Jan Lipold Jan Lipold | Názory
29. 12. 2016 11:14

Chceme muzeum Miloše Zemana. Udělali jsme inventuru darů, jejich výstava by nadchla

Ozdobná dřevěná krabička ve tvaru Ústeckého kraje. Obraz chalupy Miloše Zemana na Vysočině. Trofejní paroží. Fanfrnoch. Neříkejte, že by vás to nezajímalo, milí čtenáři.
Foto: Aktuálně.cz

"Na Hradě je za mou kanceláří takový pokoj, kam ty dárky ukládám. Ty nejhezčí si beru do Lán, přenechám je svému nástupci, aby z nich měl také radost. A jsou také dárky, které vypiju a sním." Tak Miloš Zeman - a jak víme, při setkání s občany odpoví na opravdu každou otázku - v domově důchodců v Mirošově popsal, co s těmi všemi dary, které na prezidentských cestách po krajích dostává, dělá.

Skutečnost ale musí být trochu jiná. Při rešerši zpráv o tom, co kde kdo hlavě státu věnoval, se ukázalo, že jeden pokoj na Hradě by jako komora na dárky rozhodně nestačil. Spíš by měl další sklad přistavět Amazon. (Viz seznam darů zde.)

A to jsme se pokusili inventarizovat jen dary z třídenních výprav do krajů (a v Praze prezident ještě nebyl). K nim by bylo třeba připočíst pozornosti od zahraničních delegací, dárky k narozeninám nebo příležitostné soukromé prezenty věnované při hradních audiencích nebo jen tak. O řadě z nich se pochopitelně ani neví, nepíše.

Pro pořádek je třeba dodat, že dárky vyváží do krajů i prezidentská kancelář. Také hejtmani něco dostávají, třeba opasky, alkohol nebo lampy. Dovoz ale mnohonásobně převažuje. Některé dary, například porcelánový servis, prezident skutečně používá. Na jiné bohužel sedá prach, a to je škoda. Měla by se jimi kochat i veřejnost.

Ne, nemáme na mysli rovnou to, že by expozice darů prezidentu republiky měla suplovat výstavu korunovačních klenotů. Představujeme si ji jako něco mezi ozvěnami Země živitelky a proslulými sbírkami špičkové umělecké všehochuti, jako jsou newyorská Frick Collection nebo Gulbenkianovo muzeum v Lisabonu. To nejlepší z Česka. Zpráva o stavu vlasti. Tohle přece na Hrad patří!

Ušlechtilé motivy a upřímnost dárců nelze zpochybňovat a patří jim dík. Přesto se kurátor muzea Miloše Zemana bude muset vyrovnat s tím, že podobný formát už tu byl.

Výstava darů pracujících k sedmdesátinám generalissima Stalina, uspořádaná ve Veletržním paláci v Holešovicích, se podle filmového týdeníku "těšila tak velké pozornosti Pražanů, že musela být otevřena denně od rána až do půlnoci". K vidění byl například automobil Tatraplán z Karosy Vysoké Mýto s polstrováním z červené kůže či Letadlo míru (Samoljot mira) vyrobené zaměstnanci národního podniku Aero v nedělní směně. "Dary svědčí o oddanosti našeho lidu vůdci a učiteli všech pracujících," hlásila propaganda.

Výstava darů, které dostal při různých příležitostech prezident Klement Gottwald, byla v Lobkovickém paláci na Hradě instalována v roce 1952. Citujeme z filmového žurnálu: "Dělníci posílají v pozdravných adresách dary nejcennější: pracovní závazky, kterými urychlují naši cestu k socialismu." "Řada závodů darovala svému prezidentovi vzory svých krásných výrobků." "Z takových krásných dýmek bude panu prezidentovi jistě kouření chutnat." "Ve zvláštním oddělení jsou vystaveny dary lidu spřátelených zemí". "Nejdojemnější jsou projevy lásky našich nejmenších." (Odkaz na dobovou reportáž zde.)

Miloš Zeman sice na rozdíl od Gottwalda zatím nedostal traktor a socialistické závazky jsou pasé. Přesto není důvod, aby se výstava úspěchů a tvůrčích dovedností lidu, promítnutých do darů hlavě státu, nedala uspořádat nejen za totality, ale i v demokracii. Potěší, upevní národní hrdost a sounáležitost a už symbolické vstupné by vylepšilo rozpočet prezidentské kanceláře (nové budky u stanovišť bezpečnostních kontrol aj.).

Expozice darů rozdělená do příslušných oddělení (Popelníky, Výtvarné umění, Strojírenství, Destiláty, sál Gastronomie temperovaný na +2° C atd.) by podle našeho názoru přilákala zaslouženou pozornost. Objevila by se v bedekrech, stala by se magnetem nejen čínského turistického ruchu.

Tabulka s nápisem "Debil, který spí, vykonává veřejně prospěšnou práci". Ozdobná dřevěná krabička ve tvaru Ústeckého kraje, uvnitř se sadou nožů rybička. Obraz chalupy Miloše Zemana na Vysočině. Trofejní paroží. Fanfrnoch. Slivovice - ročník 1949. Vykostěné uzené sele nadívané šunkou. Lomnické suchary. Neříkejte, že by vás to nezajímalo, milí čtenáři. Vítejte v Muzeu darů pro Miloše Zemana.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy