Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 8. 2016 13:15

Ani uprchlíka. Babiš je zbabělý politik bez sebevědomí

Angela Merkelová říká: "Zvládli jsme toho tolik a zvládneme i tohle." Předseda ANO myslí opačně: Nezvládneme nic, ani osmdesát Syřanů.
Otočím, kdykoli je třeba. Postoj není důležitý. Hlavně posbírat hlasy.
Otočím, kdykoli je třeba. Postoj není důležitý. Hlavně posbírat hlasy. | Foto: Jakub Plíhal

Volby se blíží. Téma migrace, uprchlíků, znovu kulminuje. Andrej Babiš (ANO) chytil vítr, rozjel sólo akci, vláda nevláda. Z dovolené ve Francii v pondělí vzkázal, že k nám nechce ani ň z uprchlíka. Prý přestal věřit v úspěšnou integraci a multikulturalismus.

"Musíme udělat všechno proto, abychom migranty odmítli. Včetně kvót, kde jsme byli přehlasováni. Chci kvóty odmítnout i za cenu sankcí," sdělil na Facebooku. Žádá, aby se přijímáním migrantů zabývala mimořádná schůze Sněmovny. Jeho postoj je identický s postojem prezidenta Zemana.

Babiš předvedl naprostou změnu postoje. Loni v září (dodejme, že kupříkladu teroristický útok na redakci Charlie Hebdo v Paříži se odehrál v lednu 2015, tedy dříve) tvrdil, že uprchlíci ze Sýrie a dalších zemí by u nás mohli obsadit tisíce dlouhodobě neobsazených pracovních míst, která místní lidi nezajímají.

Prohlásil to v Lucemburku po jednání ministrů financí zemí EU. "Máme 18 tisíc volných míst pro pomocné dělníky. Pokud naši občané nechtějí obsazovat tyto pozice, tak ano, proč ne."

Teď už ani jednoho uprchlíka a chce, aby poslanci vládu zavázali, že musí odmítnout kvóty. Další obrat čelem vzad; najednou se Sněmovna Babišovi hodí. I když je to podle něj jen "žvanírna", kde sedět znamená "ztrátu času". Opravdu nekonečně konzistentní politik.

Předvádí, že se nevyzná ani v našem ústavním systému. Sněmovna sice může vydat usnesení, ale zavázat vládu, donutit ji, aby porušila smlouvu a uprchlíky nepřijímala, nemůže. Že by to Babiš nevěděl? Možná ne, možná ano. Jeho záměr je jiný. Spoléhá se, že mimořádnou schůzi bude přenášet televize, takže si udělá "konvičkovskou" kampaň zadarmo.

Právu nabídl vysvětlení, proč věc táhne do Sněmovny: "Protože mě koaliční partneři při poslední schůzi vlády nepodpořili a označili za populistu, když jsem chtěl odmítnout přijetí Syřanů nebo jiných uprchlíků, tak si myslím, že jediným možným řešením je, aby Sněmovna svým usnesením zavázala kabinet, aby jednou provždy kvóty odmítl a přestal poslouchat diktát z EU."

Pseudosilácká rétorika. Když se to Babišovi hodí, Česko není EU, nejsme EU, Brusel, jsou "oni". Stará finta. (Na dotace pro Čapí hnízdo mu oni byli dobří.) Přesně stejně to dělá s vládou, ve které sedí. To oni, koaliční partneři, ho označili za populistu, když odmítá Syřany.

Nevěří sobě, vládě, policii, lidem

Další aspekt: obrovské nesebevědomí, okatě vystavovaná slabost, již dává Babiš najevo. Tenhle manažer, majitel Agrofertu, miliardář, který šel do vlády "makat" a všem ukázat, jak to zvládne, najednou nemá odvahu přijmout ani ubohých osmdesát Syřanů, kteří by měli přijít na základě kvót.

Copak Česko není schopno integrovat osmdesát lidí? Nebo tři tisíce žen, mužů a dětí prchajících před terorem a válkou? Babiš ukazuje, co je zač. Ne suverénní, sebevědomý manažer, žádný frajer. Zbabělec, který nevěří sobě, vládě, policii, integračnímu procesu. Za svůj program volí strach. Spojí se se Zemanem a s lidmi, jako je Martin Konvička, opakuje to, co oni melou stále dokola.

Místopředseda vlády, ministr financí, majitel obřího holdingu Agrofert, předseda dravého hnutí, ale zároveň muž bez odvahy a sebedůvěry. Pěkný vzor pro znejistělé české občany. To není člověk do potíží, to není skutečný státník. Připomeňme, nevalí se k nám statisíce migrantů, máme jich vzít jen pár tisíc.

Hojně se u nás nadává na Německo, na kancléřku Angelu Merkelovou. Ta žena je zde líčena jako vtělené zlo, jako chyba evropských dějin. A Babišova reakce samozřejmě souvisí s násilím u našich sousedů.

Němci mají mnohem více důvodů ke strachu, a přece, chovají se jinak. Podle čerstvého průzkumu si jen 28 procent dotázaných myslí, že Angela Merkelová díky své migrační politice nese vinu na teroristických útocích ve Würzburgu a Ansbachu. Opačný postoj zaujímá 69 procent dotázaných. Představme si takový průzkum u nás… Němci jsou jinde. A protože jsou jinde, mají takový úspěch.

O teroristech Merkelová řekla: "Chtějí narušit naši otevřenost a ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně. Šíří nenávist mezi náboženstvími a kulturami." Přesné. Dál: "Od doby druhé světové války nebylo tolik uprchlíků. Od silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a i nyní po teroristických útocích se znovu ptáme, zda v této zkoušce obstojíme. Podle mne musíme stát za svými zásadami." Svým občanům opakuje: "Zvládli jsme toho tolik a zvládneme i tohle."

Andrej Babiš volí zcela opačný přístup. Českým občanům v podstatě sděluje: Nezvládneme nic, ani 80 Syřanů. Nesmíme pomáhat, to by nás mohlo ohrozit. - Smutné.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy