Jan Lipold Jan Lipold | Názory
16. 8. 2018 14:33

Cimprlich: Huba je o tom, pořádně ji otvírat. Jazyková hlídka je na cestě od zubaře

Extrakce předložky "o" se 4. a 6. pádem. Taky se bojíte?
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Prokletím jazyka je lenost. Nic proti stručnosti, naopak, chvála jí a žádná čest vykecávání. Úsporná přesnost ve významech mluvčího ctí. Ale není to alibi vyjadřovat se, aby někomu náhodou huba neupadla.

Když někoho cizího "zdravíme" utaženým "dobrej" a "… brej", protože "dobrý den" nebo "dobrej večír" už zmožená mluvidla nezvládnou vyslovit, je to tak napůl pozdrav a napůl kost hozená pod nohy.

Fajn, nikdo není dokonalý ani spisovný a někdo jsme staromódní a cimprlich. Tak domýšliví, že si sebe ceníme na kompletní pozdrav. "Dobrej" není ani žoviální, ani cool ležérní, ale z povinnosti. Naznačuje se tu: když už se kvůli vám musím oblíkat, tak si ty tepláky teda natáhnu, když jinak nedáte.

Pozdrav nepozdrav - může připadat některým chronickým zdravičům - není ani výměna zdvořilosti, ani dobrý začátek komunikace, protože zdravenému nepřiznává dostatečnou cenu. Pozdrav je fráze, nemusíme se hned objímat a líbat, není to úplně "součást naší kultury" studených čumáků, ale jestli má mít zdravení přiměřený volume, musí se do něj investovat, marná sláva. (Zdravit na půl huby je samozřejmě lepší než nezdravit vůbec, ale to patří do jiné hlídky.)

Diskutujme něco

Lenost se v jazyce rozkydla tak, že nám stojí za to obětovat i jedinou hlásku: předložku "o". Lenoch tím šikovně posouvá význam, kam potřebuje. V oboru veřejných zakázek se nesoutěží "o něco", ale soutěží se "co", třeba zakázka na stavbu rozhledny. Vynětí předložky předznamenává, že to není kdo s koho, napínavý závod, ale markýrování, a že na vítězi až tak nezáleží, protože hlavní je, aby se nějak soutěžilo, tam a nazpátek. Tryskový jazyk chameleona tu zblajznul realitu, aniž si toho někdo všiml.

Z podobných důvodů se předložky "o" zbavuje také sloveso "komunikovat". Čím dál důležitější je komunikovat "co", takže valit šrouby do hlavy. Komunikovat thajskou masáž, brambory Czech Made nebo optimalizaci vzdělávací soustavy, tato komunikace je jednosměrná. Kdežto komunikovat "o čem" až příliš smrdí komplikující výměnou názorů, otázkami, dialogem a polemikou. To chceme?

Až nějaký píárista pořádně církve proškolí, jak komunikovat Boha, bude v kostelech zase plno.

Diskutujme pokud možno něco, například stav světa. Je to bezpečnější. Implikuje to takové to plácání z dlouhé chvíle, pink sem pink tam. Jakmile se diskutuje "o něčem", vyloženě hrozí, že se někdo bude chtít něčeho dobrat.

Předložka "o" nahání strach také se 4. pádem. Když už i trestní zákoník zná "pokus trestného činu" podle paragrafu 21 a z něj to prosakuje do jazyka policie, justice a nedejpánbu médií, jde do tuhého. Pokus loupeže nebo pokus ublížení na zdraví zní příliš ledabyle, a tím nakažuje a podprahově banalizuje i význam těch odporných skutků. Prostě to někdo zkusil, pokusil se a nevyšlo. Předložka "o" je nutná; teprve když řekneme pokus "o" krádež, je názorné, že to nebyl jen čísi hokus pokus jako při hodině chemie.

Skutečnou váhu mají jen pokusy o něco, o rekord, o útěk, o usmíření, a taky bohužel o atentát a o puč. Provazochodcův pokus překonání propasti končívá tragickým 2. pádem. Pokus puče je předem zpackaný - tak jako v jazyce. Namáhejte se trochu víc, pučisti.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy