Jan Lipold Jan Lipold | Názory
9. 8. 2018 17:55

Cimprlich: Liberální lečo jde do voleb s bramborem a výpečky

Recept na guláš Patriot.
Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Zemanovci tento týden oznámili, že v Ostravě jdou do komunálních voleb na kandidátce LEČO. Jde o koalici LEČO - lepší a čistá Ostrava, SPOZ a Změny pro lidi. Zpráva má důsledky pro politický, gastronomický a jazykový život v naší zemi.

V první řadě, moravskoslezská župa Zemanovců byla na hodinu rozpuštěna. Ve straně, jejíž čestný předseda je nositelem čestného doktorátu univerzity v Gotě, znamená lečo nejen porušení gothajského usnesení, ale vyloženou provokaci. Buď to Ostravaci mají na salámu, nebo jsme svědky pokusu o zeleninový puč.

Vždyť v přísaze člena SPOZ stojí černé na bílém: "Můj vztah k zelenině je veskrze pozitivní. Žádám ovšem, aby mezi mne a ji byl vsunut transformační mezičlánek, který se jmenuje prase."

"Smrt abstinentům a vegetariánům!" Za těchto okolností by politickou zabijačku znamenala spolupráce s lecčím, ale s lečem rozhodně.

Gastropolitická scéna už nebude jako dřív. LEČO se poohlédlo po nových, kompatibilních a hlavně tolerantnějších koaličních partnerech. Ukázalo se, že potenciál hnutí je mnohem větší a je zbytečné ho omezovat jen na jídelní lístky Slezska a severovýchodu Moravy. Rýsuje se něco jako Starostové a nezávislí 2, jen s lepším a životaschopnějším programem. Účast přislíbily tyto subjekty:

ŘÍZEK - Římov zelenější a krásnější.

BRAMBOR - Brno: ambice a dozor.

KUŘE - Krásné úspěšné Řevnice.

VÝPEČKY - Výstavní Pečky.

NÁKYP - Náš Kyjov především.

KLIŽKA - Klidná Ponědrážka.

OVAR - Ovčárům zdar!

UHO - Ubráníme Hodonín!

Protože tahle země je naše, a ne jejich, byly z volebního guláše Patriot vyškrtnuty:

KEBAB - Koalice Ekoteroristické Babovřesky.

KUSKUS - Kutná Hora společně a usilovně.

Novému hnutí Meníčko 2018 první průzkumy přisuzují mezi 70 a 80 procenty preferencí. Voliči jsou hladoví po nových jménech. Tradiční politici podle očekávání panikaří a hledají protizbraně. V zemi, kde je v podstatě jedno, jestli se vaše partaje jmenují Svoboda a přímá demokracie, anebo Katův šleh, ANO, nebo NE, Gordon Blue, nebo Kuřecí prsa s broskví, není už takový problém změnit si volební pseudonym z Babiše na Babicu.    

Dobrou chuť, pokud právě obědváte.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy