Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Názory
17. 1. 2018 8:30

Nedůvěra vlády není pro Babiše katastrofa, odpovídal David Klimeš on-line

Hlavní analytik týdeníku Ekonom a bloger Aktuálně.cz byl hostem on-line rozhovoru ve středu 17. ledna.
Online rozhovor s Davidem Klimešem
Dotazovaný právě odpovídá
David Klimeš odpovídá na otázky čtenářů ve středu 17. ledna od půl jedenácté.
Přejít k dotazům

Jednobarevná menšinová vláda Andreje Babiše v úterý nedostala důvěru Poslanecké sněmovny. Bude muset podat demisi, ale Babiš bude i tak vládnout dál. Přinejmenším do jmenování nové vlády - jejímž premiérem ale podle příslibu Miloše Zemana má být opět on sám.

Hlavní analytik týdeníku Ekonom a bloger Aktuálně.cz David Klimeš nazval první Babišův kabinet "vládou národního zoufalství": "Ať už fandíme komukoliv, objektivně vzato, tak hrozné sestavování vlády jsme tu po roce 1989 ještě neměli." 

"Jak Babiš mohl s pouhými 30 procenty hlasů ovládnout celou republiku? Bez tragické politiky demokratických stran by se mu něco takového nemohlo nikdy tak snadno povést."

"Při druhém pokusu o sestavení vlády se bude startovat z mnohem horších pozic, než byly první den po volbách. Extrém vyplenil sněmovnu, Babiš prokázal, že může exekutivně vládnout i bez důvěry a sněmovna mu stejně schvaluje rozpočet," napsal David Klimeš v jednom ze svých článků.

Jak bude vypadat Babišovo vládnutí dál? Bude kabinet, který dostal důvěru jen od 78 poslanců ANO, "makat", jako by se nechumelilo? Jaké kroky podnikne? Jak dlouho vydrží u moci? A kdo nakonec další vládu sestaví, které strany ji podpoří, kdo a v čem ustoupí? Co změní prezidentské volby?

Vážení čtenáři, David Klimeš, autor knihy Jak probudit Česko (aby přestalo přešlapovat na místě a vykročilo k dalšímu čtvrtstoletí prosperity a úspěchů), odpovídal v on-line rozhovoru Aktuálně.cz. Děkujeme vám za vaše otázky.

Online rozhovor s Davidem Klimešem

Dotazovaný právě odpovídá
David Klimeš odpovídá na otázky čtenářů ve středu 17. ledna od půl jedenácté.
Aktualizovat reportáž
17. 1. 2018
Ptá se: Ján

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, co si myslíte že bude následovat? Babišova vláda i když podala demisi musí fungovat protože bezvládí je nepřípustné. Je to velmi zajímavá situace navíc když Českou republiku čeká druhé kolo prezidentských voleb. Miloš Zeman zřejmě teď nebude dělat nic, jednat bude až v případě znovuzvolení do funkce prezidenta. Podle Českou republiku čekají buď předčasné parlamentní volby, v tom případě by fungovala až do voleb vláda Andreje Babiše nebo nový nebo staronový prezident jmenuje úřednickou vládu. Ale i taková vláda by zřejmě musela získat důvěru parlamentu. Já jsem ze Slovenska. My jsme tu měli v roce 2012 situaci kdy vláda po jeden a půl ročním působení ztratila důvěru Národní rady Slovenské republiky a tehdejší pan prezident Gašparovič ponechal vládu, která však mohla akorát tak svítit a topit až do konání předčasných parlamentních voleb.
S pozdravem Jan ze Slovenska (z Trenčína)

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
správně zmiňujete devastující souběh sněmovních a prezidentských voleb. To se nemělo nikdy stát. Složení exekutivy je závislé na hrách stávajícího prezidenta a ten zase je závislý na podpoře vítěze voleb.
Jak to může skončit, tipuji v jedné z předchozích odpovědí.

Děkuji všem za výborné otázky, snad jsem alespoň na některé odpověděl.
S pozdravem všem
David Klimeš

17. 1. 2018
Ptá se: Karel

Hezký den,myslíte si že je jenom Babiš?Těch fíglů přece bylo daleko víc a nic se neřešilo.Tak komu vadí pan Babiš?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
pokud narážíte na korupci v evropských fondech a v ROPech speciálně, nemůžu bohužel než plně souhlasit, těch trestních oznámení na politiky bude jednou více, řekl bych. Více například zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/david-klimes.php?itemid=30779

17. 1. 2018
Ptá se: Jaroslav Matějka

Dobrý den,
předpokládám,že prezidentem se stane Drahoš.Jak může pak zasáhnout,když Babiš nebude mít důvěru podruhé?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
na rozdíl od Vás si tak úplně nejsem jistý, že prezidentem bude J. Drahoš.
Konkrétně nemůže zasáhnout nijak. M. Zeman dá A. Babišovi premiérství jistě i podruhé, třetí pokus je předsedy sněmovny z ANO.
Ale pokud bude zvolen J. Drahoš (a to jistě i statisíci hlasů voličů ANO), Babiš velmi rychle pochopí, že se v zemi mění nálada a předpokládám, že by se stal z minuty na minuty největším obdivovatelem pana prezidenta a slíbil by mu, že udělá vše pro to, aby složil vládu s demokratickými stranami.

17. 1. 2018
Ptá se: Kalousek ml.

Byl Sobotka lepší premier než pan Babiš ?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
to je těžké. Jeho nepopiratelným úspěchem je, že dokázal po pravicových vládách vrátit důvěru v exekutivu na přijatelnou úroveň. Stejně tak bychom neměli zapomínat, že od premiéra M. Zemana tady nikdo nedovládl celé období, až on - to zaslouží poklonu a historie ho jednou jistě bude hodnotit lépe než nyní.
Ale na druhou stranu to byl "premiér zapomnění" - žádná z tolik potřebných reforem se neudála, trestuhodně jsme promarnili ty nejlepší tučná léta republiky, z volebních výsledků vyplývá, že ani nedokázal redistribuovat bohatství tak, aby to jeho volič ocenili.
Z tohoto pohledu je dobře, že odešel, ovšem okamžitě se musíme ptát, zda přišlo po něm něco lepšího. A o tom silně pochybuju...

17. 1. 2018
Ptá se: Miroslav Šimůnek

Dobrý den, nemyslíte si, že pokud budou českou politiku neustále otravovat Kalouskové, Topolánkové, Sobotkové aspol., tak prostě budou vyhrávat Babišové?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
už jsem na to v jiné odpovědi trochu reagoval.
S nadsázkou řečeno, M. Kalousek, B. Sobotka a spol. jsou pro A. Babiše ti nejužitečnější výkonní místopředsedové ANO. Hnutí může být tak absurdně širokorozchodné pro všechny jen proto, že voliče odrazují lídři ostatních stran a jejich nijaké programy. Pak slyší na "makání".
Pokud demokratické strany opět nabídnout svým voličům relevantní programy, udělají to nejlepší - donutí ANO se konečně vymezit.
A ano, myslím si, že je čas na nové lídry, ale nikoliv proto, že jsou noví, ale protože jsou schopní - M. Pekarová, M. Jurečka, J. Hamáček, v ODS asi P. Fiala má ještě nějakou budoucnost, stejně tak I. Bartoš u Pirátů.

17. 1. 2018
Ptá se: Andrea R.

Dobrý den, nechystáte se napsat nějakou další knihu? A jak by mohl Drahoš přesvědčit voliče v oblasti Sudet, aby ho volili? Děkuji za odpovědi.

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
já pořád něco chystám :-)
Podle mého by Drahoš měl v kampani cílit na hraniční oblasti, kde se láme podpora pro M. Zemana a J. Drahoše a ostatní. Ta hranice připomíná právě jazykovou hranici Sudet. Dále v regionech s opravdu brutálními potížemi, které z naštvanosti volí M. Zemana, moc nepochodí.
J. Drahoš by neměl slibovat, že prosadí například investiční pobídky do krajů, když ho zvolí - to mu nikdo neuvěří. Ale může argumentovat, že matador v politice M. Zeman jim nijak, ale opravdu nijak nepomohl, jen využívá jejich naštvané hlasy. On je konsenzuální a bude na Hradě hostit hejtmany, ekonomy, sociology i vládu, aby přišli už konečně na chytré řešení znevýhodněných regionů.
Jak konstruovaný Marshallův plán by Sudety potřebovaly, jsem psal například zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/david-klimes.php?itemid=29179

17. 1. 2018
Ptá se: Marek

Dobrý den,

pracuji v rezortu státní správy na ministerstvu, které konkrétní nebudu jmenovat. V případě, že bude pan Babiš opět jmenovaný premiérem a pověřen sestavením nové vlády, je tedy dost reálné, že se opět vymění vedení.
Rád bych se zeptal, pokud se budou opět měnit ministři, zda bude možná i změna systemizace služ. a prac. míst, kterou schvaluje vláda 1x za rok a již na letošek proběhla. Děkuji a přeji hezky den. Marek

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
téma služebního zákona a systemizace je bohužel téma, které je ve veřejné debatě také nedořešené.
Když se přijímal služební zákon, příjemně mě překvapilo, že nakonec invaze straníků ČSSD, ANO a KDU nebyla tak masivní, jak jsem se obával.
Je ale iluzí si myslet, že takto konstruovaný služební zákon zajistí absolutní odstřižení od politického vlivu.
Správně uvádíte, že pravidelná systemizace je jednou za rok, ta už byla (a mimochodem proto také chtěl A. Babiš tak rychle do vlády, aby vyházel ty nejvíce nepohodlné lidi).
Nicméně ještě může nastat - jestli zákon dobře chápu - mimořádná systemizace a ta by Vás mohla ohrozit.
Stejně tak na jaře bude služební hodnocení, které by mohlo být podkladem pro potíže v práci.
Doufám, že nic z toho nenastane, tato země potřebuje schopné a chytré úředníky jako sůl.

17. 1. 2018
Ptá se: Karel

Dobrý den, nebylo by pro Miloše Zemana taktické, aby ještě před druhým kolem jmenoval někoho z ANO - ne Babiše - premiérem a ukázal se tak před lidem jako "státník" (kterým samozřejmě není)? Předem díky za odpověď.

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
nemyslím si to. Jak pan prezident správně říká, jen idiot nemění názory, ale tohle by bylo už trochu moc. Opakovaně A. Babišovi slíbil, že ho jmenuje premiérem podruhé, nyní sice chce 101 hlasů, ale pořád nijak nezpochybňuje legitimitu Babiše jako premiéra. Navíc bych chtěl vidět tu odvahu třeba vicepremiéra R. Brabce, že by si od Zemana vzal premiérství pro stranu, kde je absolutním šéfem a financiérem právě Babiš.
Pokud bude v druhém pokusu za ANO jiný premiér než Babiš, tak jen proto, že to bude Babišem dohodnutá cena za koalici s demokratickými stranami.
Navíc by Zemanovi toto jednání podle mě ani nepomohlo u voličů před druhým kolem. M. Zeman má jasně ohraničenou podporu - 920 tisíc voličů ANO, pak SPD a KSČM. Nyní potřebuje k urnám dotáhnout i těch zbývajících cca asi 200 tisíc naštvaných voličů především SPD, ale i KSČM a ČSSD, kteří nevolili. Nikdo z těchto voličů by odmítnutí Babiše nepochopil.
Úkrok ke konsenzu a lanaření voličů například od M. Horáčka či P. Fischera by byla mnohem riskantnější strategie.

17. 1. 2018
Ptá se: Vodník Česílko

Nezdá se vám, že "milostný románek" mezi Zemanem a Babišem skončil, a Babiš si začíná připravovat cestičku k Drahošovi?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
on to nikdy nebyl milostný románek, spíše po zuby ozbrojený sňatek z rozumu. Oba dva si v minulosti udělali spoustu nehezkého (např. Unipetrol). Včas ale pochopili, že si mohou velmi dobře vyhovět. M. Zeman od vystoupení na na Alberově v roce 2015 vedle M. Konvičky začal budovat cíleně novou voličskou bázi nespokojených občanů této republiky a voličské jádro ANO mu mělo být základem. Na druhou stranu A. Babiš věděl, že vše musí směřovat ke sněmovním volbách 2017 a tomu, aby ho Zeman jmenoval premiérem.
Jeho podpora Zemanovi před prvním kolem nebyla nijak emotivní, rozhodně do pana prezidenta není tak zamilován jako např. paní ministryně K. Šlechtová, a vůbec mu nevadilo, a svolil k tomu, že bez trestu liberální část ANO mohla vystoupit proti Zemanovi (europoslankyně M. Dlabajová atd.)
Nyní tak má zhruba 900 tisíc voličů za Zemanem, ale překvapivě velké číslo příznivců i za J. Drahošem (asi 300 tisíc).
Proto se sice dál staví na stranu Zemana, ale zároveň mu podráží nohy tím, že chce, aby se zbavil svého problémového okolí. Je to jasný vzkaz J. Drahošovi, že mu nijak nevadí a on nebude ten, který za Zemana bude proti němu odvádět v následujících dnech špinavou práci.
Mimochodem, podle mě by J. Drahoš udělal dobře, kdyby si řekl o audienci u Babiše - pokud chce zvítězit, nestačí být Antizeman, potřebuje od Zemana odloupnout další váhající voliče ANO.

17. 1. 2018
Ptá se: Václav Šobr

Nebylo by vhodné vládu která nemá důvěru (a kupříkladu vládu, která přesluhuje - viz Sobotka po volbách- která tak jako tak nemá důvěru nové sněmovny) výrazně omezit v pravomocích?

Typu že nesmí sestavovat státní rozpočet, že nesmí uzavírat žádné mezinárodní dohody ani vést mezinárodní jednání?

S tím, že to je jenom provizorní udržovací vláda, která nesmí příjímat žádná dlouhodobě závazná rozhodnutí.

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
chápu, proč Vás to napadá, ale myslím, že to nyní není možné. Česká ústava je napsaná záměrně dosti volně, staví na dobrých úmyslech a dobrovolném sebeomezení ústavních aktérů. Do této litery najednou natvrdo vrazit, že premiér v demisi může klást věnce, ale už ne podepisovat mezinárodní smlouvy, dost dobře nejde (podobný problém je v debatě o vymezení pravomocí přímo voleného prezidenta).
Dle ústavy se nyní premiér a jeho vláda v demisi může chovat jako vláda s důvěrou, jeho limitem je, že nemá jasnou většinu ve sněmovně pro prosazení svých zákonů.
Problém v naší aktuální situaci ovšem je, že to Babišovi nijak nevadí. Nemá připraveno deset reformních zákonů o penzích, školství či zdravotnictví. Babiš se jen chtěl dostat k moci a exekutivně vládnout republice prostřednictvím čistek v úřadech a ve státních firmách. To nyní bohužel může.
Chybou podle mě bylo, že ČSSD a KDU schválila ANO bez dohodě o vládě 1,3biliónový rozpočet. Kdyby bývalá koalice řekla, že rozpočet před složením vládní většiny neschválí - i za cenu krátkého rozpočtového provizoria -, nebyla by většina pro rozpočet a asi by se k podpoře rozpočtu v rámci nadbíhání Babišovi nepřidali extrémisté z SPD a KSČM (nebo by to bylo už v rámci nové koalice). Jednání by to výrazně urychlilo, ekonomice by to moc neuškodilo.
Obecně k tomu, co navrhujete: už dlouho píšu, že by Česko mělo od Němců okopírovat model konstruktivní nedůvěry - ať už po volbách či v situaci, kdy koaliční partner vráží partnerovi kudlu do zad, nemůže nikdy vládnout vláda bez většiny.
Kdybychom to nyní měli, stará koalice by vládla, dokud by si Babiš nenašel většinu. A věřím, že by se hodně snažil, aby našel rychle s partnery a vypudil Sobotku ze Strakovy akademie.
Takto to u nás bohužel ale nefunguje, což se už několikrát ukázalo jako tragické - viz první Topolánkův kabinet, bezvládí po konci druhého Topolánkova kabinetu a v extrémní variantě nyní.

17. 1. 2018
Ptá se: Ivan

Dobry den, proc dle vaseho nazoru se (demokraticke) polit. strany chovaji v principu stejne, jako v roce 1948, kdy de facto predali vladu komunistum? Soucasna situace preci musela vzniknout jako dusledek nejakych chyb. Pripada mi, ze v dusledku touhy po moci nekterych vudcu udelaji strany cokoliv, jen aby mohly byt svymi "kohoutky na vlastnim smetisti". Zacalo to delenim Ceskoslovenska a pokracuje to nyni v daleko sofistikovanejsi forme s dusledky vyskytu Babise, Ondracka a dalsich. Jak z toho ven? Diky za Vas nazor.

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
myslím, že jsem nikdy nesrovnával chování současných demokratických stran s chováním národních socialistů, sociálních demokratů, lidovců a ministrů Demokratické strany v roce 1948.
Tyto nesmyslné historické paralely jsou pochopitelným výsledkem poptávky po vypjatých, zjednodušujících srovnání, ale jsou - jako v tomto případě - zcela mylné.
A. Babiš je jistě problém, ale jsme dnes členy Evropské unie, nikdo nepochybuje, že i přes všechny možné změny během Babišovy éry tu za čtyři roky budou opět svobodné volby, ve kterých už třeba demokraté nebudou tak zoufalí, jako byli minulý říjen.
Nicméně ano, chování demokratických stran považuji za mylné, v jiné odpovědi jsem to už popisoval - přes všechnu pochopitelnou antipatii k populistickému ANO je podle mě v zájmu republiky, aby se demokraté pokusili mírnit Babiše ve vládě a nepustit ho alespoň na ministerstvo vnitra (kde už nyní je). Opak znamená otevřenou či tichou účast SPD a KSČM v exekutivě, tedy vládu nedemokratických a často zcela nekompetentních lidí, což je velké bezpečnostní i ekonomické riziko pro tuto zemi.
Takže jak jsem už odpovídal: ve volbě mezi větším a menším zlem je menším zlem, aby demokraté konečně jasně řekli své podmínky v účasti na vládě ANO. Přičemž ministerstvo vnitra mimo ANO a konkrétní garance prounijní a demokratické politiky v koaliční smlouvě je minimum.

17. 1. 2018
Ptá se: Pavel Antoš

Dobrý den,

co vás vede k názoru, že jedním z důležitých prvků ekonomického spasení je "občanská společnost" ? Pokud odhlédnu od ekonomicky neproduktivních (až kontraproduktivních) aktivit části toho, co nazýváte "občanskou společností" (viz D1 a děti země, viz hatefree apod.), tak i u toho zbytku nevidím žádné zásadní ekonomické přínosy. V zásadě je to tak, že hrstka aktivistů křičí a vydává se za reprezentanty většiny, což evidentně není pravda (viz např. výsledky parlamentních voleb, průzkumů euro/EU apod). Jsou to úplně stejní lobbisti jako např. lobbisti Philip Morris nebo EPH (akorát ti si je financují sami a neskrývají se za "veřejné blaho"). Podle mého názoru je toto naopak zhouba společnosti, která postupně povede k jejímu rozkladu - budeme neustále regulovat, právně upravovat atd. zcela okrajové proudy, a to jen proto, že aktivisti/"občané" budou za peníze z naši daní křičet. Nerad bych skončil s povinnými záchody pro "třetí pohlaví", kvótami pro ženy/muže/homosexuály/blonďáky/ženy s malými prsy atd.

Děkuji za odpověď

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
jsem rád, že Vás zrovna tato kapitola zaujala.
V Česku se občanská společnost nesprávně omezuje na výrazně politické angažování (spor V. Klause s V. Havlem o to, kdo všechno má politickou legitimitu, případně Vámi zmiňované ostře vyhraněné občanské skupiny usilující o jedno konkrétní téma).
Ale občanská společnost by měla být mnohem více - měla by to být i funkční vrstva mezi osobní angažovaností a chozením k volbám, a to i v ekonomických a sociálních otázkách.
Z dat OECD vyplývá, že jsme jedni z nejhorší v zájmu o budování okolní komunity či zájmu o veřejné dění.
Česká společnost tím zjevně trpí, protože nedokážete nijak snadno a systémově podpořit místní dobrou školu, nemocnici atd. Často ani nevíme, co vše se kolem nás děje a proč.
Proto navrhuji - mezi jinými věcmi - zavedení daňových asignací (tedy možnosti vyvedení části daní dle našeho soudu na prospěšnou věc) a výraznou podporu dobrovolnictví.
Občanská společnost nesmí být jen jednou za rok demonstrace proti politikům a poslání pár stovek na charitu. Jen třeba nás svázat s okolní komunitou a nabídnout nám možnost, jak pomáhat okolí, aby bylo funkčnější, sociálně prostupnější a oblíbenější místo k životu.
Vychází to i ekonomicky - jde přeci o efektivnější alokaci peněz i zdrojů na to opravdu prospěšné, co důvěrně známe, než by to kdy rozhodlo centrálně ministerstvo.

17. 1. 2018
Ptá se: Jakub

Je neduvera vlady pro Babise a ano skutecne takova katastrofa, jak media popisuji? Predcasne volby by byly pro vetisnu stran katastroficke, nektere by se mozna vubec nedostaly nad 5% hranici, jine maji nedostatek financi pro dalsi kampan, takze ANO by patrne zvitezilo jeste silneji. Prezident Zeman ma dostatek casu Babise jemnovat sestavovanim vlady do 8. brezna, i kdyby volby nevyhral? dekuju

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
už jsem to rozepisoval níže. Také si myslím, že to pro Babiše není žádná katastrofa. Hlavním cílem jeho prvního pokusu nebylo získání důvěry, ale dostat se rychle do funkce premiéra a vypudit B. Sobotku. Dalším schválit rozpočet a zavázat si sněmovními funkcemi extrémisty, po kterých bude možné vždy sáhnout, když selžou jednání s demokraty. Vše mu vyšlo. Naopak "vznešená izolace" demokratů postupně zničila jeden jejich vyjednávací trumf za druhým a v druhém pokusu už moc nemají s čím na Babiše vyrukovat a přitlačit ho ke zdi.
I kdyby M. Zeman prohrál, druhé jmenování premiérem Babišovi dá. Třetí je v rukou předsedy sněmovny z ANO. A i kdybychom se náhodou dostali k předčasným volbám - na které má ze stran nyní finančně jen ANO s neomezenými zdroji - tak pravděpodobně některé pětiprocentní strany vypadanou ze sněmovny (nebo budou příliš narychlo dělat koalice) a Babiš zaútočí na 40procentní podporu.
Takto opravdu pro Babiše nevypadá katastrofa, jak o tom mluví opoziční politici a někteří novináři. Že to ovšem ničí stabilitu a zavedené osvědčené pořádky v české politickém systému, o tom není pochyb - to ale, myslím, panu premiérovi nijak nevadí.

17. 1. 2018
Ptá se: A.H.

Dobré ráno,
není to, že lidé podporují nelegitimní vládu jasný důsledek toho, jakým způsobem politici minulých vlád a parlamentů nastavili chápání demokratických principů? Nediskvalifikuje je toto nyní z možné konstruktivní a přesvědčité kritiky porušování těchto principů?
Díky

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
tohle je velké téma, které ještě česká společnost neprobrala - jak se v české politice změnil vztah mezi legalitou a legitimitou.
Máme velmi volně psanou ústavu (a je to tak podle mě dobře) a i přes nejrůznější výstřelky předchozích premiérů nikdo se nepokusil takto zneužívat tuto volnou dikci ústavy a budovat legitimitu zcela nezávisle na legalitě.
A. Babiš to dělá. A může přesně z důvodů, které zmiňujete. Demokratické strany jsou jednak po svém ostudném výsledku ze sněmovních voleb početně příliš slabí, aby ho prostřednictvím legalistických postupů donutily k jinému chování (nemohou nabídnout vládní většinu bez ANO, nemohou hrozit třípětinovou většinou k rozpuštění sněmovny).
Ale nedokáží také účinně napadnout novou Babišovu mimoparlamentní populistickou "makací" legitimitu - voliči si mnohé z demokratických stran stále spojují s korupcí, rozkrádáním eurofondů, minimálním řešením problémů chudých, exekuovaných, žijících v pohraničí. Když se nyní u pultíku ve sněmovně odvolávají na demokratické principy a ústavu, zajímá to tak mnohem, mnohem méně lidí, než by správně mělo.
Spolu s Vámi mám strach, že Babišovo porušování principů může mít možná nějaký justiční dopad (odsouzení), ale jeho legitimitu u aktuálně jediné velké strany Česka to mnoho nenaruší.
Demokratické strany samozřejmě musí neustále upozorňovat na nedemokratické postupy Babiše, ale stanou se opět jeho reálnými protivníky jen tehdy, když nabídnou konečně nějaký hodnověrný program a stanou se opět volitelní pro široké skupiny obyvatel Česka.

17. 1. 2018
Ptá se: David

Dobrý den, nepřikládáme těm všem volbám příliš velkou váhu, zejména volbě prezidenta ČR? Nejsou vlastně našimi čelnými představiteli hlavně předseda Evropské rady (jako prezident), respektive předseda Evropské komise (jako premiér)?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
ono je těžké nepřikládat v Česku volbám důležitost, když jsou každý měsíc nějaké.
Ale vážně: není to podle mě divné. Česká politika se výrazně mění a i ten, koho srdečně nezajímá, tak tuší, že se proměňuje nálada ve společnosti a rozhoduje se o dalším směřování země. Hnutí ANO sice dokázalo s grácií pohřbít upadající tradiční strany, ale to ještě není konec proměny. ANO je širokorozchodným hnutím různě nespokojených lidí pro všechny, časem se bude muset vymezit. Pokud nyní zcela defenzivní demokratické strany přijdou opět s dobrým programem, tak tomu jen pomohou, a ANO se bude muset nějak vyprofilovat - národovecky, sociálně či třeba liberálně.
Pak teprve snad zase vznikne nějaký udržitelný konsenzus a lidé se zase přestanou starat tolik o politiku, protože ji nebudou brát jako hrozbu.
K druhé otázce: Evropské záležitosti ČR naprosto brutálně podceňuje. Nejen že nemá žádnou konstruktivní politiku v evropské agendě, ale my se o ní ani nezajímáme. Minulý týden jsem byl ve Frakfurtu v ECB, předtím v Bruselu v EK a EP a musím říct, a subjektivně soudím z rozhovorů, že nedůvěra k Česku je nyní ještě mnohem větší než jsem si kdy pamatoval.
Česko by samozřejmě potřebovalo akutně vyřešit mnohé evropské debaty - Dublin IV, ERM II, bankovní unie, digitální trh, energetická unie, obranná unie atd. - ale především bychom potřebovali poslat zhruba tak 150 angličtinářů do EK, EP, ER a dalších institucích, abychom vůbec věděli, co se chystá za hranicemi Šumavy a nereagovali pak překvapeně jen vetováním dlouho probíraných návrhů, které jsme se nijak nepokusili ovlivnit ku prospěchu Česka.
Mám ale strach, že evropská agenda - kromě emotivních výstřelků o uprchlících číhajících za Břeclaví a sdílením videí, jak se JC Juncker více či méně motá po červeném koberci - se tu nebude hodnověrně řešit, dokud si nevyřešíme vlastní ekonomické a sociální problémy. Proto jsem v knížce Jak probudit Česko psal právě o nich.
Brusel za nás nikdy nevyřeší, že si neumíme dobře spravovat vlastní zemi.

17. 1. 2018
Ptá se: Peter Mojzeš

Dobrý den, pane Klimeši. Nazval jste první Babišův kabinet "vládou národního zoufalství". V reakci na včerejší vystoupení Jakuba Michálka v rozpravě ve sněmovně k podivné privatizaci (Rusové tomu trefněji říkají prichvatizaciji) Petrimexu (dnes Agrofert) působil pan Babiš opravdu jako zoufalec. Ale zoufalci zahnaní do kouta dělají zoufalé činy. Co říkáte na možnost, že by se prezident Zeman rozhodl na rozloučenou s Hradem rozeštvat národ ještě více a zastavil trestní stíháni pána Babiše a celé jeho rodiny podle článku 63, odstavec 1), písmeno j) Ústavy ČR. K platnosti takového kroku je potřeba pouze kontrasignace premiérem nebo ním pověřeného člena vlády. Myslíte, že taková absurdita by byla možná? Brání tomu něco?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
souhlasím s Vámi ve všem - že je to absurdita i to že je to možné.
M. Zeman už několikrát prokázal, že literu ústavy dokáže natahovat na skřipec jako nikdo před ním. Zvláště jestli bude v prezidentské volbě poražený a na odchodu. A. Babiš by si tím zajistil "klid na práci".
Nemyslím si ale, že to Babišem preferovaná varianta. Jako premiérovi se mu zalíbilo být za konstruktivního hráče v Bruselu, je také notně úvěrován bankami ze Západu. Takovou kovbojku, která by brutálně poškodila pověst Česka, tedy nechce.
Spíše by rád už nějak poskládal vládu a pak roky natahoval kauzu Čapího hnízda se svým týmem elitních právníků.

17. 1. 2018
Ptá se: Yossarian

Dobrý den, pane Klimeši,

se zájmem jsem si přečetl Váš poslední Babišblog a zajímá mě Vaše odpověď na otázku: Co brání Babišovi dělat stále stejnou populistickou politiku poté, co jej (jakkoli) podpoří ostatní strany? Co mu zabrání svést neúspěchy na své případné koaliční partnery a přivlastnit si úspěchy, úplně stejně, jako to dělal v případě Sobotkovy vlády?

Jak patrno, toto je scénář o který Babiš stojí. ODS vypadá, že do tohoto dobrodružství nepůjde, protože je jí jasné, že pomalu a těžce se vracející důvěra by byla okamžitě negována mediální masáží Babišových médií o tom, jak lezou ke korýtku. Podobně, ale daleko hůř, je na tom ČSSD, kde utrpěli volební debakl, a zároveň mají uvnitř ukrytu Zemanovskou pátou kolonu, která se domnívá, že lze vrátit čas a přimknout se zpátky k Zemanovi, navíc by museli přemluvit ještě KDU. Tím by přece zopakovali stejnou chybu jako minule a nadále si umenšili elektorát, protože proč volit ČSSD nebo KDU, když stejně vládne Babiš a hlasy pro něj určitě v dalších volbách nepropadnou (což by v případě obnou malých členů koalice hrozilo)?
Nemáte taky ten pocit, že berlusconizace ČR je nevyhnutelná, a že si holt tímto temným obdobím budeme muset chtě nechtě projít, dokud občané nepochopí, že tato cesta nikam nevede?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
to je naprosto správná námitka: dokonce bych ji vygradoval - proč by demokraté měli s A. Babišem chodit do vlády, když pak prohlasuje církevní restituce, ústavní zákon o obecném referendu atd. s SPD a KSČM?
Ale na to namítám: vedle pudu sebezáchovy stran by u nich výše mělo být dbaní na udržení co možná nejdemokratičtějšího právního státu v ČR. Demokratické strany tím, že půjdou s Babišem do vlády, mohou vytvořit o poznání snesitelnější roky s Babišem, než kdyby neměl jinou možnost, než si zajistit legalitu s SPD a KSČM.
Tím, že demokraté odmítnou Babiše, navíc nepomůžou ani svým stranám. První povolební průzkumy ukazují, že některé pětiprocentní strany jdou ještě níže, lidé nevidí jejich relevanci v české politice, naopak ANO posiluje. U voličů ČSSD většina nesouhlasí s povolebním chování svých lídrů (!). I kdyby řekli demokraté kategorické ne Babišovi, ten je pak bude krutě zkoušet tu nižšími daněmi (ODS), vyššímu důchody (ČSSD), vyšší slevou na děti (KDU) atd.
Nevěřím tedy příliš, že je funkční strategie donutit lidi projít opravdu temné roky, aby pochopili, jak je vláda ANO-SPD-KSČM škodlivá a vrátili se k tradičním stranám. Demokratickým stranám by hrozilo výrazně rozštípnutí a vytvoření pátých kolon ANO uvnitř partají. Babišova vláda - jakákoliv - navíc bude ještě asi dlouho populární. ČSSD a KDU Babišovi schválily na tento rok rozpočet s výdaji meziročně o 55 mld. vyššími, s tím se dá dělat líbivá politika.
Takže uznávám Vaši námitku, ale myslím, že je lepší se dohodnout s Babišem na vládě a pokusit se dostat ministerstvo vnitra mimo hnutí, donutit ho podepsat v koaliční smlouvě prounijní garance a snad ještě není úplně mimo hru i stáhnutí Babiše z premiérského postu. Následně najít opravdu velmi dobré kandidáty do Senátu a vytvořit konečně už pořádné programy, které by někoho zase oslovily.

17. 1. 2018
Ptá se: Petr Chytrý

Dobrý den.
1. Myslíte si, že by novináři měli být zároveň žalobci i soudci? Chápu, že pokušení je silné a jen morálně vyspělý člověk mu odolá. Touha vykládat tu jedinou pravdu je silná.
2. S první otázkou souvisí i druhá. Není díky obrovskému množství tv, netových portálů...potřeba velké množství různých novinářů, komentátorů. Nesnížily se nároky šéfredaktorů na ně, protože zákonitě jich nemůže být tolik kvalitních? Připadá mi, že od sebe převážně "opisují".
Díky

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
doufám, že novináři si neosobují právo být žalobci a soudci. Možná se to zdá i proto, že trochu splývají žánry - mnohdy je těžké pro čtenáře/posluchače/diváka najít kdysi jasnou hranici mezi zpravodajstvím a komentářem, hodně věcí je dnes interpretativních.
Mnohost médií považují za plus a v českých podmínkách za logickou reakci na vstup některých byznysmenů do médií. Z pohledu čtenáře to však může být vyčerpávající - kde bylo kdysi dostačující sledovat dva, tři relevantní zdroje informací, je to dnes násobek. Interakce nahrazuje integraci, takže onen pocit při čtení například sobotních novin, že máme alespoň rámcový pocit, že tušíme, kam se veřejná debata za uplynulý týden vyvinula, je už nenávratně pryč.
Zda jsou čeští komentátoři kvalitní či ne, to se opravdu neodvažuji soudit. Pro mě je důležitá například dobrá rešerše, co možná nejméně "dojmologie" a spokojím se i s analýzou bez silného závěrečného názoru, někdo jiný zase preferuje vyjádření silného názoru bez zbytečných ale. Obojí má podle mě své místo ve veřejné debatě.
A poslední věc: Důležité je také neustále se nepoměřovat jen s výrazně jinými a většími mediálními trhy v Německu, Británii, Francii. Jsme ve střední Evropě a ve srovnání s dalšími postkomunistickými zeměmi regionu máme, myslím, stále docela dobrou novinařinu.

17. 1. 2018
Ptá se: Pavel Vaněk

Dobrý den,

jistě máte větší přehled než my a rád nás seznámíte s tím jak to všechno dobře dopadne.Má prostá otázka jest zda je tedy podstatné aby se i chumelilo,když o tom píšete v článku? Pokud ANO , tak vydrží vláda pana Babiše zřejmě až do příští zimy?

Děkuji za Vaše odpovědi.

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
úplně nerozumím otázce. Jestli se ptáte, zda se ANO udrží z moci, tak myslím, že ano. Nevím, zda s A. Babišem v premiérském úřadu a v jaké vládní koalici, ale udrží. Jiná možnost ani matematicky nevychází. Demokratická opozice je příliš slabá a pak už zbývají jen extrémní strany SPD a KSČM. Pokud zde není možnost spojenectví demokratů a extrémistů, pak vychází jen jedna možnost - vláda vedená ANO.
To bylo jasné od prvního dne po vyhlášení výsledku říjnových voleb, byť mám pocit, že mnoho politiků z demokratických stran se snaží stále dopočítat jiného výsledku...

17. 1. 2018
Ptá se: Denisa

Dobrý den, děkuji za Vaši skvělou knihu. Jak si představujete další vývoj v kauze Čapí hnízdo?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
děkuji za pochvalu.
A. Babiš se nepochybně bude snažit vyšetření kauzy Čapí hnízdo natahovat, co to jen půjde. Nejen kvůli své politické kariéře, ale i kvůli rodině, kterou do kauzy zatáhl při manévru se zakrýváním skutečného vlastníka farmy.
Z toho, co tvrdí policie, tak za způsobení škody velkého rozsahu mu trestní zákoník stanovuje trest pět až deset let. Je liché si ale představovat, že nějaký soudce ještě tento rok odklepne pro Babiše například sedm let. Kauza se nepochybně potáhne velmi dlouho.
A. Babiš a jeho tým mohou sázet na to, že formálně projekt splňoval kritéria pro dotaci z ROP Střední Čechy. Je skutečně naprosto neuvěřitelné, že tehdejší správce tohoto programu mohl vyhlašovat výzvu pro malé a střední podniky a nezajímat se o to, kdo ve skutečnosti stojí za anonymními firmami.
Podle mého by odpovědnost za to, jakým způsobem tady hejtmané spravovali evropské fondy v ROPech, měl nést někdo zodpovědnost. Více k tématu: http://blog.aktualne.cz/blogy/david-klimes.php?itemid=30779
Takže můj tip: kauza Čapího hnízda se bude táhnout ještě opravdu dlouho, vyvalí se i jiné šlendriány v ROPech, ale Babiš pod tlakem bude možná muset předat premiérství nějakému jinému politikovi z ANO.
Že by ho voliči ale za tuto kauzu potrestali ztrátou sympatií, to příliš nepředpokládám.

17. 1. 2018
Ptá se: Ládik!!!

Může předseda vlády úřadovat i z cely?

Odpovídá: David Klimeš

Dobrý den,
ano, až do pravomocného odsouzení platí presumpce neviny. Prezident M. Zeman se navíc nechal slyšet, že by nechal A. Babiše premiérovat i z vazby.
Situace je absurdní, myslím, že všem kromě samotného A. Babiše je jasné, že by po vydání sněmovnou policii měl předat funkci premiéra nějakému loajálnímu členovi ANO, třeba R. Brabcovi.
Uvidíme však, jak se situace vyvine. O A. Babišovi je známé, že jakmile něčeho dosáhne, za žádnou cenu se toho nechce vzdát.

 

Právě se děje

Další zprávy