David Klimeš David Klimeš | Glosy
17. 9. 2021 15:01

Ceny letí vzhůru, premiér odmítá jejich krocení. Hlavně ať nezdraží dluhy Agrofertu

Česká národní banka v zásadě nemá na vybranou. Peníze rychle ztrácejí hodnotu, takže jí nezbývá než zvednout úrokové sazby. Předseda vlády je ale proti. Nelogicky to působí jen do chvíle, než si člověk uvědomí, o kolik by kvůli tomu přišel holding, který má zaparkovaný ve svěřenských fondech.
A v inflaci jsme už taky na špici Evropy!
A v inflaci jsme už taky na špici Evropy! | Foto: ČTK

Deset let tady ekonomové inflaci hledali div ne lupou. Ať státní výdaje kynuly sebevíc, zdražování se ne a ne roztočit. Až teď. Inflace v srpnu meziročně vzrostla o 4,1 procenta, za zboží i služby začínáme platit stále víc a politici se hádají, kdo je vinen. Jen centrální bankéři a ekonomové se nepřou. Z jejich pohledu je situace jasná: Mají-li se ceny uklidnit, musejí nahoru úrokové sazby. Otázka nezní zda, ale o kolik.

Přesto Andrej Babiš ve čtvrtek ve sněmovně horoval, aby je Česká národní banka nenavyšovala. Proč by ale vrcholný politik měl před volbami chtít, aby se inflace dál nekontrolovaně rozjížděla v zemi, která je na zdražování snad ještě alergičtější než sousední Německo? 

Možnou odpověď nabízejí úřední dokumenty Agrofertu - to je ten holding, který předseda vlády nevlastní, byť mu z jeho korunových dluhopisů každý rok tečou na konto desítky milionů a byť se tam nic podstatného nemůže stát bez jeho souhlasu.

Jako každá velká firma s výrazným zadlužením, disponuje i Agrofert analýzou citlivosti na změny úrokových sazeb. A protože dluží opravdu hodně, je to pro něj i hodně důležitá otázka. Podle poslední výroční zprávy by například zvednutí úrokové míry o půl procentního bodu (takový skok je nyní ve hře) snížilo zisky holdingu o 157 milionů.

Opozice i mnohá média se při popisování Babišova střetu zájmů léta soustředila jen na jeho vlastní obohacování. To ale často představuje drobné ve srovnání s tím, jaké škody může premiérovo rozhodování silně ovlivněné privátními zájmy napáchat republice.

Pobouření veřejnosti nad neoprávněně vyplacenými dotacemi je jistě pochopitelné. Mnohem horší je ale fakt, že Česko jako celek může přijít kvůli předsedovi vlády o stovky unijních miliard. Případně se nyní nepříjemně povozit na inflačním kolotoči. Buďme rádi, že ruku na jeho páce drží bankovní rada a Babiš sám nemůže dělat o moc více, než na ni tlačit.

Když teď mluví o růstu cen, má sice pravdu, že za něj z nemalé části mohou věci, které nedokážeme ovlivnit: Benzin podražil a chybí vše možné od mikročipů až po stavebniny. Není to ale pravda celá. Do plachet totiž mocně dula i vláda.

Všichni dobře věděli, že po koronaviru bude inflace vzlínat, protože restauratéři i obchodníci si začnou hojit rány, které jim uštědřila krize. A protože po pauzách vynucených lockdownem se znovu začne stavět i vyrábět, takže materiál půjde na dračku. Přesto kabinet do toho všeho ještě začal ve velkém rozdávat peníze, posledními z řady obdarovaných šťastlivců jsou nyní státní zaměstnanci.

Opozičním politikům se Andrej Babiš vysmívá, že to jsou politologové a ajťáci, nicméně sám působí, jako by se toho o inflaci coby absolvent štrougalovské ekonomie zas tak moc nenaučil. Asi ani nemohl, protože se za jeho studií řídila rozhodnutím strany. Když teď radí centrálním bankéřům, jak s ní mají bojovat, těžko se zbavit dojmu, že na ty časy buď nostalgicky vzpomíná, nebo se definitivně rozhodl řídit stát jako svou firmu.

Rakovina se na volby neptá. Kdo jiný než premiér by měl v brožuře být, říká Janulík (video z 15. září 2021)

Jeho rozčarování chápu, je to politikaření, hájí poslanec ANO Miloslav Janulík distribuci brožury o rakovině, která má začít tři týdny před volbami. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy