* Co také padlo v debatách: * Klaus mě velmi mile překvapil. Amnestie je gesto velkého státníka, demokrata a člověka s maximálním sociálním myšlením. * Klausova amnestie je šitá na míru tunelářům a zlodějům z doby divoké privatizace. * Až potkáte na dálnici Trpišovského, víte, komu poděkovat. * Amnestie je jedna z pravomocí prezidenta a je jen na něm a právnících, jak velká ta amnestie bude.
S jistotou lze říci, že amnestií prezident Václav Klaus potěšil asi sedm tisíc lidí, jichž se týká. Připočteme-li k nim jejich rodinné příslušníky a přátele, kteří ji ve většině pravděpodobně také uvítali, bude spokojených pár desítek tisíc.
Kolik jich naopak svým rozhodnutím rozzlobil, lze jen odhadovat.
Jeho krok už stačili zkritizovat dva blogeři Aktuálně.cz - prezidentská kandidátka Zuzana Roithová, která amnestii označila za ztrátu soudnosti a výsměch soudům, i politický konzultant Tomáš Haas, který se zabývá tématem amnestie obecněji a podle něhož „oslavovat nástup nového prezidenta nebo státních výročí tím, že se otevřou brány věznic a na pokojné občany se vyhrnou odsouzené kriminální živly, není projevem humanismu a demokracie, je to spíše návrat k dávno překonanému pojetí humanity a spravedlnosti".
Největší vášně v debatách budí fakt, že amnestie se bude vztahovat například i na tři manažery bývalého H-systému (připomeňme, že ještě nebyli pravomocně odsouzeni, protože Nejvyšší soud zrušil rozsudek nižšího soudu a vyhověl tak nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který si stěžoval na příliš nízké tresty).
Co vy na to?
Převažují pro vás klady amnestie, k nimž patří třeba i úleva pro přeplněné věznice? Nebo její negativní stránky? Považujete ji za políček policii, státním zástupcům a soudům, jejichž práce přijde vniveč? Nebo naopak za státnický čin? Své názory nám můžete psát i na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz nebo na mail [email protected]. Nejzajímavější příspěvky budeme zveřejňovat pod článkem.
To ale neznamená, že by všichni dávali automaticky vinu jen prezidentovi.
„Pokud je něco výsměch, tak udělení směšně nízkých trestů gaunerům z H-Systému, pakliže se rozkrade 1 000 000 000 Kč, měly nepochybně padnout nejvyšší možné tresty, a to amnestie neamnestie. Obviňovat za to Klause je skutečně mimořádně hloupé," píše diskutující Martin a přitakávají mu další: „Jestliže naše soudnictví pracuje tak mizerně, že se lidé ani po 8 letech nedočkají pravomocného rozsudku, je už sama tato skutečnost výsměchem spravedlnosti…" (Chaloupka).
Ale neshody mezi debatujícími panují, i pokud jde o tzv. bagatelní trestnou činnost.
Podle čtenáře Miroslava Macouna třeba přinese amnestie i leccos pozitivního: „Např. člověk, který celý život žil spořádaně a kterému je 70, způsobil hloupou chybou dopravní nehodu, to samo o sobě pro něj může být strašné trauma a teď ještě má jít ve svém věku na 3 roky do kriminálu? To taky nemusí přežít. Co jeho blízcí, co jeho rodina? Příkladů najdete jistě víc! Když budete chtít!"
Diskutující Jana Juřenová má ale před očima jiný příklad: „Když si vezmu, že díky amnestii propustí takového jednoho človíčka, co nám neustále chodil vykrádat dílnu pro těžce zdravotně postižené, nestyděl se sebrat jim i osobní věci, rozbít počítač o zem, dělat si ohýnek uprostřed dílny, vykálet se doprostřed místnosti, tak mi dobře není. V podstatě si může přijít zase, zase si u nás udělat, co chce, jako již několikrát předtím, než ho chytli, zase těm lidem ublížit... Ponaučení pro něj žádné, pro nás akorát zvýšené náklady na ostražný systém a strach, kterýpak den znovu přijde."
A co si myslíte o amnestii vy, vážení čtenáři? Považujete ji za políček policii, státním zástupcům a soudům? Nebo naopak za státnický čin? Své názory nám můžete psát i na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz nebo na mail [email protected].
Z diskuse:
Čtenář MF: Vy se ještě ptáte, zda je to čin státníka? Odpověď je jednoznačná - je to jak facka soudům, a to pořádná, ale i to je zvlášť bolestivé i slušným lidem. (mailem na [email protected])
Radim Kulda: Amnestie by neměly vůbec být, jen milosti. Podle mne byla hlavním důvodem Klausova ješitnost. Když dal amnestii teď, není dost dobře možné, že by ji dal i nový prezident.
Honza Pavelek: Fackou všem slušným občanům je hlavně část amnestie, která ruší stíhání případů řešených déle než 8 let. Mezi těmito jsou hlavně velmi složité případy rozsáhlé hospodářské kriminality…
Ondřej Matyáš: Řadu let jsem měl Klausovu podepsanou fotografii nad psacím stolem. Nesundal jsem ji ani po jeho neetickém vítězství ve volbách jen díky podpoře komunistů, ani kvůli jeho neustávající orientaci směrem na Kreml a ani po světově proslulé krádeži pera či jeho dětsky uplakané reakci po "atentátu"v Chrastavě. Ale ihned po vyhlášení amnestie jsem ji roztrhal. Není to pouze facka slušným lidem. Je to výsměch. Je to jasný důkaz, že v této republice vládne mafie a kamarádíčkování napříč celým politickým spektrem. A také, že obyčejný člověk se zde spravedlnosti nedočká. (mailem na [email protected])
Michal Melen: To, co předvedl náš pan prezident, je ostuda a výsměch našim soudcům, státním zástupcům a nakonec a hlavně naší policii, která měla plno práce s těmito případy a vše přišlo vniveč, jelikož se někdo chtěl před svým odchodem zviditelnit a neuvědomil si vůbec důsledek svého kroku vůči naší společnosti. Je to hanba a je vidět, že v naší zemi se vesele může nadále krást, páchat trestnou činnost i tu sebemenší a nic se nikomu nestane a ukradené miliony se už nemusí vracet, není to totiž potřeba, a tak se na kauzy, jako je nebo byl podnik Poldi a H-systém a jiné, bude nahlížet, jako by se nic nestalo, je to hnus, co se děje... (příspěvek na FB stránce Názory Aktuálně.cz)
Petr Konečný: Představme si, že by místo gesta odsouzeným ve vězení udělal gesto vůči odsouzeným na vozíčku. Nějaké přilepšení, připomenutí zdravým, že jsou to lidé jako všichni ostatní, jen nechodí, ale jedou na své židličce.. Nebylo by tohle sociálně citlivé?
Vlastimil Kerich: Téměř všichni, kteří byli odsouzeni, se dopustili nějakého trestného činu. Vědomě! Pokud má president pochybnosti o tom, že trest byl udělen právem, má institut individuální milosti. Proto jsem proti plošné amnestii. Lumpové si ji nezaslouží. Nakonec jejich bohulibou činnost odnesou opět řádní občané. Spíše se měl pan prezident zamyslet nad tím, jak pomoci některým skupinám obyvatel. Třeba zdravotně postiženým, samoživitelkám s dětmi, důchodcům a našlo by se dost i dalších sociálních skupin…
Vladimír Novák: Facka pro všechny slušné lidi, žijící v této republice. Konec prezidentování = podepsání zvýšení daní, pohanění všeho a všech, i když to celou dobu snášel, a nakonec propuštění vězňů, kteří nemají kam jít a stejně se do věznic brzy vrátí. Tomu se říká vše nej do nového roku. Tak se v tom plácejme a přihlížejme, jak nás zase budou páni poslanci a jim podobní vězni nadále škubat.
Alois Bíšek: To, že někteří soudci nejsou schopni ani za 8 let potrestat lumpy, by se mělo řešit jejich odvoláním z funkce, a ne amnestií!
Vladislav Novák: Čin státníka, či facka soudům? Je to státnická facka soudům. Občané jsou fackováni již dlouhá léta, takže většina z nás není překvapena.
Petr Růžička: Pokud chceme po studentech v jižních Čechách, aby respektovali výsledky voleb, i když dopadly hodně doleva, chci i po panu prezidentovi, aby respektoval rozhodnutí soudů. Pokud má pochybnosti o individuálním procesu, má k tomu institut individuální milosti. Co udělal pan prezident pro to, aby soudní spor trval méně než 8 let? Kupříkladu odmítal jmenovat soudce. Obávám se, že svou amnestií „vymahatelnost práva" v naší republice opět nezvýšil. (mailem na [email protected])
Miroslav Petránek: Po tom, co prezident apeluje na normální občany, aby každý začal zejména u své osoby, a na závěr udělá tak nesmyslný krok, ztrácím ještě více už dávno ztracenou víru v to, že v tomto státě existuje jakási elementární spravedlivost. Amnestie nezasáhla nedbalostní trestné činy, ale vědomé protiprávní jednání různých šíbrů, co se jednoznačně obohatili na úkor lidí, kteří své finanční prostředky museli vydělat řádnou prací. Pokud by prezident věděl, jak je v dnešní době obtížné prokázat trestný čin, nikdy by tento nesmyslný krok v této formě neudělal… (v diskusi na FB stránce Názory Aktuálně.cz)
Josef Krahulík: Amnestie je facka soudům, všem občanům republiky, protože za jejich peníze byli placeni vyšetřovatelé, jezdila policejní auta, soudci brali platy, takže škoda, kterou způsobil prezident svým aktem, je dvojnásobná, morální a finanční. V podstatě je to jen zástěrka na ututlání jakékoliv starší kauzy. Jeví se, že i paní Bradáčová je dnes jen malá figurka předhozená davu a televizi pro zdání nadcházející morálky. (mailem na [email protected])
Čtenářka z Prahy: Být státním zástupcem, policistou nebo soudcem, asi bych měla chuť se okamžitě na veškerou práci vykašlat. Kolik práce těchto lidí, navíc placené z našich daní, tímto jde do koše? S amnestií ze zdravotních důvodů souhlasím, oko bych přivřela nad některými nedbalostními trestnými činy, ale úmyslné, navíc s takto vysokou sazbou, jsou dle mého názoru zcela mimo politickou kulturu. Na tom všem mě však zaráží ještě jedna věc - jde o pravomoc prezidenta, která je omezena povinností předsedy vlády toto rozhodnutí kontrasignovat. Jestli se chtěl pan prezident předvést, proč mu v tom proboha pomáhal i předseda vlády? (mailem na [email protected])
Jana Zrzavá: Kam se poděly tanečky kolem Peake a LIDEM, možnost pádu vlády, kam zmizela starost kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o přímé volbě prezidenta? Vzala je amnestie. Čin hodný státníka. Jen těch lidí na svobodu je puštěných poměrně dost. Čas ukáže…
Michal Petr: Nechce se mi věřit, že nikdo z odborníků nevysvětlil Klausovi (a Nečasovi) před jejich rozhodnutím, jaké důsledky bude mít tento krok k poškozeným ve velkých hospodářských kauzách... resp., že si nenechali takovou analýzu udělat... spíše nechtěli... ale tohle je přece jen příliš a je to skutečně nehorázný výraz arogance moci.
Ba Va: Chce-li někdo fackovat - tak v prvé řadě justici! Tam vzniklo zlo, které není dostatečně a zavčas vyřešeno. Klaus jen ukázal cestu, kterak vše napravit!