Ve středu je Den vzniku samostatného československého státu. Státní svátek. Prezident uděluje nejvyšší státní vyznamenání. Občan by měl cítit sounáležitost, identifikovat se s rodnou zemí, ověřit si, jaké hodnoty jeho stát vyznává. Co se u nás cení.
Na ten den se hledají hrdinové, lidé, kteří zachraňovali životy, pomáhali druhým, bojovali za vlast, udělali něco výjimečného. Prezident Zeman ale - kromě jiných - vyznamená bývalou spolupracovnici StB Jitku Frantovou Pelikánovou. O její kolaboraci s estébáky se v Archivu bezpečnostních složek nalézá dostatek dokladů.
Jiný příběh. Zeman na oslavu 28. října opět nepozval rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Reakce? "Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Souhlasí všech 26 rektorů veřejných vysokých škol. Na Hrad zřejmě nepřijdou.
Pražští rektoři ve středu pořádají "truc akci": sejdou se u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Oslav ve Vladislavském sále se nezúčastní. Státní svátek se zvrhává. Ten den ještě víc vyhřezne na povrch, kam jsme se posunuli 26 let po revoluci.
Zeman vyznamená agentku StB. O její spolupráci nemusel vědět, ale teď už ví. Fakta si mohl snadno ověřit. Ne. Frantová dostane metál a hotovo. To není jen relativizace hodnot, to je vnucování hodnot starých, totalitních.
Trhat národ je MZ program
Sláva pro agentku StB a válka s rektory zapadá do dalších Zemanových kroků. Jako jeden z mála evropských státníků podporuje Putina. Jako jeden z mála evropských prezidentů štve svůj národ proti uprchlíkům (naposledy v neděli v on-line rozhovoru pro bulvární Blesk).
Vědomě a s gustem roztrhává národ. Je to jeho program. Mstí se těm, kteří proti němu vystoupí, a odměňuje ty, kteří ho podporují, klidně kolaborantku s komunistickou tajnou policií. Zosobňuje posun, který v posledních letech zažíváme. Proti svobodomyslnosti, proti snaze vyrovnat se s minulostí. Proto jmenoval ministrem Andreje Babiše, ačkoliv nemá čisté lustrační osvědčení.
Posun zpátky se netýká jen Hradu. Rozvrácen byl Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Proběhl tam levicový puč, jehož cílem bylo zbrzdit a maximálně kontrolovat zveřejňování informací o StB a jejích agentech. Jeden malý příklad, jak dnes pučistické vedení ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek (ABS) uvažuje.
Aktuálně.cz zveřejnilo fakta, jež archivuje ABS a týkají se spolupráce Jitky Frantové s StB. Taky fotky estébáků, kteří Frantovou řídili.
Po jejich zveřejnění přišel autorce textu mail od Světlany Ptáčníkové, ředitelky ABS. Dáma píše, že ji zajímá, zda si je autorka vědoma, že "jste použila fotografie z fondů Archivu bezpečnostních složek, které jste nezískala v souladu se zákonem č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, nepožádala jste o souhlas s publikací a necitovala jste jejich zdroj".
Normalizace 2015
ÚSTR a ABS byly zřízeny, aby mimo další práci také zveřejňovaly materiály o komunistické Státní bezpečnosti. Ale když noviny použijí fotky estébáků, přijde výtka, jako by šlo o majetek ABS, s jehož uveřejněním on musí souhlasit.
Původní smysl ÚSTR a ABS byl zveřejňovat. Dnes je z toho úřad, kde badatelé čekají týdny i měsíce na vyžádané materiály. Aby byl přehled, kdo a co používá. Aby to nešlo moc rychle. Aby třeba informace o minulosti Jitky Frantové Pelikánové vyšla ven co nejpozději a neohrozila politiky (zde Zemana).
Nejen státní svátek 28. říjen je postavený na hlavu, ale taky práce těch, kteří chtěli, aby informace o StB byly k mání online, kdykoliv, komukoliv. Proč? Protože totalitní minulost už není částí elit vnímána jako temno, nýbrž jako doba normální. Zažíváme novou normalizaci.
Za normalizace se nevzdoruje a poslouchá. Proto je pozvána agentka, která StB ochotně poslouchala, ale ne vzpurní (rozuměj normální, slušní) rektoři. Proto jejich kolegové, chvála Bohu, oslavu na Hradě bojkotují a hlásí se ke svým hodnotám, jdou k soše Masaryka.
Došli jsme tak daleko, že si klademe otázku: Zeman, nebo Masaryk? Rektoři i agentka Frantová nám dosvědčují, že to jsou zcela protichůdné postavy. Podobně jako rektoři jednal Bohuslav Sobotka po Lánském puči. I on se účastnil demonstrace u Masaryka, aby dal najevo, že je jinde než pučista Zeman.