Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 8. 2016 13:30

Angela Merkelová přijede do Prahy. Není to ďáblice, ale náš životně důležitý spojenec

Uhýbat při návštěvě německé kancléřky v Praze před tématem migrace, uprchlíků, je nesmysl. Chybí nám sebevědomí, sebejistota.
Přijede k nám jedna z nejvýznamnějších evropských i světových političek. Nikoli nepřítel.
Přijede k nám jedna z nejvýznamnějších evropských i světových političek. Nikoli nepřítel. | Foto: ČTK

Ve čtvrtek 25. srpna navštíví německá kancléřka Angela Merkelová Prahu. Přijede k nám jedna z klíčových světových političek, to se nám často nestává. Naposledy Česko navštívila v roce 2012.

Původně se uvažovalo o dvoudenní návštěvě, nakonec se pobyt kancléřky smrskne na pět hodin. To odpovídá významu Česka víc než dvoudenní pobyt. Merkelová má jednat s premiérem Sobotkou, setkat se má i s prezidentem Zemanem. I tento její usilovný kritik tedy bude muset předvést "Wilkommenkultur" (vítací kulturu).

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka může před volbami ukázat, jak je silný politik, když za ním jede světová hráčka. Zároveň bude jednat s u nás mnohými nenáviděnou političkou, jíž vyčítají, že do Německa "nechala přijít" milion uprchlíků, "pustila Schengen" a dokonce utečence z muslimských zemí prý "zvala" (odtud Wilkommenkultur). Což sice není pravda, ale to dnes nehraje roli, už se to vžilo.

Migrace prý nebude, nemá být prioritou návštěvy. Ačkoliv při její přípravě k nám letos v dubnu zavítala německá zmocněnkyně pro migraci Aydan Özoguzová. Jednala s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem i šéfem poradců předsedy vlády Vladimírem Špidlou. Tématem byli, logicky, uprchlíci.

Sobotka zcela zjevně nechce debatu o migraci zvedat, aby to neuškodilo sociální demokracii v podzimních volbách. Při rozhovorech s kancléřkou se jí však nevyhne. Je to téma číslo jedna a Česko, jak známo, nebere skoro žádné uprchlíky. Ministr vnitra Milan Chovanec dělá všecko proto, aby k nám nechodili. Z pohledu Německa jsme typicky nesolidární zemí.

Vyhýbat se tématu uprchlíků je směšné. Nejde to. A nic na tom nemění tvrzení státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy, který říká: "Hlavním důvodem, proč kancléřka přijíždí, nejsou uprchlíci. Existuje přece spousta jiných témat, která nás s Německem spojují. Uprchlíci nejsou prioritní téma."

Hašek si nezadá s Konvičkou

Kancléřka Merkelová jen těžko přijíždí kvůli spolupráci ve vědě, i když i ta je velmi důležitá, zvlášť pro nás. Premiér Sobotka se migraci nevyhne, jeho "vlastní" lidé mu to nedovolí.

Na Facebooku už bouří hejtman Michal Hašek (nebo to píše jeho mluvčí Jana Mrencová?): "Německý eurokomisař svým nápadem sjednotit azylovou politiku a proceduru členských států a zejména pak výši dávky migrantům (800 Euro měsíčně na hlavu, tj. cca 22 tisíc Kč) šlápnul totálně vedle před návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v ČR. Ukazuje, jaká propast je mezi nynějším vedením EU a členskými státy a zejména občany členských států."

(Německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger navrhl harmonizaci azylového práva v Evropě, a to včetně dávek pro lidi, kteří žádají o azyl. Pak by podle něj nebylo nutné zavádět kvóty.)

Hašek to rozjel konvičkovsky: "Nechci v ČR a na jižní Moravě zavádět multikulti, které zklamalo po desítkách let v západní Evropě, pokud cenou je obava z každodenních útoků a vraždění Evropanů, na nic takového si nemíním zvykat. Nechci, abychom v našem státě uhýbali dodržování pravidel platných pro nás všechny a tolerovali například systém práva šaría, tedy v praxi například sňatky s nezletilými dívkami a mnohoženství."

Nechutné. Nikdo v Evropské unii nemíní tolerovat právo šaría, nikdo nepočítá se sňatky s nezletilými dívkami a s mnohoženstvím. Merkelovou by nic takového ani nenapadlo. Ale nevadí. Hodí se. Hašek předvádí nejsprostší populismus.

Ještě jedna věc, jež je při debatě o vztazích Česka s Německem zásadní. Hašek píše o propasti mezi vedením EU a členskými státy, zejména občany členských států. Důležitější je však propast mezi životní úrovní Němců a Čechů. Potíž tkví v tom, že Německo si svou životní úroveň zasloužilo. Proč ne my?

Němci mají vizi, my máme strach

Němci se od nás příliš neliší. Nejsou žádné veleindividuality, normální lidé. Vynikají však ve skupině, jako "mančaft". Nemnoho výrazných osobností, zato systém, disciplína, sebedůvěra, vytrvalost. Chovají úctu k autoritám (my ne) a vědí, že je třeba se dohodnout (my ne).

Potlačovat otázku migrace při návštěvě Merkelové je hloupé. Proč? Příklad. Němci začínají vracet neúspěšné žadatele o azyl. Budou to desítky až stovky tisíc cizinců. Tématem hovoru by logicky mělo být, jak Německo zajistí, aby odmítnutí žadatelé po tisících nechodili třeba k nám.

Na Německu jsme ekonomicky závislí, je naším osudovým sousedem. Bez spolupráce s Berlínem se neobejdeme. Abychom se v praxi nestali německou kolonií, německým státem nestátem, musíme předvést dostatečné sebevědomí, sebedůvěru. Tu nezískáme tak, že budeme uhýbat před zásadními tématy. Nebo poštěkávat jako hejtman Hašek.

Masová imigrace je dlouhodobou součástí německé ekonomické strategie. Jde zřejmě o snížení ceny práce a zvýšení konkurenceschopnosti na trhu práce, zvýšení konkurenceschopnosti německého exportu. Němci mají plán, sebedůvěru, ochotu řešit krize. My raději nic řešit nechceme, plán nemáme, před tématy utíkáme. Politika bez vize vede k tomu, že se hlavně bojíme a nadáváme. Strašíme šaríou (Hašek a další).

Návštěva Angely Merkelové je nabídka k sebevědomému rozhovoru. Vyžaduje to ovšem sebevědomé politiky, sebevědomý, nevyplašený, nevyděšený národ. A ještě jedna věc. Angela Merkelová není nepřítel, ďáblice, ale náš klíčový, životně důležitý spojenec. To by místní politici a občané pomalu měli začít chápat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy