Jaká je současná Praha? Jakou bychom ji chtěli mít v budoucnu? A co je třeba pro to udělat?
O tom (a o všem, co s tím souvisí) si dnes povídáme s hosty dalších divadelních Interpelací, na něž vás společně s jejich moderátorem Tomášem Sedláčkem a Novou scénou Národního divadla zveme.
O své názory a návrhy se s vámi dělí pražský primátor Bohuslav Svoboda, renomovaný architekt Roman Koucký a sociální geograf Martin Ouředníček.
"Srovnávám-li Prahu s Berlínem a dalšími metropolemi kolem nás, vychází mi jako 'důstojná dáma'." Bohuslav Svoboda |
Neptáme se jich na politické pohyby na radnici nebo hospodaření magistrátu, popř. kriminalizaci jeho kauz. Chceme diskutovat o vizi Prahy jako moderního města v 21. století.
"Být konzervativní by možná neškodilo, být progresivní by bylo krásné… My jsme jen populističtí a chaotičtí." Roman Koucký |
Jakou má Praha v tomto ohledu perspektivu? Jakým směrem se bude rozvíjet? Jaká srovnání snese vedle dravého a mladého Berlína nebo levných metropolí východní Evropy? Jací jsou Pražané a čeká Prahu budoucnost multikulturní a multietnické metropole? Žijeme v konzervativním, nebo progresivním městě? Jak se Praha vyrovnává s dědictvím dlouhých let komunismu? Jaký je obraz města ve světě? Kde a v čem je třeba v Praze investovat a které změny - bez ohledu na obor - jsou pro spokojený život v Praze v budoucích letech nezbytné?
"Klasický Pražák je s nadsázkou 'vymírajícím druhem'. Tón určují 'náplavy' s kořeny doslova po celém světě." Martin Ouředníček |
Celou diskusi můžete od 17 hodin sledovat online prostřednictvím tzv. streamu v tomto článku. Ve stejném čase ji přenáší i Česká televize na svém druhém programu a v následujících dnech najdete na stránkách Aktuálně.cz i její kompletní záznam.
Debaty se můžete zúčastnit, aniž byste do „Národního" dorazili. Stačí být ve čtvrtek odpoledne u počítače s připojením k internetu.
Své komentáře a případné otázky můžete psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkujeme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen postřehy a dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.
Komentátor za plentou |
Čtenáři na internetu |
Interpelace mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a najdete i další zajímavé informace (texty Tomáše Sedláčka, ředitele Nové scény Štěpána Kubišty, výtvarníků, dramaturgů i některých panelistů). Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMU, Cesnet, Pražská akademická počítačová síť Pasnet a Audiovizuální centrum studentů ČVUT.