Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 10. 2018 13:00

100 let republiky: Babiš zažil satisfakci za 21. srpen, ale problém se mu vrátí

Mlčet o 28. říjnu 1988 je chyba. Bez toho byly oslavy neúplné.
Ke 100. výročí Československa přijela do Prahy i Angela Merkelová.
Ke 100. výročí Československa přijela do Prahy i Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Jednadvacátého srpna čelil Andrej Babiš před rozhlasem rozhořčenému davu. Demonstranti ho na pietě za oběti invaze roku 1968 vypískali.

Dva měsíce poté premiér prezentoval 100 let Československa. Tento pořad vám přináší Andrej Babiš - třese si rukou se světovými státníky, otevírá Národní muzeum, bilancuje v televizích. Je tváří oslav, re-prezentuje nám ten slavený stát. Jeho nepovedený 21. srpen jako by byl zapomenut, nastalo všeobecné smíření se slavnou minulostí. Ať žije republika, kdo neslaví, není Čech!   

Vážně jsme se 28. října nezapomněli na něco zeptat, něco si připomenout, o něčem přemýšlet?

Pokud se jednou z destinací výročí stalo Národní muzeum a Václavské náměstí pod ním, pak je dobré doplnit, že právě před třiceti lety, 28. října 1988, tu ozbrojené složky komunistické moci rozehnaly neoficiální shromáždění k 70. výročí založení Československa. Kontext: ten rok, v čase kulminující perestrojky, byl vznik Československa po mnoha letech slaven jako státní svátek. Do té doby byl 28. říjen připomínán hlavně jako Den znárodnění (v roce 1945). Masaryka režim víceméně přecházel mlčením, o prokomunistickém zpotvoření dějin raději nemluvě.

28. říjen 1988 na Václavském náměstí. O rok později byla demonstrace rozehnána znovu.
28. říjen 1988 na Václavském náměstí. O rok později byla demonstrace rozehnána znovu. | Foto: ČTK

Na pokojnou manifestaci 28. října 1988 nastoupily obušky a vodní děla (nebyla to v sychravém počasí vůbec příjemná sprcha), zatýkalo se. V místech, odkud tuto sobotu davy pozorovaly působivý videomapping naší historie na fasádě opraveného muzea. Ve kterém několik hodin předtím slavnostně promluvil Andrej Babiš, v 80. letech evidovaný jako spolupracovník Státní bezpečnosti, nyní předseda vlády s parlamentní podporou komunistické strany. (Jeho řeč zaznamenala úspěch.) To jsou ale paradoxy.

Třicet let od neblaze pamětihodného násilí může těžko inspirovat nějakou oslavu s vlaječkami. Ale jde o významné výročí, na které se má vzpomínat. 28. říjen 1918 byl nejdůležitější, ale pochopitelný tón oslav "100" - radost, hrdost a spokojenost - jako by dějiny zmrazil, jako by žádné jiné 28. říjny už nebyly a to datum historie nijak dál nezpracovávala. Což je omyl, který škodí naší společné paměti.

Tím nechci říct, že se na Babiše mělo zase pískat; formát výročních akcí k tomu stejně nedával příležitost. Ale mlčet o 28. říjnu 1988 je taky chyba. Bez toho byly oslavy neúplné.

Premiér, potažmo jeho vláda, má potenciální problém s historií dál. 28. říjen sice překryl 21. srpen a byl pro Babiše satisfakcí - ale napřesrok, při připomínce (ba oslavách!) třicetiletí od roku 1989, se minulost připomene znovu. Neúprosně.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy