Varšava - Západní umělce či politiky, kteří vychvalovali sovětské pořádky, nazýval Lenin "užitečnými idioty". Tím, že ruskou realitu nepochopili, pomáhali skrývat pravdu. Francouzského herce a ruského občana Gérarda Depardieua však nelze za idiota považovat. Na to příliš chladně kalkuluje, napsal polský list Gazeta Wyborcza.
Za to idiotku ze sebe udělala Brigitte Bardotová, která pohrozila, že - pokud ve Francii usmrtí dvě nemocné slonice - na protest přijme ruské občanství jako Gérard. Prý srdce ruského prezidenta Vladimira Putina na rozdíl od vůdců Francie bije pro zvířata.
Skutečně, Putin to už předvedl svému italskému příteli Silviu Berlusconimu. Podle depeší z WikiLeaks jednou Putin vzal Berlusconiho na lesní procházku - a jedinou přesnou ranou složil jelena. Loveckým nožem zručně zvíře vyvrhl a ještě horké srdce nabídl hostu na znamení mužného přátelství. Ital to nepochopil a omdlel.
"Bardotka" by se ani nemusela toulat temnými lesy, aby na ni přišly mdloby. Zanícené obránkyni zvířat by stačilo vyjít na hlavní moskevskou ulici a vidět elegantní krásky v norkových, liščích či sobolích kožiších.
Kdyby se stala ruskou občankou, mohla by se zeptat Putina, proč jeho podřízení střílejí z vrtulníků v rezervacích medvědy či ohrožené horské kozy. Anebo proč za 13 let nepodepsal zákon o ochraně zvířat a nic nedělá proti svérázným eskadrám smrti, které na moskevských ulicích krutě likvidují toulavé psy. "Bardotka" jako Ruska by se svou vášní mohla být velice užitečná nové vlasti a měla by plné ruce práce. Pokud by jí to dovolili.
Případ Depardieu
Depardieu je ale úplně jiný případ. Jeho přijetí ruského občanství je báječný novoroční dárek pro Putina. Stonásobně mu jej vynahradí.
Ruský prezident a jeho vlast mají špatnou pověst. Ve světě se mluví o hudebnicích z Pussy Riot, které podle pána Kremlu "vyfasovaly dvojku" (tedy dva roky vězení) za zazpívání písničky proti Putinovi v moskevské katedrále. Taky se mluví o drakonických zákonech omezujících opozici a o Michailu Chodorkovském, miliardáři odsouzenému ke 13 letům vězení za daňové úniky.
Ale koncem roku vše přebil "Herodesův zákon". Tedy zákaz adoptovat ruské sirotky Američany jako pomsta za to, že USA nechtějí vpouštět do země ruské státní úředníky zapletené do tragické smrti Sergeje Magnitského, právníka investičního fondu Hermitage Capital, který byl umučen v moskevském vězení.
Na tomto pozadí světově uznávaný herec nejenže utekl před pronásledováním od francouzského režimu pod ruská křídla, ale navíc Rusko nazval "zemí velké demokracie". A tvrdí, že až tady se dobře žije.
Putin zářil štěstím, když jej přijímal ve své rezidenci na březích Černého moře. To je odpověď na výčitky Západu ohledně Pussy Riot, sirotků, Magnitského a opozičníků!
Když Západ v 60. letech kritizoval Sovětský svaz, třeba za bídu, Moskva odpovídala: "My ale vyrábíme rakety!" Teď může odpovědět: "My ale máme Depardieua!"
Herci se jeho gesto určitě bohatě vyplatí. Vůbec nejde o to, že v nové vlasti zaplatí na dani 13 procent, a ne 75 procent, jak by mu hrozilo ve staré vlasti, než takovou sazbu zpochybnil ústavní soud.
Pod křídly Kremlu
Moskva se dokáže postarat o ty, které vzala pod svá křídla. Když se Stalinovi povedlo přimět k návratu z emigrace spisovatele Maxima Gorkého, daroval mu vilu v centru Moskvy, další za městem i rezidenci u Černého moře. I jinému přivábenému emigrantovi, hraběti a spisovateli Alexeji Tolstému, zařídil nebývalý přepych. I své hosty hostil tak štědře, že "užiteční idioti" chválili Stalinovu zemi do nebes. Bernard Shaw po návštěvě Moskvy popíral zprávy o hladomoru na Ukrajině, kde umíraly miliony lidí, a přesvědčoval, že v zemi sovětů je jídla dost.
Depardieu už mohl pocítit, co jej čeká v nové vlasti při návštěvě Mordvinska. Republika v evropské části Ruska je proslulá množstvím vězeňských táborů, absencí opozice a rekordními vítězstvími vládního tábora ve volbách. Nový občan byl hoštěn kaviárem a palačinkami, gubernátor mu slíbil byt i křeslo ministra kultury. A to je teprve začátek. Budou velké role, budou peníze na filmy.
Věc vůbec netkví v třináctiprocentní dani. Gérard rychle zjistí, že v dnešním Rusku s tak vděčnými přáteli nemusí daně platit vůbec.