Myslím, že je to jeden z největších evropských idealismů.
O čem je řeč? O krajním liberálním ekonomismu, jaký se mi představil v plátku Laissez Faire. Definoval ho Petr Mach přikázáním: "Nebudeš uzákoňovat přerozdělování na úkor bližního svého."
Mach píše, že když někdo někomu něco ukradne, bere se to jako zločin. Když ale stát uzákoní krádež peněz prostřednictvím daní a pak je přerozdělí ve formě sociálních dávek, děje se sice krádež, ale nikdo to tak nevnímá. Tento paradox liberály popuzuje. Nelze se jim divit?
Lze se divit, že nechtějí rozumět důvodům, proč se to děje.
Kdyby společnost byla jako firma, která se dohodne na rozdělení zisku pro podílníky a rovně si rozdělí náklady na společné věci: veřejné služby, či důchody, můžeme to chápat. Jenže společnost je iracionální.
Jen ekonomista se záměrně zastřeným výhledem to nevidí.
Liberál bere jako samozřejmé, že člověk má právo na majetek, jeho ochranu a spravedlnost. Že je "rozumné" udržovat společnost, kde se "nekradou peníze" těm, co vydělají hodně, a nedá se to těm, co málo.
Společenská harmonie existuje jen na základě dohody mezi lidmi určitého prostoru. Ta neodráží jen neosobní ekonomická pravidla, ale také jejich potřeby, tradici, vztah k dobru a zlu, bohatství a chudobě. Pro kontinentální Evropany znamená nepřerozdělení peněz sobectví. Víc než čistá svoboda se cení solidarita.
Společenská harmonie je založená na vědomí, že bohatý se podělí o to, co vydělá, jinak by se mohlo stát, že vyvolá zášť a zlost. Právě to je poučení z dob, kdy Evropou obcházelo "strašidlo komunismu".
Krajní liberalismus tyhle historické souvislosti odmítá chápat a tím je jako každý podobný idealismus nebezpečný. Popírá totiž realitu. Ta je sice vůči úspěšným, bohatým a aktivním fér jen zčásti, ale drží stabilitu v evropském prostoru, mezi podnikateli a zaměstnanci, občany.
Myslím, že svoboda bez solidarity a onoho přerozdělování by v Evropě vedla jen ke katastrofě. Sociální rozdíly a tlak na obyvatele, kteří nezvládají ekonomickou soutěž, by společnost radikalizovaly.
Jedenácté přikázání? "Když máš plný talíř, musíš se aspoň trochu podělit."
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT