Libor Stejskal Jan Lipold Libor Stejskal, Jan Lipold | Interpelace
22. 11. 2012 19:55

Vláda s KSČM? Schwarzenberg by "spolkl ropuchu", řekl

Prezidentské Interpelace s Aktuálně.cz vyprodaly Novou scénu Národního divadla
Foto: Ludvík Hradilek

Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka se při čtvrtečních prezidentských Interpelacích shodli na tom, že by prezident měl být strůjcem dialogu a přispět k tomu, aby společnost nebyla tak rozhádaná. Zjevně se ale lišili v názoru na budoucnost Evropské unie a českou evropskou politiku.

Zatímco Sobotka zdůrazňoval, že prezident musí v první řadě hájit české zájmy, Schwarzenberg řekl, že bychom měli hrát uvnitř EU aktivnější roli a nebýt stranou hlavního evropského proudu.

Sobotka varoval před bankovní unií. Podle Schwarzenberga by měla být evropská integrace hlubší, i když "Evropa nejsou a nebudou Spojené státy".

Gentlemanskou diskusi dvou prezidentských kandidátů moderoval před zaplněným hledištěm Nové scény Tomáš Sedláček a přímo na jevišti glosoval třetí host, znalec ústavního práva Jan Kysela.

Aktuálně.cz tak společně s Novou scénou Národního divadla pokračovalo v sérii „kandidátských debat", při nichž se pokusíme zjistit, nakolik jsou představy a sliby uchazečů o úřad prezidenta reálné.

Textový online přenos:

19:25 - Tomáš Sedláček se loučí s hosty večera, kandidátům přeje hodně štěstí ve volební kampani. Druhé prezidentské Interpelace končí za potlesku publika. Děkujeme divákům za účast a čtenářům za pozornost.  

19:15 - Z publika padl dotaz, jestli oba kandidáti - vzhledem k tomu, že jim průzkumy nedávají až tak velké šance - uvažují o tom, že by se před volbami kandidatury vzdali a podpořili někoho jiného. Sobotka prohlásil, že je sportovec a vzdávat se nehodlá. Podle Schwarzenberga jsou takové úvahy velmi předčasné. 

Milosti: Ano, "Pana tykadla" bych asi omilostnil. (Potlesk obecenstva.)

Foto: Ludvík Hradilek

Bankovní unie? Pokud vznikne, tak musíme mít jistotu, že zahraniční banky-matky nepřesunou aktiva svých českých dcer do zahraničí výměnou za dlouhopisy (s nulovou hodnotou). (Tomáš Sedláček dodává, že ho svrbí jazyk, ale jako moderátor se do diskuse na toto téma nezapojí.)

To, že u nás mají vyšší volební preference nestraničtí kandidáti, je svým způsobem unikátní. Možná se to při příští volbě prezidenta změní.

18:50 - Sobotka řekl, že by jako prezident vládu s komunistickými ministry nejmenoval. Schwarzenberg to zcela nevyloučil: "K politice patří i to, že někdy je třeba spolknout ropuchu." Oba kandidáti ale doufají, že taková situace nenastane.

18:40 - Sobotka referendum o euru hájí mj. tím, že Evropská unie je dnes jiná než ta, do které jsme vstupovali. Podle Schwarzenberga je to ale jako by si "manžel stěžoval, že jeho žena ve čtyřiceti už nevypadá, jako když jí bylo dvacet".

18:35 - O (teoretickém) přijetí eura: Sobotka je pro referendum, Schwarzenberg proti němu.

Český prezident by měl v první řadě hájit zájmy České republiky.

K zahraniční politice: Nejde o vztah "my a Evropská unie". Musíme si uvědomit, že my jsme Evropská unie. Měli bychom v ní hrát větší roli. A víc se zajímat o to, co se děje ve světě. Náš horizont se scvrkl, to nám škodí.

Politika zhrubla. Platí: máš jiný názor, jsi nepřítel. To bych chtěl změnit.

Foto: Ludvík Hradilek

Prvním úkolem prezidenta by mělo být oživit dialog. Společnost se rozděluje, v politice vedeme monology, neexistuje pořádná diskuse.

18:15 - Zatímco hovoří Jan Kysela, Tomáš Sedláček si s kandidáty připíjí pivem. Vida - minule ho pil jen Miloš Zeman, dnes už všichni.

18:10 - Oba kandidáti si na úvod pochvalují zatím noblesní volební kampaň, plnou výměny názorů. Karel Schwarzenberg řekl, že ho kampaň baví víc, než volby do sněmovny.

18:05 - V hledišti by nepropadl špendlík, je vyprodáno. Tomáš Sedláček sesedl z elektrokola a vítá hosty: Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotku a právníka Jana Kyselu.

18:00 - Hlediště Nové scény se zaplnilo diváky téměř do posledního místa. Za chvíli začínáme.

* * * * *

Tematické okruhy, o nichž se hovořilo, jsme sestavili z otázek navržených blogery na Aktuálně.cz (například politoložkou Vladimírou Dvořákovou, analytiky Petrem Robejškem, Václavem Žákem či Jiřím Pehe) a jejich čtenáři. 

Kdo neměl možnost dorazit v osmnáct hodin přímo na Novou scénu, mohl diskusi sledovat v audiovizuálním přenosu v tomto článku. 

Své komentáře a případné otázky jste mohli psát do debaty pod tímto článkem. Zprostředkovali jsme jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

Čtenáři na internetu

Na předchozí debatě jsme se sešli před třemi týdny, o své představy se podělili Zuzana Roithová, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier (záznam si můžete prohlédnout ZDE).

Interpelace, pravidelná debatní setkání, mají svoji internetovou stránku v rámci Aktuálně.cz, kde se dozvíte termíny, témata či jména hostů a naleznete i další zajímavé informace, resp. záznamy předchozích debat. Najdete nás i na Facebooku a Twitteru. Na realizaci Interpelací a jejich přenosu na Aktuálně.cz se podílejí FAMUAudiovizuální centrum studentů ČVUT a studio Martin Fejt Production.

Názory Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz

Sledujte nás na:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy