Matyáš Zrno Matyáš Zrno | Názory
2. 3. 2025 11:53

Francouzský jaderný deštník – bude nám vlastně k něčemu?

V pátek to řekl v rozhovoru pro portugalskou televizi a zopakoval v rozhovoru pro Le Monde. Prezident Macron je připraven jednat s evropskými partnery o sdílení francouzského jaderného deštníku. Byla to původně myšlenka vítěze německých voleb Friedricha Merze - vytvořit evropský jaderný deštník. A jaderné zbraně má v EU pouze Francie, v Evropě pak ještě Velká Británie, která ale není členem unie.
Francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Merz mluvil o Francii i Británii, jak ale upozornil Macron, "naši britští přátelé mají méně komplexní jaderné kapacity (…) než my. Jsou více závislí na svých amerických partnerech (…)".  Britové mají zhruba 200 jaderných hlavic, které mohou na cíl dopravit americké rakety Trident odpalované ze čtyř raketonosných ponorek.  Trident je velmi efektivní a účinná zbraň. Kdo je milovníkem seriálu "Jistě pane premiére", vzpomene si možná na Sira Humphreyho, když premiéru Jimu Hackerovi vysvětluje nákup Tridentů slovy "kdybyste byl v obchodním domě v oddělení jaderných raket, vybral byste si Trident". Jenže je americká a Britové tak závisí na Washingtonu.  

Francie má v tomto ohledu před Brity náskok. Už od dob Charlese de Gaulla prosazuje vlastní tzv. strategickou nezávislost. To zdůraznil i Macron: "Francie má v této oblasti plnou autonomii (…) jinými slovy, nejsme závislí na nikom jiném, pokud jde o výrobu našich jaderných kapacit, jejich údržbu a provozování ve vzduchu a na moři, což je také francouzské specifikum." Zatímco Britové mohou jaderné zbraně odpalovat jen z ponorek, Francouzi mají i jaderné rakety odpalované z letounů (balistické střely odpalované ze země vyřadila Paříž ze služby v 90.letech).    

V rozhovoru s portugalským tiskem Macron prohlásil, že "pokud naši kolegové chtějí směřovat k větší autonomii a odstrašujícím schopnostem, pak budeme muset otevřít tuto hlubokou strategickou diskusi… Jsem k dispozici a otevřený této diskusi."

Macron je ale především francouzský prezident a Francouzi jsou mistři vzletných slov.  Často se za nimi ale skrývají vlastní pragmatické zájmy. Je velmi nepravděpodobné, že by Macron kývl na sdílení jaderných zbraní - spíš půjde o rozšíření francouzského jaderného deštníku.  Konečné slovo by tak zůstalo v rukou Paříže, potažmo francouzského prezidenta. A jak by mohlo takové rozšíření vypadat? Francouzský analytik Etienne Marcuz nastínil nějaké možnosti: například demonstrativní přelety bojových letounů Rafale s jadernými raketami podél východní hranice EU. Nebo francouzské jaderné vojenské cvičení i na území dalších evropských států a s jejich účastí - stíhačky ostatních evropských států by například doprovázely francouzské Rafaly na simulované bojové misi, tankovací letouny by jim zajišťovaly palivo atd. Mohlo by dojít i ke cvičnému odpalu jaderných raket (samozřejmě bez jaderné hlavice). To vše lze udělat ve velmi krátko době. Francie je také schopna v relativně krátké době vyvinout balistické rakety odpalované ze země, a tak dosáhnout opět schopností jaderné triády (tedy jaderných zbraní odpalovaných ze země, ze vzduchu i z moře).

Má to ale nějaké háčky. V řadě evropských zemí (v Německu především) panuje silný odpor veřejnosti k jaderným zbraním. Ostatně třeba německá Strana zelených vznikla z protijaderného hnutí. A především - kdo bude garantovat, že se tato, ale především jakákoliv příští francouzská vláda, na své spojence nevykašle úplně stejně jako nyní Trumpova administrativa? Speciálně my Češi máme v tomto ohledu jisté zkušenosti…   

 
KB
Karel Bullpřed 3 měsíci

AB o hodnoty nikdy nešlo, to je snad jasné. Nikdy jsem mu to nehodil ale to co předvádí pan Fiala se svojí squadrou je také divočina. Hlavně ty sliby které nesplnil a mnoho voličů tak původně přilákal od AB. Bohuže není moc na výběr, žádný vizionář se nekoná :o/

ŠP
Štefan Petrášpřed 3 měsíci
Karel Bull

Nemůžete čekat v politice vizionáře. Nebo jestli jo, tak vás lituji

Josef Šoltespřed 3 měsíci

Tak to je klasické vystupování typu něco říkám a něco jiného dělám. Říkám, že jsem proti Putinovi, ale pak chci levný plyn z Ruska (peníze jsou až na prvním místě), nechci investovat do obrany a radši přidám důchodcům (je jich hodně a volí mě) a podobně. Takových těch lidí, kteří jsou ve svých představách vážení, ale ve skutečnosti jedou čistě na sebe, je spousta.

TK
Tereza Kučerovápřed 3 měsíci
Josef Šoltes

Ano, jde o nějaké sliby a vystupování, když potřebuji ulovit voliče a pak až jsem moci, tak dělám přesný opak. No třeba současná vláda ODS, TOP09, Lidovců a STAN. Před volbami ( a i nějaký čas po volbách slibovali...... ), že nebudou zvyšovat daně, daň z nemovitosti, zvyšovat věk odchodu do důchodu, že nebudou zvyšovat a rozšiřovat okruh plátců koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo, ž nebudou navyšovat počty státních zaměstnanců a vytvářet nové ministerstva, aby měli dost teplých míst pro svoje spolustraníky, že budu snižovat zadlužení našeho státu a přitom za čtři roky jejich vládnutí bude dluh navýšen o cca 1.16 bilionu korun, atd., dalo by se toho napsat mnohem víc o tom co vše slibovala současná vláda, když se chtěla dostat k moci a o tom co reálně dělá, když u té moci je..... Krásný den všem normální lidem.

ŠP
Štefan Petrášpřed 3 měsíci
Tereza Kučerová

To, že se budou daně zvyšovat viděl a věděl každý se zdravím rozumem. Už jen to, jak to tady nemajitel Bureš vedl i s Álou, se dalo na 100 procent očekávat, že ekonomika po jeho vláde je v kopru. A pláč jeho voličů jen dokazuje, že mají IQ nízké úrovně

SH
Stanislav Hrouzekpřed 3 měsíci

Je to tak. A kdo si to nedokáže přiznat, ten ani nechápe, jaké katastrofální důsledky to může mít...

Právě se děje

Další zprávy