Kompro! Po tomhle slově se nám v politickém zpravodajství už stýskalo. Jakmile v pondělí ráno ministr Chovanec – jsme rádi, že si na to našel čas i během schůze vlády – na Twitteru oznámil, že „pracovníci mediálního domu se zájmy v politice si měli v zahraničí zadat výrobu kompro fotomontáže konkurenčního politika,“ zavětřili jsme vzrušením. Jako ten pes, když se jím vrtí.
Za pár hodin bylo jasno. Konkurenčním politikem z tweetu byl pochopitelně Milan Chovanec, mediální domem vydavatelství Mafra vlastněné Andrejem Babišem a údajně na zakázku v zahraničí (!) vyrobeným komprem koláž zoufalé kvality, působící jako momentka z nějakého albánského psychologického filmu z roku 1979. Že je foto pravé, nepřichází v éře promyšlených vizuálních manipulací v úvahu po první vteřině zkoumání.
Sociální demokraté (přinejmenším Chovanec nebo Michal Hašek) za tím vidí volební kampaň. Babiš zase provokaci z dílny agentury Bison & Rose. Vítejte ve starých dobrých kompro časech, plných kufříků a věcí veřejných. Politika začala být až moc normální a zabývala se více méně reálnými problémy, je třeba to změnit, přisypat konspirační koření. A to jsou volby až za rok.
Jeden fakt přece jen existuje, a to ona bizarní koláž. Takový podvrh s potenciálem zveřejnění by nebyl příjemný nikomu (vzpomeňme na podlé fotomontáže z dílny StB) a nedá se Chovancovi divit, že se brání. I trestním oznámením. Na druhou stranu, zběsilých hoaxů, ať už se tváří jako legrace nebo jako kompro, je plný Facebook a nikdo to víceméně neřeší. O jaký zločin by mělo v tomto případě jít, o pomluvu ve stadiu pokusu? To snad ani není proveditelné, natož aby byl usvědčen a odsouzen nějaký pachatel.
Chovanec se ale od začátku tváří, že bezpečně ví, jak to bylo. Okamžitě obrátil prst proti médiu, které ho prý chtělo kompromitovat. Ihned ho propojil s politickými zájmy vydavatele. To je riziko, kterému jsou redakce Mafry při své práci vystaveny 24 hodin denně. Zatím je to ale tvrzení proti tvrzení, pomluva proti pomluvě: Chovanec nepřinesl důkaz, že by amatérský padělek skutečně nechal vyrobit (proč probůh v zahraničí?) sám bulvární server Expres.cz, aby se ministr „rozpovídal“. Verze Mafry je jiná: obrázek „přišel do redakce“ a novináři se šli Chovance zeptat, co mu říká. To sice také není křišťálově čisté, vždyť i v Expresu museli vědět, že jde o fotopomluvu. Ale bulvární postupy tu stejně tak reprezentuje druhá strana, Milan Chovanec. Když je podle vás všechno jasné, tak k čemu vlastně policejní vyšetřování, pane ministře?