Chicago - Východoevropské státy jsou podle českého prezidenta Václava Klause v otázkách změny klimatu "tak trochu podplacené Evropskou unií". Tamní státy se tak až na občasné protesty a nesouhlas Česka a Polska necítí být svobodné v boji s dominancí doktríny globálního oteplování v Unii, uvedl prezident v Chicagu na konferenci o klimatu pořádané konzervativní organizací Heartland Institute.
Klaus zároveň označil Německo za zmatené kvůli rozhodnutí uzavřít tamní jaderné elektrárny.
Český prezident se zúčastnil pondělního úvodu konference jako hlavní řečník. Výrok o východoevropských zemích pronesl v diskusi v odpovědi na dotaz z publika, zda v tamních zemích Unie spatřuje výraznější pohyb proti teorii globálního oteplování, kterou Klaus i americký institut dlouhodobě kritizují. Podle českého prezidenta z výše uvedených důvodů o viditelném hnutí ve střední a východní Evropě nelze mluvit.
Klaus rovněž podotkl, že ani u Německa neočekává změnu loňského rozhodnutí o jaderné energetice, které německá vláda učinila pod vlivem jaderné havárie v japonské Fukušimě. Německé rozhodnutí sice podle českého prezidenta vyděsilo běžné občany i průmyslníky, jeho možnou změnu ale Klaus nevidí.
A váš názor?
Vážení čtenáři, své komentáře nám můžete psát také na e-mailovou adresu [email protected]. Děkujeme Vám.
"(Německo) věří ve větrnou energii. Postavili tisíce a tisíce větrných elektráren, což například představuje velký problém pro naši energetickou přenosovou soustavu," podotkl český prezident. Převážně americkým účastníkům konference pak vysvětlil, že pokud je v Německu extrémně větrné počasí, představuje to "téměř katastrofické problémy" pro českou přenosovou soustavu.
Zároveň uvedl, že Česko se nyní chystá stavět novou jadernou elektrárnu, byť s tím má problémy v Evropské unii i u sousedního Rakouska a Německa. Česká vláda ale na záměru trvá, řekl Klaus. Přítomní v sále tuto informaci odměnili potleskem.
Český prezident v projevu na konferenci zopakoval své varování před zastánci teorie vlivu člověka na změnu klimatu. Podle něj jim nejde o samotné klima, ale o to, aby mohli ovlivňovat život společnosti podle svých představ. "Musíme přijmout fakt, že se jim podařilo z náboženství environmentalismu učinit oficiální náboženství západní společnosti. Jde o náboženství, které požaduje radikální transformaci celé západní civilizace," podotkl Klaus.
Upozornil přitom na to, že v boji se zastánci doktríny globálního oteplování se její odpůrci nemohou spolehnout jen na vědecké poznatky a empirická data, která nahrávají jejich názorům. Jejich protivníky prý tato data nezajímají, protože jsou ideologicky zaujatí. Odpůrci teorie globálního oteplování se proto podle českého prezidenta musejí zapojit do ideologického souboje. V konečném důsledku podle Klause jde o souboj o lidskou svobodu.