Jakub Jareš | Názory
22. 5. 2006 0:01

Fotbal čili co s rasisty na stadionech?

Dva týdny před startem mistrovství světa řeší Němci jediné. Zajímá je, zda Jürgen Klinsmann dokáže sestavit jedenáctku, která zemi zařídí titul.

Optimismus je zatím veliký: všichni věří, že jejich tým napodobí Francii a pohár zůstane doma. Na velké berlínské finále si ale samozřejmě musí fanoušci ještě počkat. Už teď se ale mohou vpravit do pořádné fotbalové atmosféry. Příležitostí k tomu mají více než dost.

Slavné fotbalové úrazy

Na začátek můžou zajít třeba do Německého historického muzea a zjistit, jak vypadalo honění se za míčem kdysi. V Mnichově se pak dozví něco o sobě samých: etnologové tam pro ně připravili expozici o oblékání, účesech i bojových písních fandů z celého světa. V Lipsku se zase rozhodli napravit reputaci nejméně oblíbených mužů na hřišti: rozhodčích. Na výstavě "Pán pravidel" se o jejich údělu dozvíte úplně všechno. Na snad nejbizarnější výstavu láká berlínské Muzeum lékařství. V expozici "Hřiště a Zranění" si můžete kromě dějin fotbalové medicíny prohlédnout také "slavné" fotbalové úrazy.

Do divadla v kopačkách

Pozadu samozřejmě nezůstala ani divadla a hudební soubory. Berlínští filharmonici zvou při svých zahraničních koncertech do Berlína města klasiky a... fotbalu. Státní opera sice žádný fotbalový opus nenastudovala, i tak ale nechala vytisknout na programy siluetu v pruhovaném dresu a kopačkách. Menší divadla vpustila fotbalisty přímo na jeviště. Populární jsou hlavně hry Thomase Brussiga fotbalový kus Až po chlapy na prvním místě.

Fascinaci fotbalem podlehla také věda. Fyzikové z technických univerzit v Chemnitz a v Bochumi mezi sebou například soutěžili, komu se podaří vyrobit nejmenší fotbalové hřiště na světě. Vyhráli vědci z Chemnitz, jejichž mikroskopické hřište (2 x 1,5 mikrometru) by se tisíckrát vešlo na plochu průřezu lidského vlasu.

Donnerwetter = titul pro Německo

Jiní vědci se snaží vypátrat, jak se zaručeně dostat k vítězství. Kromě přesných propočtů rotací míče a úhlu skluzů se dostává i na některé obskurnější studie. Meteorologové například zjistili, že němečtí borci nejčastěji vyhrávají v extrémních podmínkách, buď při vedru nad 30 stupňů anebo při silném dešti. Brazilcům prý zase vyhovuje sucho a průměrná teplota 18,5 stupňů. Kdyby při případném finále Brazílie - Německo pršelo, titul prý Němce nemine. Psychologové zase přišli na to, že německému manšaftu pomůžou k vítězství červené dresy. Čím více červené, tím více testosteronu, čím více testosteronu, tím více agresivity a tahu na branku, říkají v odborné studii.

Přátelé na východě? Ne, neonacisté

Ne vše je ale před začátkem turnaje takto úsměvné. Starosti dělá Němcům hlavně rasismus na stadionech a neonacistické bojůvky na východě Německa. Bývalý mluvčí vlády Uwe Karsten-Heye minulý týden dokonce varoval zahraniční návštěvníky, aby se raději vyhnuli menším městům v Braniborsku a Sasku. "Pokud máte tmavší barvu pleti, nemuseli byste se z nich vrátit živí," řekl Karsten-Heye a přivolal tak na sebe rozhořčené výtky vlády i organizačního výboru.

Za Heyeho se ale postavili fotbalisté, kteří mají s německými neonacisty vlastní zkušenosti. "Nedoporučuji africkým a tureckým fotbalistům, aby hráli na východě Německa. Není to bezpečné," řekl například ghanský reprezentant a hráč Bundesligy Anthony Baffoe. Oficiální heslo šampionátu "Svět na návštěvě u přátel" podle něj neplatí pro všechny stejně.

Organizační výbor doufá, že během mistrovství se žádné z těchto obav nepotvrdí. Vyhlášení němečtí i polští hooligans byli předem vyloučeni z nákupu lístků a před vstupem na tribuny prý budou podezřelí fanoušci ještě jednou důkladně zkontrolováni.

Jako prevenci proti rasismu chystají Němci i spoustu doprovodných akcí. Jako největší z nich turnaj Streetfootballworld 2006, kterého se zúčastní mladí kluci ze všech koutů světa: od slumů v Nairobi, přes prašné ulice v Kábulu a pláže v Riu až po americká předměstí či východoněmecká sídliště. O góly a vítězství přitom tolik nepůjde, všichni už předem tak trochu vyhráli. Pro svět velkého fotbalu docela dobrá inspirace.

 

Právě se děje

Další zprávy