Martin Hála Martin Hála | Názory
23. 1. 2020 18:00

Já do Číny nepojedu… Po pěti letech věrné družby dělá Zeman drahoty

Český prezident konečně zaregistroval absenci čínských investic. Že k nám nedorazily, je ale ten nejmenší problém.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka. | Foto: Repro CCTV

Už to vypadalo, že nás Miloš Zeman nemůže ničím překvapit. Nebo alespoň ne v oblasti česko-čínských vztahů, kde zastává posledních pět šest let vyhraněný a jednoznačný postoj. Sám sebe označoval po celou tu dobu za "podporovatele čínských investic" s obdivuhodnou vytrvalostí, jež se nedala vyvést z míry ani trapnou skutečností, že dohromady žádné investice z Číny nepřicházely.

Foto: Aktuálně.cz

Investice měla přinést nejprve jejich "vlajková loď", společnost CEFC, a po jejím ztroskotání státní investiční fond CITIC. Ani jedna z těchto společností nemohla Zemanovým očekáváním dostát - CEFC proto, že to byl jeden velký podfuk, a CITIC proto, že to není podfuk, ale investiční fond s projekty po celém světě, který nemá na starosti pouze zbožná přání českého prezidenta.

Investice tedy nejsou a nebudou, což konečně pochopil i Miloš Zeman. To však zdaleka není největší problém česko-čínských vztahů, respektive jejich "restartu" v letech 2013-2014. Však ona se Česká republika bez těch čínských investic nějak protluče. Mnohem větším problémem je narušení integrity celého systému, k němuž pod zástěrkou "ekonomické diplomacie" s ČLR v posledních letech došlo.

Naše myšlenky do cizích hlav, jejich peníze do našich kapes

Společnost CEFC už vylíčila jako gigantický podvod i čínská média. Jeho podstatu nejlépe vystihuje jedna z "myšlenek" předsedy Jie Ťien-minga, kterou autorce podrobného investigativního článku v renomovaném čínském časopise Cchaj-sin s neskrývaným obdivem sdělil "předsedův" spolupracovník: "Naše myšlenky do cizích hlav a jejich peníze do našich kapes."

Společnost CEFC přitom po víc než dva roky (podzim 2015 - jaro 2018) zcela dominovala česko-čínským vztahům a její předseda podle všeho zůstává dodnes "čestným" poradcem českého prezidenta. Předseda Jie a jeho nerozlučná dvojka Chan Chauto naprosto uhranuli české politicko-podnikatelské elitě, od privatizačních baronů až po tehdy vládnoucí ČSSD.

Pak ovšem vyšlo najevo, že CEFC korumpovala prostřednictvím svého neziskového křídla hlavy států v Africe. A podle dobře informovaných zdrojů nechal jejího předsedu "zmizet" samotný generální tajemník Si Ťin-pching. Zem jako by se slehla i po jeho dvojce Chan Chautovi. Generálního tajemníka neziskového křídla CEFC mezitím odsoudil federální soud Spojených států za politickou korupci v Africe. Nakonec z toho vyvázl nejlíp; alespoň se ví, kde přesně je, a zanedlouho bude zase na svobodě.

Jeho nadřízený předseda Jie sice odsouzen nebyl a zůstává poradcem českého prezidenta, ale na veřejnosti se hned tak neobjeví, pokud vůbec.

Systémové škody

Mezinárodní blamáž, kterou Česká republika utržila v očích světové veřejnosti tím, že její představitelé naletěli jako školáci podvodníkům z CEFC, snad časem vyšumí. Systémové škody ale zůstanou. Rozsáhlé konflikty zájmů, kdy se u některých představitelů, ba celých "center" neví, zda reprezentují zájmy české veřejnosti, nebo zájmy čínských společností, případně rovnou zájmy čínského státu, podkopávají důvěru veřejnosti v demokratické instituce.

Nejzávažnějším narušením integrity systému je vnitřní konflikt mezi základními institucemi demokratické správy země. Prezident republiky je v zájmu soukromých (i méně soukromých) čínských společností ochoten se otevřeně postavit proti bezpečnostním službám své vlastní země a zesměšňovat je obskurními přízvisky ve vysílání Čínou spoluvlastněné televize.

To je ve svých důsledcích mnohem závažnější problém než absence těch mytických čínských miliard. Ty nakonec chybí asi právě jen českému prezidentovi.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

před 30 minutami

TV Nova převezme PPF miliardáře Kellnera. Transakci za 48 miliard schválili akcionáři

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Další zprávy