Kamery zlepší přehled vedení školy o tom, co se ve školách děje. Kamery mohou zabránit (prevencí) konání špatných věcí. Kamery mohou zabránit neplnění povinností (nebo naopak přispět k lepšímu plnění povinností) studentů, pedagogů i zaměstnanců škol.
Je provoz kamer v učebnách intenzivní zásah do soukromí studentů? Ne, protože studenti chodí do škol (nebo by měli chodit) se něco naučit, získat vědomosti, dovednosti, návyky.....Stát přispívá dotacemi na chod všech škol (státních, soukromých i církevních) zařazených v síti škol. Z tohoto pohledu jsou školy veřejným prostorem, protože na jejich chod přispívá každý občan ze svých daní.
Je provoz kamer v učebnách "intenzivním zásahem do osobního života učitelů" (jak si zřejmě myslí paní Anna Šabatová, zástupkyně ombudsmana)? Není, protože učitelé mají ve třídách učit, případně vychovávat, a na osobní život by jim neměl zbývat čas. Nebo chceme během výuky nadneseně řečeno "sex, drogy a rock´n´roll"?
Součástí celého problému je problém odpovědnosti za svěřené studenty. Od okamžiku jejich vstupu do školy, do okamžiku jejich odchodu (oprávněného) je za ně škola zodpovědná. V menších i velkých školách je problém s dozory na chodbách i v učebnách během přestávek, během přestávek na oběd, během volných hodin, apod. Monitorovací systém může pomoci tento úkol naplnit.
Každý pedagog má týdenní úvazek výuky, k tomu čas na přípravu, opravování písemných prací, k tomu pak ony zmíněné dozory. Chceme pedagoga ve třídě připraveného a odpočatého? Po tom, co strávil přestávku dozorem na chodbě plných pubescentů? Takřka nemožné. Takže by pomohl kamerový systém.
Toto všechno jsou momenty, které podle mne svědčí pro kamery. Samozřejmě si dovedu představit argumenty proti a jsem rád, že diskuze kolem této kauzy vznikla a možná i odpovědné orgány někam povede.
To, že žáci nebudou nadšeni, se dalo předpokládat, nicméně překvapilo mne využití známých v médiích a široký zájem o tuto kauzu. Naše individuální konzultace s rodiči svědčily o podpoře zavedení kamerového systému. Při projednávání ve větším kolektivu na třídních schůzkách se však nepodařilo přesvědčit rodiče ve všech třídách (při intenzivním tlaku ratolestí a médií se moc nedivím), a tak jsme kamery ze tříd odstranili. Jsme soukromá škola, která chtěla mj. nadstandartní bezpečnost, ale přání a názory rodičů - zákonných zástupců studentů - jsme respektovali.
A nyní na kříž se mnou!
Mgr. Václav Krištof je ředitelem Soukromého gymnasia Josefa Škvoreckého