Martin Hála Martin Hála | Názory
23. 1. 2020 18:00

Já do Číny nepojedu… Po pěti letech věrné družby dělá Zeman drahoty

Český prezident konečně zaregistroval absenci čínských investic. Že k nám nedorazily, je ale ten nejmenší problém.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka.
Prezident Miloš Zeman poskytl během návštěvy Číny rozhovor televizi CCTV. Vzal si s sebou i Krtečka. | Foto: Repro CCTV

Už to vypadalo, že nás Miloš Zeman nemůže ničím překvapit. Nebo alespoň ne v oblasti česko-čínských vztahů, kde zastává posledních pět šest let vyhraněný a jednoznačný postoj. Sám sebe označoval po celou tu dobu za "podporovatele čínských investic" s obdivuhodnou vytrvalostí, jež se nedala vyvést z míry ani trapnou skutečností, že dohromady žádné investice z Číny nepřicházely.

Foto: Aktuálně.cz

Investice měla přinést nejprve jejich "vlajková loď", společnost CEFC, a po jejím ztroskotání státní investiční fond CITIC. Ani jedna z těchto společností nemohla Zemanovým očekáváním dostát - CEFC proto, že to byl jeden velký podfuk, a CITIC proto, že to není podfuk, ale investiční fond s projekty po celém světě, který nemá na starosti pouze zbožná přání českého prezidenta.

Investice tedy nejsou a nebudou, což konečně pochopil i Miloš Zeman. To však zdaleka není největší problém česko-čínských vztahů, respektive jejich "restartu" v letech 2013-2014. Však ona se Česká republika bez těch čínských investic nějak protluče. Mnohem větším problémem je narušení integrity celého systému, k němuž pod zástěrkou "ekonomické diplomacie" s ČLR v posledních letech došlo.

Naše myšlenky do cizích hlav, jejich peníze do našich kapes

Společnost CEFC už vylíčila jako gigantický podvod i čínská média. Jeho podstatu nejlépe vystihuje jedna z "myšlenek" předsedy Jie Ťien-minga, kterou autorce podrobného investigativního článku v renomovaném čínském časopise Cchaj-sin s neskrývaným obdivem sdělil "předsedův" spolupracovník: "Naše myšlenky do cizích hlav a jejich peníze do našich kapes."

Společnost CEFC přitom po víc než dva roky (podzim 2015 - jaro 2018) zcela dominovala česko-čínským vztahům a její předseda podle všeho zůstává dodnes "čestným" poradcem českého prezidenta. Předseda Jie a jeho nerozlučná dvojka Chan Chauto naprosto uhranuli české politicko-podnikatelské elitě, od privatizačních baronů až po tehdy vládnoucí ČSSD.

Pak ovšem vyšlo najevo, že CEFC korumpovala prostřednictvím svého neziskového křídla hlavy států v Africe. A podle dobře informovaných zdrojů nechal jejího předsedu "zmizet" samotný generální tajemník Si Ťin-pching. Zem jako by se slehla i po jeho dvojce Chan Chautovi. Generálního tajemníka neziskového křídla CEFC mezitím odsoudil federální soud Spojených států za politickou korupci v Africe. Nakonec z toho vyvázl nejlíp; alespoň se ví, kde přesně je, a zanedlouho bude zase na svobodě.

Jeho nadřízený předseda Jie sice odsouzen nebyl a zůstává poradcem českého prezidenta, ale na veřejnosti se hned tak neobjeví, pokud vůbec.

Systémové škody

Mezinárodní blamáž, kterou Česká republika utržila v očích světové veřejnosti tím, že její představitelé naletěli jako školáci podvodníkům z CEFC, snad časem vyšumí. Systémové škody ale zůstanou. Rozsáhlé konflikty zájmů, kdy se u některých představitelů, ba celých "center" neví, zda reprezentují zájmy české veřejnosti, nebo zájmy čínských společností, případně rovnou zájmy čínského státu, podkopávají důvěru veřejnosti v demokratické instituce.

Nejzávažnějším narušením integrity systému je vnitřní konflikt mezi základními institucemi demokratické správy země. Prezident republiky je v zájmu soukromých (i méně soukromých) čínských společností ochoten se otevřeně postavit proti bezpečnostním službám své vlastní země a zesměšňovat je obskurními přízvisky ve vysílání Čínou spoluvlastněné televize.

To je ve svých důsledcích mnohem závažnější problém než absence těch mytických čínských miliard. Ty nakonec chybí asi právě jen českému prezidentovi.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Firma nejbohatšího Čecha se stala vehiklem na ovlivňování veřejného mínění ve prospěch komunistické země, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy