17. 1. 2018
Ptá se:
Yossarian
Dobrý den, pane Klimeši,
se zájmem jsem si přečetl Váš poslední Babišblog a zajímá mě Vaše odpověď na otázku: Co brání Babišovi dělat stále stejnou populistickou politiku poté, co jej (jakkoli) podpoří ostatní strany? Co mu zabrání svést neúspěchy na své případné koaliční partnery a přivlastnit si úspěchy, úplně stejně, jako to dělal v případě Sobotkovy vlády?
Jak patrno, toto je scénář o který Babiš stojí. ODS vypadá, že do tohoto dobrodružství nepůjde, protože je jí jasné, že pomalu a těžce se vracející důvěra by byla okamžitě negována mediální masáží Babišových médií o tom, jak lezou ke korýtku. Podobně, ale daleko hůř, je na tom ČSSD, kde utrpěli volební debakl, a zároveň mají uvnitř ukrytu Zemanovskou pátou kolonu, která se domnívá, že lze vrátit čas a přimknout se zpátky k Zemanovi, navíc by museli přemluvit ještě KDU. Tím by přece zopakovali stejnou chybu jako minule a nadále si umenšili elektorát, protože proč volit ČSSD nebo KDU, když stejně vládne Babiš a hlasy pro něj určitě v dalších volbách nepropadnou (což by v případě obnou malých členů koalice hrozilo)?
Nemáte taky ten pocit, že berlusconizace ČR je nevyhnutelná, a že si holt tímto temným obdobím budeme muset chtě nechtě projít, dokud občané nepochopí, že tato cesta nikam nevede?
Odpovídá:
David Klimeš
Dobrý den,
to je naprosto správná námitka: dokonce bych ji vygradoval - proč by demokraté měli s A. Babišem chodit do vlády, když pak prohlasuje církevní restituce, ústavní zákon o obecném referendu atd. s SPD a KSČM?
Ale na to namítám: vedle pudu sebezáchovy stran by u nich výše mělo být dbaní na udržení co možná nejdemokratičtějšího právního státu v ČR. Demokratické strany tím, že půjdou s Babišem do vlády, mohou vytvořit o poznání snesitelnější roky s Babišem, než kdyby neměl jinou možnost, než si zajistit legalitu s SPD a KSČM.
Tím, že demokraté odmítnou Babiše, navíc nepomůžou ani svým stranám. První povolební průzkumy ukazují, že některé pětiprocentní strany jdou ještě níže, lidé nevidí jejich relevanci v české politice, naopak ANO posiluje. U voličů ČSSD většina nesouhlasí s povolebním chování svých lídrů (!). I kdyby řekli demokraté kategorické ne Babišovi, ten je pak bude krutě zkoušet tu nižšími daněmi (ODS), vyššímu důchody (ČSSD), vyšší slevou na děti (KDU) atd.
Nevěřím tedy příliš, že je funkční strategie donutit lidi projít opravdu temné roky, aby pochopili, jak je vláda ANO-SPD-KSČM škodlivá a vrátili se k tradičním stranám. Demokratickým stranám by hrozilo výrazně rozštípnutí a vytvoření pátých kolon ANO uvnitř partají. Babišova vláda - jakákoliv - navíc bude ještě asi dlouho populární. ČSSD a KDU Babišovi schválily na tento rok rozpočet s výdaji meziročně o 55 mld. vyššími, s tím se dá dělat líbivá politika.
Takže uznávám Vaši námitku, ale myslím, že je lepší se dohodnout s Babišem na vládě a pokusit se dostat ministerstvo vnitra mimo hnutí, donutit ho podepsat v koaliční smlouvě prounijní garance a snad ještě není úplně mimo hru i stáhnutí Babiše z premiérského postu. Následně najít opravdu velmi dobré kandidáty do Senátu a vytvořit konečně už pořádné programy, které by někoho zase oslovily.