Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 10. 2018 13:00

100 let republiky: Babiš zažil satisfakci za 21. srpen, ale problém se mu vrátí

Mlčet o 28. říjnu 1988 je chyba. Bez toho byly oslavy neúplné.
Ke 100. výročí Československa přijela do Prahy i Angela Merkelová.
Ke 100. výročí Československa přijela do Prahy i Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Jednadvacátého srpna čelil Andrej Babiš před rozhlasem rozhořčenému davu. Demonstranti ho na pietě za oběti invaze roku 1968 vypískali.

Dva měsíce poté premiér prezentoval 100 let Československa. Tento pořad vám přináší Andrej Babiš - třese si rukou se světovými státníky, otevírá Národní muzeum, bilancuje v televizích. Je tváří oslav, re-prezentuje nám ten slavený stát. Jeho nepovedený 21. srpen jako by byl zapomenut, nastalo všeobecné smíření se slavnou minulostí. Ať žije republika, kdo neslaví, není Čech!   

Vážně jsme se 28. října nezapomněli na něco zeptat, něco si připomenout, o něčem přemýšlet?

Pokud se jednou z destinací výročí stalo Národní muzeum a Václavské náměstí pod ním, pak je dobré doplnit, že právě před třiceti lety, 28. října 1988, tu ozbrojené složky komunistické moci rozehnaly neoficiální shromáždění k 70. výročí založení Československa. Kontext: ten rok, v čase kulminující perestrojky, byl vznik Československa po mnoha letech slaven jako státní svátek. Do té doby byl 28. říjen připomínán hlavně jako Den znárodnění (v roce 1945). Masaryka režim víceméně přecházel mlčením, o prokomunistickém zpotvoření dějin raději nemluvě.

28. říjen 1988 na Václavském náměstí. O rok později byla demonstrace rozehnána znovu.
28. říjen 1988 na Václavském náměstí. O rok později byla demonstrace rozehnána znovu. | Foto: ČTK

Na pokojnou manifestaci 28. října 1988 nastoupily obušky a vodní děla (nebyla to v sychravém počasí vůbec příjemná sprcha), zatýkalo se. V místech, odkud tuto sobotu davy pozorovaly působivý videomapping naší historie na fasádě opraveného muzea. Ve kterém několik hodin předtím slavnostně promluvil Andrej Babiš, v 80. letech evidovaný jako spolupracovník Státní bezpečnosti, nyní předseda vlády s parlamentní podporou komunistické strany. (Jeho řeč zaznamenala úspěch.) To jsou ale paradoxy.

Třicet let od neblaze pamětihodného násilí může těžko inspirovat nějakou oslavu s vlaječkami. Ale jde o významné výročí, na které se má vzpomínat. 28. říjen 1918 byl nejdůležitější, ale pochopitelný tón oslav "100" - radost, hrdost a spokojenost - jako by dějiny zmrazil, jako by žádné jiné 28. říjny už nebyly a to datum historie nijak dál nezpracovávala. Což je omyl, který škodí naší společné paměti.

Tím nechci říct, že se na Babiše mělo zase pískat; formát výročních akcí k tomu stejně nedával příležitost. Ale mlčet o 28. říjnu 1988 je taky chyba. Bez toho byly oslavy neúplné.

Premiér, potažmo jeho vláda, má potenciální problém s historií dál. 28. říjen sice překryl 21. srpen a byl pro Babiše satisfakcí - ale napřesrok, při připomínce (ba oslavách!) třicetiletí od roku 1989, se minulost připomene znovu. Neúprosně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy