Libor Stejskal Libor Stejskal | Interpelace
11. 11. 2011 14:30

Interpelace jinak: V jakém Brně chtějí Brňané žít?

Čtenáři debatovali s Onderkou, Blažkem či Hollanem z ŽítBrno.cz
Foto: Miroslav Mašek

Jaké to je Žít Brno (či dokonce Krno)?

Proč si toto slovní spojení brněnský magistrát vybral jako slogan své propagační kampaně, zatímco jiní se mu smějí, parodují ho na stejnojmenných stránkách (které si magistrát zapomněl zaregistrovat), recesisticky přejmenovávají město na Krno, pořádají kvůli němu různé happeningy?

A jak se vlastně v současném Brně skutečně žije? Jaké by ho chtěli mít jeho obyvatelé, jaké jeho radní a jak jej vidí třeba architekti a urbanisté?

Foto: Aktuálně.cz
Libor Stejskal:
Žít Brno? Nebo raději Krno?
V jaké Praze chtějí žít primátor, Pražané, architekti

Pravidelné divadelní Interpelace, které každý měsíc hostí Nová scéna Národního divadla v Praze, se tentokrát představily v Brně. A to v pátek 11. listopadu od 13 hodin na půdě Masarykovy univerzity v Joštově ulici 10 v rámci Multimediálního dne Katedry mediálních studií a žurnalistiky.

Foto: Miroslav Mašek

Diskusního setkání tradičně moderovaného ekonomem Tomášem Sedláčkem se zúčastnili primátor Roman Onderka z ČSSD, Pavel Blažek, místopředseda ODS a brněnský radní, Matěj Hollan, zakladatel občanského sdružení Brnění a člen redakčního týmu ŽítBrno.cz, Adéla Elbel ze známé hudební skupiny Čokovoko a architekt Marek Štěpán.

Celou diskusi jste mohli sledovat online prostřednictvím tzv. streamu v tomto článku. Přenos zajišťovala společnost Disk.

Debaty jste se ovšem mohli zúčastnit, aniž jste na Masarykovu univerzitu dorazili. Stačilo být v kolem oběda u počítače s připojením k internetu.

Své komentáře a případné otázky jste mohli psát pod tímto článkem. Zprostředkovali jsme jejich přenos do diskuse s našimi hosty (nemohli jsme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen postřehy a dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

 

Čtenáři na internetu

 

Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy