Redakce Redakce | Názory
20. 5. 2019 21:00

Občas se hodí svést to na "Brusel", odpovídal čtenářům zpravodaj Ondřej Houska

Rozpumpují politici tentokrát voliče k vyšší účasti? A co ti naštvaní, přijdou, aby své vlády "vytrestali", nebo zůstanou doma?
Online rozhovor s Ondřejem Houskou
Dotazovaný právě odpovídá
Ondřej Houska odpovídá na otázky čtenářů v úterý 21. května od jedenácti hodin.
Přejít k dotazům

Česko je jedinou zemí, kde se volby do Evropského parlamentu konají dva dny - od pátku odpoledne do soboty 14 hodin. I přes tento voličský komfort patříme ke státům s nejnižší účastí: před pěti lety hlasovalo jen 18 procent lidí. Méně už jen na Slovensku.

A co tentokrát? Politici (nejen u nás) se jako obvykle snaží (své) voliče motivovat tvrzením, že tyto volby budou výjimečně důležité a přelomové. Ale nemají pravdu?

Vždyť naposledy Evropa hlasovala v roce 2014. Tedy ještě před hlavní migrační vlnou a v době, kdy se o fake news a hybridní válce na internetu mluvilo jen v kruzích zasvěcenců. Jména jako Emmanuel Macron nebo Matteo Salvini znal málokdo, referendum o brexitu bylo v nedohlednu.

Letos mají evropské volby silné společné téma: posílí nacionalistické strany a politici, nebo národní izolacionismus utrpí porážku? Je modrá vlajka se dvanácti žlutými hvězdičkami dobrým, nebo odmítaným symbolem? Ujmou se spíš kampaně á la "Silné Česko", anebo si mezi voliče najde cestu manifest evropských spisovatelů včetně Milana Kundery, kteří varují před populisty? Přiblíží se snad nějaký další -exit?

Rozpumpují politici voliče k vyšší účasti? A co ti naštvaní, přijdou, aby své vlády "vytrestali", nebo zůstanou doma?

V Británii je to nejspíš jasné, tam je po znovu a znovu odkládaném brexitu favoritem arcipopulista Nigel Farage. Ale co jeho vítězství a očekávaná porážka vládnoucích konzervativců způsobí?

A jak se do voleb promítne hlučný skandál rakouské strany svobodných? Nepoškodí strany, které mají blízko k Rusku - ať se tím chlubí, nebo naopak - i v jiných zemích?

A česká volba? Jakou práci odvedly za pět let dvě desítky českých europoslanců? Daří se nám v Evropě, ve Štrasburku a v Bruselu, "dosáhnout svého"? Hájit "národní zájmy", ať už tím myslíme pomazánkové máslo, roaming, životní prostředí nebo efektivní diplomatické vztahy? Kde děláme chyby? Byla Věra Jourová dobrou eurokomisařkou? Kdo ji nahradí, nahradí-li? A co spitzenkandidat Jan Zahradil, má šanci prosadit se v mezinárodním měřítku?

Vážení čtenáři, na vše, co souvisí s evropskými volbami, jste se mohli ptát zpravodaje Hospodářských novin a Aktuálně.cz Ondřeje Housky, který evropské dění řadu let sleduje zblízka v Bruselu, ve Štrasburku a na vrcholných politických jednáních. Děkujeme vám za vaše dotazy!

Online rozhovor s Ondřejem Houskou

Dotazovaný právě odpovídá
Ondřej Houska odpovídá na otázky čtenářů v úterý 21. května od jedenácti hodin.
Aktualizovat reportáž
21. 5. 2019
Ptá se: Josef Novák

Myslím si, že Babiše bylo opravdu v EP slyšet. A to nejsem ani jeho volič, ani vyložený fanoušek.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
myslíte asi v EU. V EP ho příliš slyšet nebylo - měl tam mít v lednu projev o tom, jak on vidí EU a kam by se měla dál ubírat, ale zrušil ho. Faktem ale je, že všichni 4 europoslanci za ANO byli velmi dobří. Byť tedy 2 z nich, Telička a Ježek, od ANO odešli. Andrej Babiš se nepochybně profiluje jako velmi aktivní politik na evropské scéně. Teď ale musí z fáze, kdy zdůrazňoval, jak je aktivní, jak se se všemi schází a jedná, přejít do fáze, že z této aktivity něco konkrétního vzejde. Ono nestačí jen se s někým společně vyfotit. Abyste měl vliv a kredibilitu, musíte umět v něčem ustoupit, abyste na oplátku něco, na čem vám záleží, prosadil. Tu schopnost ustupovat a přijít s kompromisy zatím u pana premiéra moc nevidím.

21. 5. 2019
Ptá se: Clara

Dobrý den. Kdo myslíte, že se stane předsedou EK? Máte svého favorita a proč?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
podíváme-li se do historie, tak se jím obvykle stal někdo, o kom se do poslední chvíle moc nemluvilo. Výjimkou je rok 2014 a Jean-Claude Juncker. Je otázkou, jestli tentokrát bude zachován systém tzv. Spitzenkandidátů, který se objevil právě v roce 2014. Osobně si myslím, že ne. Kdybych měl říct konkrétní jméno, tak Michel Barnier. Ale fakt je to totálně nepředvídatelné.

21. 5. 2019
Ptá se: Radek Motzke

Dobrý den, váhám, koho volit do Europarlamentu. Některé české strany mají silný program a silné zástupce v českém parlamentu, ale slabou eurokandidátku. Jiné to zas mají přesně naopak - silní kandidáti do EU, ale doma je strana nečitelná. Zajímal by mě Váš názor, do jaké míry by měl člověk tohle propojení zohledňovat? Předpokládám, že vazba europoslanců na jejich českou stranu je silná - ideově, finančně (ve volební kampani) i při konkrétních hlasováních. Nebo se mýlím? Díky za odpověď R. Motzke

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
to je na každém voliči, jak si propojí tu evropskou a národní dimenzi. Hypoteticky, kdyby jste se řídil čistě tou evropskou, tak bych za sebe doporučoval volit strany, které v EP usednou do skutečně vlivných frakcí, tj. do EPP, S&D nebo ALDE. Pokud by Vás to zajímalo, ve čtvrtek vyjde v Hospodářských novinách můj článek, který je něco jako návod koho volit a jak se rozhodovat - plusy a mínusy jednotlivých stran:-) Jinak to propojení mezi europoslanci a jejich mateřskými stranami není absolutní. Stává se (ne nějak velmi často), že europoslanci hlasují o něco jinak, než jak jejich strana vystupuje doma. Dáno je to obvykle tím, že strana by dané opatření za normálních okolností podpořila, ale kvůli veřejnému mínění není příliš výhodné to říct nahlas. A tak se občas hodí svést to na "Brusel", že něco rozhodl. Smutným faktem je taky to, že europoslanci obvykle nemají ve svých mateřských stranách příliš velké slovo. O tom zase víc v Hospodářských novinách v pátek:-)

21. 5. 2019
Ptá se: Pavel Růžička

Dobrý den pane Houska,

průběh kampaně do Evropského parlamentu mi přišel, že všichni spoléhají na to, že lidi přijdou k volbám a nesnaží se moc přesvědčovat. A jelikož v české společnosti je hluboce zakořeněna neznalost orgánů EU a jejich funkce, tak se politické strany ani nesnaží lidem vysvětlit, k čemu jednotlivé orgány jsou.

A teď k mé otázce. Jaká si myslíte, že bude volební účast? Díky výše uvedenému si myslím, že bude hluboko pod 25% a jenom doufám, že Slováci, kteří měli naposledy nejmenší volební účast, nebudou před námi.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,

myslím, že účast bude o něco větší než minule, kdy to bylo lehce přes 18 procent. Ale ne o moc. Překvapilo by mě, kdyby účast byla víc než 25 procent.

21. 5. 2019
Ptá se: Karel Bahenský

Dobrý den, není nezájem český voličů u EP vlastně logický, když se podíváme, kolik máme europoslanců a jaký vliv v něm můžou mít?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
ČR má 21 europoslanců, jen 8 zemí jich má víc. ČR jich tedy nemá zrovna málo. Měli bychom se zbavit stereotypu, že jsme malou zemí, která nic nezmůže. Ve skutečnosti jsme středně velkou zemí. To, jaký má daná země vliv, nezávisí ani tak od její velikosti, jako spíš od toho, jak je schopná argumentovat a získat pro svůj postoj spojence. Vezměte si takové Dánsko, což je země mnohem menší než ČR, a přesto velmi vlivná. Tu schopnost argumentovat a hledat spojence mají čeští europoslanci, vesměs, velmi dobrou. Co stále nefunguje tak, jak by mělo, jsou čeští vládní představitelé, tedy od premiéra po ministry. Tak to bylo za všech dosavadních vlád, tu více, tu méně.

21. 5. 2019
Ptá se: Evropan

Proč je Turecko stalo kandidátskou zemí EU? Vždyť to porušování práv je zjevné. Co brání tomu, aby ji EU tenhle status odebrala? Děkuji!

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
na ukončení kandidátského statusu dnes není mezi zeměmi EU konsensus. Část z nich, včetně ČR, argumentuje, že je to jistá páka, kterou EU na Turecko má. A že by nebylo dobré o ni přijít. Navíc EU Turecko potřebuje kvůli boji s migrací. Faktický stav je ale ten, že žádná jednání o vstupu už několik let neprobíhají. Čistě věcně je to tedy vlastně jedno, jestli je Turecko stále kandidátem členství nebo ne.

21. 5. 2019
Ptá se: Petr Novák

Pěkný den, proč nemají v jednotlivých státech větší zastoupení evropské frakce, ve kterých národní strany působí? Vzhledem k tomu, že europoslanci pak hlasují převážně dle svých frakcí, tak by voliči měli znát zejména jejich představitele, spitzenkandáty a jaké názory daná frakce zastává. Mám dojem, že kandidující frakce v ČR drtivá většina lidí naprosto nezná, natož aby vůbec slyšela o jejích lídrech a tedy kandidátech na předsedu evropské komise. Lidé tady prostě netuší, koho vlastně volí.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
máte naprostou pravdu, že to, do jaké frakce ta která strana po volbách zamíří je naprosto klíčové. Co dělat s tím, aby o tom bylo větší povědomí? To je nesmírně těžká otázka. Evropský parlament je lidem příliš daleko, je to velmi vlivný hráč v "bruselské bublině", tedy v přetahované mezi evropskými institucemi (Komise-Rada-Parlament) o konkrétní podobu navrhovaných norem, ale pro lidi je nesrozumitelný. Částečně je to jistě i chybou médií. Ale důležitější je podle mě fakt, že neexistuje žádný společný evropský veřejný prostor - máme tu 28 národních debat o EU, které se mezi sebou často velmi liší. Ne jednu sdílenou. Ta jedna sdílená se týká jen minima lidí, kteří se o evropskou integraci skutečně hluboce zajímají. Přenést a vysvětlit fungování EP těmito 28 různými způsoby, je velmi těžké.

21. 5. 2019
Ptá se: Pavel Šenka

Dobrý den, jak si vysvětlujete neznalost našeho premiéra a dezinformace, které o fungování EU šíří? Myslíte, že opravdu nezná fakta, nebo záměně klame lidi? A myslíte, že podpoří současnou komisařku Jourovou ve funkci? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
kulantně řečeno, přehled pana premiéra o fungování EU není velký. I lidé z jeho bezprostředního okolí vám to celkem bez mučení přiznají. Nezbývá než věřit, že se lidem, kterým ohledně EU aspoň částečně naslouchá, podaří ho nakonec přece jen lépe "nabrífovat"... Myslím si, že Věru Jourovou nakonec podpoří na další období.

21. 5. 2019
Ptá se: Karel

Je možné několika větami shrnout, jakou pověst mají v europarlamentu čeští europoslanci? Nebo se na jejich adresu obecně nedá nic říci a liší se to jednotlivec od jednotlivce?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
většina z nich má velmi dobrou pověst, pracují a mají vliv. Fakt:-) Jsou samozřejmě výjimky, ale obecně jsou čeští europoslanci velmi kvalitní. Konec konců, analýza respektovaného serveru Vote Watch tvrdí, že, vzhledem k počtu obyvatel ČR, byli Češi v tomto volebním období druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech. V tomto volebním období jsou europoslanci zvolení za ČR zatím nejlepší od našeho vstupu v roce 2004. Ubylo "mlátičů prázdné slámy" a pouhých ideologů. V pátek o tom budeme mít v Hospodářských novinách velký článek, kdyby Vás to zajímalo více:-)

21. 5. 2019
Ptá se: Romana Veselá

Myslíte si, že klimatická krize je teď nejdůležitější téma EU, jak vyplývá i z kampaně kandidátů do EP?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
podle průzkumů je to na celoevropské úrovní pro voliče nejdůležitější téma spolu s bezpečností. V ČR je to téma taky hodně vysoko, byť ne tak vysoko, jako bezpečnost. Je tu evidentní trend, kdy závažnost tohoto tématu v očích lidí roste. V ČEsku, které bylo dlouho skeptické, je to dáno loňským suchem. Ale má to své ale, víc v tomto článku: https://bit.ly/2JvHhvt

21. 5. 2019
Ptá se: petrph

Dobrý den. Jak jsem si všiml, tak naše politické strany nyní v předvolební kampani slibují voličům, co všechno pro něj v EU zařídí. Což ale vůbec nedává smysl, protože při maličkém počtu našich europoslanců (i kdyby byli zvoleni všichni za jednu stranu),nezařídí sami vůbec nic.
Ale prakticky vůbec se ty strany v předvolební agitaci nezmiňují do které frakce EU parlamentu budou jejich zvolení europoslanci patřít, které další strany z jiných (velkých) států EU do té frakce patří, jaké ty mají preference, a co ty chtějí v EU prosazovat. Přičemž těch pár hlasů našich europoslanců v té frakci k tomu bude jen slabě participovat - a dosáhnout (pro nás) stěží jen to co by bylo v souladu s prioritami celé té frakce.
Tudíž, bez těchto informací , má smysl vůbec onu zcela zbytečnou agitaci u nás sledovat?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
máte naprostou pravdu - i europoslanecká superhvězda bude mít vliv roven nule, pokud nebude sedět ve vlivné frakci. Čili podle toho by se podle mě měli voliči orientovat a volit strany, které usednou ve skutečně vlivné frakci. Tj. v EPP, S&D nebo ALDE. Musím říct, že pro Čechy rozhodně není nemožné mít v těchto frakcích vliv. Současní čeští europoslanci pracují - vesměs - velmi dobře a rozhodně se tam neztratili.

21. 5. 2019
Ptá se: Pavel Pinkava

Je podle Vás šance na to, že se EU (za souhlasu FR) začne vážně zaobírat otázkou šetření obecně (a počínaje jí samotnou, např. zrušením nákladného a nepotřebného pendlování EP mezi Bruselem a Štrasburkem)? Děkuji.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
je krajně nepravděpodobné, že stěhování EP skončí. Potřeba by byla jednomyslnost a proti je nejen Francie, ale i Lucembursko (do něj se zase z Bruselu v některých předem vyhrazených termínech stěhuje Rada EU, tedy schůzky ministrů). Ohledně šetření - vždycky je samozřejmě kde šetřit, ale rozhodně neplatí klišé, že v EU se zbůhdarma rozhazují a přerozdělují obrovské částky. Vždyť rozpočet EU je jen cca 1 procento velikosti ekonomiky členských zemí. V celoevropském kontextu jsou to drobné.

21. 5. 2019
Ptá se: Pavel Pinkava

Dobrý den, zajímalo by mne, zda vzhledem k probíhající klimatické změně a celkové ekologické degradaci uvažuje veřejně nějaký český politický subjekt kandidující do EP o opuštění mantry věčného hospodářského růstu a o potřebě začít dramaticky šetřit se zdroji, hlavně s vodou, což by se mělo promítnout i v její ceně, ceně potravin i dalších produktů. Děkuji.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
přímo takto, jak o tom píšete, to v programu nemá vyjádřené žádná relevantní strana. Důraz na boj s klimatickou změnou je ale u kandidujících stran stále větší. Velké téma je to např. pro Piráty či Hlas včetně konkrétních kroků a opatření.

21. 5. 2019
Ptá se: David

Dobrý den Ondřeji,

proč je EU tak silně levicová?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
kdybyste se zeptal ve Francii, Rakousku nebo třeba v Belgii, tak by Vám asi průměrný občan řekl, že EU je silně pravicová, neoliberální. Jednotný trh a jednotná měna, s kritérii a pravidly, která se k ní vážou nebo třeba pravidla pro státní pomoc firmám, to rozhodně není nic silně levicového. Uvědomme si, že EU nikdy nebyla jen volný trh bez přívlastků. Kdyby ČR chtěla takovou EU vytvořit, těžko by hledala další země, které by do ní chtěly taky vstoupit. Musíme prostě akceptovat, že v zájmu toho, aby mohl existovat jednotný trh, což je pro ČR nesmírně výhodné, jsou nutné i kompromisy. Jinak by prostě tento trh neexistoval, řada zemí by ho odmítla. Včetně Německa.

21. 5. 2019
Ptá se: Evropan

Dobrý den,
co by se mohlo stát, kdyby většinu v EP získaly protievropské strany?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
vedlo by to k zablokování fungování Evropského parlamentu. Jeho souhlas je dnes potřeba téměř u všech legislativních návrhů. Kdyby většinu získaly strany, jako je třeba italská Liga Mattea Salviniho, výsledkem by byla paralýza. Ta by nastala mnohem spíš než to, že by se tyto strany dokázaly shodnout na nějakém společném postoji, který by pak efektivně prosazovaly. Nacionalisté z různých zemí spolu, z definice, hledají shodu jen velmi obtížně.

21. 5. 2019
Ptá se: Dědek Jarek

Myslíte, že opravdu někdo dnes chce můj hlas? Ve schránce jen hlasovací lístky a jinak žádná kampaň. Žádné letáky, žádné mítinky, ve veřejnoprávních médiích hlavně hokej, ve zprávách nic, ani žádné upoutávky na nějaké diskuze a tentokrát ani ten Moravec nepořádá diskuzní pořady (kde vždy nejvíc kecá on)! To i na Slovensku v STV o tom melou v jednom kuse. Takže se nabízí úvaha, jestli to u nás už nemají tam nahoře spočítané a rozdělené, ne?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
vím o spoustě kandidátů, kteří chodí mezi lidi. Kampaň běží taky na internetu. ČT bude mít předvolební debatu ve čtvrtek. My jsme na Aktuálně.cz měli debatu s lídry devíti hlavních stran včera. Pokud chcete o volbách a stranách víc informací, čtěte pravidelně Aktuálně.cz a Hospodářské noviny:-)

21. 5. 2019
Ptá se: Petra

Jak je podle vás pravděpodobné, že hnutí ANO premiéra Babiše zakotví v Evropské lidové straně? EPP by se jistě premiér i vítězné hnutí hodilo, podobně jako Orbán. A co by poté dělaly strany typu TOP09 (pokud se vůbec dostanou do EP), zůstali by s Babišem v jedné frakci?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
to považuju za naprosto vyloučené. Babiš řekl včera v rozhovoru v HN, že se s Orbánem nespojí a zůstane v ALDE: https://bit.ly/2EkYIdU. Samozřejmě je možné, že se to během času změní. Ale do EPP? Umíte si představit, že by se Babiš stal spojencem Kalouska?:-)

21. 5. 2019
Ptá se: Petra

Do jaké frakce v EP zamíří čeští Piráti?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
nejspíš do frakce Zelených, celým názvem Greens/EFA. Varianta, že by šli k liberálům do ALDE je málo pravděpodobná - čeští Piráti jednak nechtějí být ve stejné frakci s ANO, jednak mají všechny evropské pirátské strany závazek, že, pokud se dostanou do Europarlamentu, budou sedět společně v jedné frakci. Evropští piráti mají mnohem blíž k Zeleným než k ALDE.

21. 5. 2019
Ptá se: Jan Šátral

Dobrý den pane Houska,
chtěl bych Vám jen touto cestou oznámit, ze jsem Váš velký fanoušek a s velkým nadšením čtu Vaše články. Myslím si ze takových novinářů jako jste Vy, se v naší zemi příliš nenajde. Přeji krásný den

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den, pane Šátrale,
Děkuju, já si zase nervozitou koušu nehty u přenosů Vašich tenisových zápasů a když zvítězíte, otevírám okno a nahlas křičím do celého světa: Sláva!

21. 5. 2019
Ptá se: Ivan Nový

Zabrání tyto volby násilné federalizaci EU Německem a tím vzniku 4. říše národa německého? Nebo vyhraje německá vlivová agentura působící u nás?

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
vyhrajou ti, kteří dostanou v těchto demokratických volbách nejvíc hlasů. A nevěřte všemu, co se dočtete na Facebooku Tomia Okamury.

21. 5. 2019
Ptá se: Tomáš V.

Dnešní debatu jste si dal dobře, super práce! Kdo byl nejslabší se asi všichni shodneme, ale kdo si myslíte,že jí zvládnul nejlíp? Díky T.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
děkuju! Těžko říct, fakt nevím, nelžu:-) Musel jsem spíš sledovat koelgy, kteří mi ukazovali, jestli už uplynula jedna minuta, než detailně poslouchat. Obecně řečeno se vyplatí volit strany, které budou součástí vlivných frakcí v Evropské parlamentu.

21. 5. 2019
Ptá se: Terezie

Hezký večer. Zajímalo by mě, jak jste se stal zpravodajem v Bruselu a co vám tato zkušenost dala po profesní stránce? Jak se Vám líbil tamní život a co jste si na Bruselu oblíbil? Děkuji.

Odpovídá: Ondřej Houska

Dobrý den,
zpravodajem jsem se stal koncem roku 2008, kdy jsem byl do Bruselu vyslán na české předsednictví EU. Byl jsem tam do konce roku 2009. Následně jsem byl stálým zpravodajem v letech 2012-2016. Oboje za Český rozhlas. Dalo mi to neuvěřitelně moc. Když se EU věnujete jen z Česka, logicky nemůžete mít tolik kontaktů a zdrojů, jako když jste přímo v Bruselu. Potkáte tam velkou spoustu lidí, kteří jsou chytřejší než vy, a to je vždycky obohacující:-) Řada českých médií má navíc příštup, že když píšou o nějakém návrhu Evropské komise, záměrně tam neuvedou, jak ho komise zdůvodňuje, proč je podle ní dobrý. Uvedou jen a pouze kritiku, například od nějaké české zájmové asociace. Působení v Bruselu vám tedy dá větší vhled i do argumentace evropských institucí, a taky ostatních zemí EU. Nemusíte s ní samozřejmě souhlasit. Ale je přece základním pravidlem novinařiny se s ní seznámit. Jinak Brusel jako takový mi k srdci moc nepřirostl. Život je tam fajn, je tam hodně zeleně, skvělé jídlo, ale město se mi moc nelíbí.

 

Právě se děje

Další zprávy