Předvolební kampaně se výpůjček neštítí. Dokument, který v posledních dnech přistál do poštovních schránek po celém Česku, takzvaná Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky, v základním nápadu i v provedení nápadně připomíná "Donald Trump´s Contract with the American Voter", což bylo Trumpovo základní programové vyhlášení (pro prvních 100 dnů v úřadě) v jeho loňské prezidentské kampani.
Inspirace Trumpovým dopisem je zjevná, ani Babiš ji nepopírá. A to je vlastně dobrá zpráva. Potvrzuje to, že v jeho okolí jsou stále lidé, kteří sledují Spojené státy a tamní politiku. A když nic jiného, mají k USA blíže než třeba k Rusku. A s tím se dá pracovat.
Výzva hodná vás
Drazí Američané. Vypadá to, jak vás před pár dny informoval časopis Foreign Policy, že v Česku se stane premiérem "magnát, podezřelý z krádeže peněz z Evropské unie a z toho, že za komunismu spolupracoval s tajnou policií". Na první pohled to vypadá jako odporný, zcela ztracený případ, že. Ale nemusí nutně být. Nám sice úplně stačí, co ztropil tady doma, ale směrem do ciziny to úplné zoufalství zatím nebylo. A to by s vaším přispěním mohlo pokračovat.
O zahraniční politice toho moc neví, řekněme to tak, že ve většině témat nemá silný názor. A jak k tomu správně dodává článek ve Foreign Policy, mezi Západem a Východem, mezi Washingtonem a Moskvou, by se Andrej Babiš mohl přiklonit tam i tam. Kromě jiného bude záležet na externích silách, tedy i na tom, kde Babišovi učiní lepší nabídku. A to je přeci pro někoho, jako jste vy Američané, kteří vždy vidí, že sklenice je stále ještě poloplná, úžasná "challenge". Babiš je vyhratelný!
A nejde jen o ty bojové vrtulníky, o kterých poslední dobou stále mluví, že byste nám jako měli dát slevu. Jistě, Babiš je byznysmen a vy teď sami nejlíp víte, že pro některé lídry je dobrý "deal" alfou a omegou jejich politiky. Ale stejně tak víte, že vstřícným gestem, trochou zájmu a diplomatické péče právě takového politika nikdy neurazíš.
Už se to jednou povedlo
S Babišem jste si to navíc už jednou docela úspěšně vyzkoušeli. Když Miloš Zeman na jaře 2015 zavřel vašemu velvyslanci v Praze Schapirovi dveře na Hrad, usoudili jste, že přišel váš a Babišův čas. A tak zatímco Zeman odjel za Putinem do Moskvy, vy jste Babišovi připravili skvělý program v USA.
Protáhli jste ho Pentagonem, Kongresem, s Michaelem Bloombergem se potkal, na Wall Streetu byl, v Silicon Valley s IT firmami vztahy navázal…, a to by musel být člověk tupý ruský troll, aby ho tohle nedostalo. Nemluvě o kabelkách, co si paní Monika přivezla.
Ale vážně, vaše snaha měla zcela jasný efekt. Právě tehdy, v dubnu 2015, pronesl Babiš na tiskovce ve sněmovně jedny z mála kritických poznámek na adresu Miloše Zemana. Kromě jiného mu vzkázal, že by si měl rozmyslet svoji cestu do Moskvy. Ve stejné době Babiš považoval sankce proti Rusku za správnou věc, neboť jak tehdy napsal: "Nesouhlasíme s rozdělením Ukrajiny na dvě země. Podobnou situaci si dobře pamatujeme. Týkala se Československa a stala se v roce 1938."
Nezačínat na spáleništi
Pokud se předvolební průzkumy zásadně nemýlí, Andrej Babiš se bohužel stane českým premiérem. Ale chcete-li z Ameriky něco udělat pro vaše a především české národní zájmy, neošklivte si Babiše, nebojkotujte Babiše.
Na tohle si v české kotlině úplně stačíme sami. A uprostřed té bídy by z toho nakonec mohla být klasická "win-win" situace. Navzájem se neztratíme. A až se tady probereme, nebudeme třeba muset začínat od nuly, na východním spáleništi.