusí zachraňovat, je na tom kus tvrdé pravdy.

Nevoláme po žádném předvolebním populismu - ale proč teď bohatnutí bank nechává politiky v klidu, nepočítáme-li Paroubkův „desátek na sport"? Přinejmenším je příhodná doba pro to, myslet na zadní vrátka. Jako Němci.

Němci, kromě německé vlády a německých bankéřů, ale teď mají jiné starosti. Respektive jsou v euforii, protože Bayern po skvělém výkonu vyhrál nad Manchesterem 2:1. Mnichov je nejbližší místo od nás, kde se hraje světový fotbal.

Pro pořádek: Jsou Němci, a není jich málo, kteří Bayern naopak nesnáší. Mezi ty neznámější patří porúrští patrioti Die Toten Hosen, jinak příznivci a sponzoři Fortuny Düsseldorf. Ze své zášti k Bayernu se vyznali ve stejnojmenném šlágru.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Kdo nerozumí německy (zde je kdyžtak buřičský text), mohl by si myslet, že ten chorál je oslavný, ale opak je pravdou. Oslavný tak v Düsseldorfu. Mnichovský manažer Uli Hoeness prý chtěl kapelu dokonce žalovat.

Jinak, je to moc pěkné video.

 

Právě se děje

Další zprávy