David Klimeš David Klimeš | Komentáře
9. 6. 2020 7:30

Ať poslanci odklepnou schodek 500 miliard. Ale bez peněz na Mynáře a další šíbry

Pokud chce stát utrácet z našich daní stamiliony navíc, nesmí k tomu nabízet mizerné hospodáře.
Vždy v pozadí. Vždy připraven.
Vždy v pozadí. Vždy připraven. | Foto: ČTK

40, 200, 300, 500 miliard… Plánovaný schodek státního rozpočtu na tento rok rapidně narůstá, aktuálně chce ministryně financí Alena Schillerová od poslanců schválení půlbilionového deficitu. A už oznamuje, že vysoké schodky bude požadovat i v příštích letech.

To je v pořádku, protože tříměsíční totální vypnutí ekonomiky kvůli koronaviru si žádá opravdu nebývalý fiskální impulz, aby hospodářský motor zase naskočil.

Ale o bezprecedentní zásek do erární kasy nesmí žádat stát, který zároveň nenabízí řádné hospodáře. Nebo ještě hůře, když se držením mnoha figur v úřadech občanům této země rovnou vysmívá.

Zabijačka eráru

Poslanci nemají moc jinou možnost než vládou navržený deficit nyní schválit. To ale neznamená, že nemohou jako volení reprezentanti lidu naplnit svou kontrolní funkci vůči exekutivě a požadovat, aby do styku s dodatečnými stamiliony v ohrožené ekonomice přicházeli jen zkušení manažeři.

Dalo by se vyjmenovat mnoho figur vysokého managementu tohoto státu, o jejichž kompetenci jsou pochybnosti ve větším množství než malém.

Asi nejlepší ilustrací toho, kam zvůle panstva dospěla, je hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten má za sebou už spoustu osobních skandálů. Únosná mez ale byla překročena obžalobou ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka, který údajně čachroval se stavebními zakázkami v letním prezidentském sídle tak mohutně, až hlava státu může být ráda, že se nepropadla do země i s tamním zámečkem. Bez výběrového řízení Baláka do funkce posadil právě Mynář.

Přesto Mynářovi ve sněmovním výboru prošlo navýšení hradního rozpočtu o další miliony i ve chvíli, kdy se všichni ostatní již musejí omezovat.

Manažerů, kteří nevzbuzují ve státním aparátu důvěru, je ale mnohem více - od zdravotnictví přes správu hmotných rezerv až po některá ministerstva.

Pokud tedy stát chce po zastupitelích ve sněmovně, aby schválili stamiliony na protikrizovou pomoc, pak poslanci musí zase požadovat schopné a bezúhonné manažery.

Věc je ještě o to naléhavější, že v této extrémní situaci se opravdu na nic jiného než na schopnost a čest státních manažerů nemůžeme spolehnout. Ministerstvo financí prakticky neinformuje, na co onen půlbilion půjde. Zhruba polovina asi na vrub propadu příjmů, druhá na růst výdajů. Víc nevíme, to je však stále velmi nejasná zpráva a je třeba se tak zbavit všech slabých článků, které by mohla zlákat chuť na nějakou tu malou domů.

A ještě jeden důvod: Neschopné manažery si nemůže stát dovolit i proto, že se mu velmi nedaří dostat k lidem a firmám slibovanou pomoc. Premiér slíbil přes bilion podpory, ve skutečnosti ještě nebylo vyplaceno ani 60 miliard.

Vozová hradba z příštího rozpočtu

Ať tedy poslanci nový schodek schválí, není čas na jiný postup. Ale mohou vůči exekutivě také přijmout velmi ostré a účinné usnesení. Zhruba ve znění: "Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR plně podporuje úsilí vlády o překonání následků koronavirové krize, a proto souhlasí s navýšením schodku státního rozpočtu 2020. Zároveň ale považuje za nepřijatelné, aby v krizové době se státními financemi nakládali zcela neschopní manažeři, když naopak více než jindy potřebujeme řádné a efektivní hospodaření státu.

Pokud vláda bude předkládat výrazně schodkový rozpočet i na další rok a v nejvyšších patrech exekutivy budou nadále působit manažeři zodpovědní za činnost obžalovaných osob či zodpovědní za pochybné nákupy během koronavirové krize, Poslanecká sněmovna si vyhrazuje právo rozpočet zamítnout či snížit některé rozpočtové kapitoly na minimum."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy