Martin Hála Martin Hála | Názory
23. 1. 2020 18:00

Já do Číny nepojedu… Po pěti letech věrné družby dělá Zeman drahoty

Český prezident konečně zaregistroval absenci čínských investic. Že k nám nedorazily, je ale ten nejmenší problém.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka. | Foto: Repro CCTV

Už to vypadalo, že nás Miloš Zeman nemůže ničím překvapit. Nebo alespoň ne v oblasti česko-čínských vztahů, kde zastává posledních pět šest let vyhraněný a jednoznačný postoj. Sám sebe označoval po celou tu dobu za "podporovatele čínských investic" s obdivuhodnou vytrvalostí, jež se nedala vyvést z míry ani trapnou skutečností, že dohromady žádné investice z Číny nepřicházely.

Foto: Aktuálně.cz

Investice měla přinést nejprve jejich "vlajková loď", společnost CEFC, a po jejím ztroskotání státní investiční fond CITIC. Ani jedna z těchto společností nemohla Zemanovým očekáváním dostát - CEFC proto, že to byl jeden velký podfuk, a CITIC proto, že to není podfuk, ale investiční fond s projekty po celém světě, který nemá na starosti pouze zbožná přání českého prezidenta.

Investice tedy nejsou a nebudou, což konečně pochopil i Miloš Zeman. To však zdaleka není největší problém česko-čínských vztahů, respektive jejich "restartu" v letech 2013-2014. Však ona se Česká republika bez těch čínských investic nějak protluče. Mnohem větším problémem je narušení integrity celého systému, k němuž pod zástěrkou "ekonomické diplomacie" s ČLR v posledních letech došlo.

Naše myšlenky do cizích hlav, jejich peníze do našich kapes

Společnost CEFC už vylíčila jako gigantický podvod i čínská média. Jeho podstatu nejlépe vystihuje jedna z "myšlenek" předsedy Jie Ťien-minga, kterou autorce podrobného investigativního článku v renomovaném čínském časopise Cchaj-sin s neskrývaným obdivem sdělil "předsedův" spolupracovník: "Naše myšlenky do cizích hlav a jejich peníze do našich kapes."

Společnost CEFC přitom po víc než dva roky (podzim 2015 - jaro 2018) zcela dominovala česko-čínským vztahům a její předseda podle všeho zůstává dodnes "čestným" poradcem českého prezidenta. Předseda Jie a jeho nerozlučná dvojka Chan Chauto naprosto uhranuli české politicko-podnikatelské elitě, od privatizačních baronů až po tehdy vládnoucí ČSSD.

Pak ovšem vyšlo najevo, že CEFC korumpovala prostřednictvím svého neziskového křídla hlavy států v Africe. A podle dobře informovaných zdrojů nechal jejího předsedu "zmizet" samotný generální tajemník Si Ťin-pching. Zem jako by se slehla i po jeho dvojce Chan Chautovi. Generálního tajemníka neziskového křídla CEFC mezitím odsoudil federální soud Spojených států za politickou korupci v Africe. Nakonec z toho vyvázl nejlíp; alespoň se ví, kde přesně je, a zanedlouho bude zase na svobodě.

Jeho nadřízený předseda Jie sice odsouzen nebyl a zůstává poradcem českého prezidenta, ale na veřejnosti se hned tak neobjeví, pokud vůbec.

Systémové škody

Mezinárodní blamáž, kterou Česká republika utržila v očích světové veřejnosti tím, že její představitelé naletěli jako školáci podvodníkům z CEFC, snad časem vyšumí. Systémové škody ale zůstanou. Rozsáhlé konflikty zájmů, kdy se u některých představitelů, ba celých "center" neví, zda reprezentují zájmy české veřejnosti, nebo zájmy čínských společností, případně rovnou zájmy čínského státu, podkopávají důvěru veřejnosti v demokratické instituce.

Nejzávažnějším narušením integrity systému je vnitřní konflikt mezi základními institucemi demokratické správy země. Prezident republiky je v zájmu soukromých (i méně soukromých) čínských společností ochoten se otevřeně postavit proti bezpečnostním službám své vlastní země a zesměšňovat je obskurními přízvisky ve vysílání Čínou spoluvlastněné televize.

To je ve svých důsledcích mnohem závažnější problém než absence těch mytických čínských miliard. Ty nakonec chybí asi právě jen českému prezidentovi.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy