Akademické svobody jsou jednou z nezbytných podmínek kvalitního vysokého školství, stát, který vzdělání dotuje, má ale právo kontrolovat a ovlivňovat, jak jsou peníze využívány.
Tak by se daly shrnout úvahy několika oslovených rektorů a děkanů z celé republiky i řady čtenářů, kteří o školství debatují na stránkách Aktuálně.cz.
Čtěte také | Ptali jsme se 260 akademiků: Máte u vás rychlostudenty? Vysokoškoláků máme moc, proto podvody. Škol má být míň Mafie a práva v Plzni? Jde to asi hlouběji do politiky |
"Je třeba oddělit svobodu názorovou, badatelskou, tj. "hledání pravdy", od "svobody v utrácení" cizích (státních) peněz. Pokud něco platím, mám právo zasahovat. Pokud něco vydělám ze svých schopnosti, nikdo mi do toho nemůže mluvit. V univerzitním prostředí ČR se tyto dva zdroje míchají a zásadně neoddělují, což je důvod velkých problémů," shrnuje Petr Kučera, děkan Zahradnické fakulty v Lednici Mendelovy univerzity v Brně.
Kučerův názor sdílí i nový rektor Vysoké školy Báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.
"Musíme si uvědomit, že akademické svobody jsou důležité, ale na druhou stranu jsou univerzity placeny především z peněz daňových poplatníků. Je třeba respektovat potřeby společnosti (a praxe jako takové) uplatňované prostřednictvím státu. Bude nutné nalézt rovnováhu mezi akademickými svobodami a aplikací metod řízení uplatňovaných v běžné praxi," říká Vondrák
Seznamte se s názory představitelů našich vysokých škol
Shoda však ji nepanuje v tom, jak by stát měl svou roli vůči vysokým školám uplatňovat. Řada akademických hodnostářů sází na akreditační komisi, podle jiných ale kontrola náleží ministerstvu školství.
"Posláním akreditační komise není kontrola, ale koncepce. Kontrola je úkolem správního orgánů (MŠMT) a jeho příslušného oddělení na odboru vysokých škol. Další úrovní kontroly je vysokoškolská samospráva (akademický senát a jeho orgány)," míní například Kučera.
Rektoři a děkani, kteří v anketě odpověděli na otázky Aktuálně.cz, se však vcelku jednoznačně shodují: do akademických svobod se stát v současnosti zasahovat nijak nepokouší.