Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 10. 2020 12:00

Babiš, Hamáček a poslanci Zemana neberou vážně. Je to týden, co zaútočil na BIS

Zeman dlouhodobě pracuje proti naší bezpečnosti a nikdo s ním nehne, nikdo s tím nic nedělá. Nešťastná země zmítaná sem tam, v podstatě neřízená, nikam nevedená.
Už ani tihle dva kumpáni Zemana neberou vážně. Jen se dál bojí, aby jim neškodil.
Už ani tihle dva kumpáni Zemana neberou vážně. Jen se dál bojí, aby jim neškodil. | Foto: Vláda ČR

Novinářům bývá vytýkáno, že se někdy příliš ženou dopředu. Obnaží nějaké zásadní téma, ale dál se mu nevěnují, přednost mají nové a nové věci. A tak podstatné děje a události upadají kvapem v zapomnění, ač mohou chod země zásadně (negativně) ovlivnit.

Proto připomínám: Uplynulo více než týden od soboty 10. října, kdy prezident Miloš Zeman v placené sekci MF Dnes oznámil, že získal kompromitující materiály na Michala Koudelku, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), tedy tajné státní agentury, jež hraje klíčovou roli na poli národní bezpečnosti.

Psal jsem o tom, že něco takového je zcela bezprecedentní jev, útok na hlavu klíčové tajné služby. Té, jež nás chrání před vlivem především ruských a čínských agentů. Tedy agentů zemí, s jejichž nedemokratickými vůdci má naše "hlava státu" vysoce nadstandardní, "bratrsko-soudružské" styky.

Připomenu, co Zeman v onom pro bezpečnostní komunity strašlivém rozhovoru řekl. Na otázku MFD, zda Koudelku povýší, odpověděl: "Ne… Jak jste si možná všimli, tak v Kanceláři prezidenta republiky začal pracovat pan Jiří Rom, bývalý šéf analytiky BIS. A ­já panu premiérovi při naší nejbližší večeři předám materiál, který se týká pana Koudelky. Myslím si, že každé rozhodnutí se má argumentovat a tento materiál bude argumentací." Poté ještě nelogicky doplnil: "Domnívám se, že pan Koudelka by měl být odvolán, ale vzhledem k tomu, že jeho funkční období vyprší ani ne za rok, tak už to pokládám za trochu bezpředmětné."

Co následovalo? Hned den po té bombě vržené do české politiky a bezpečnosti Miloš Zeman pokračoval ve svých čím dál řidších veřejných aktivitách. Poskytl další rozhovor, tentokrát nikoliv pro médium z holdingu Agrofert, tedy skupiny, již má premiér Babiš ve svém svěřenském fondu, ale pro Blesk.cz. A kupodivu, tentokrát o kompromitujících materiálech na ředitele BIS Koudelku nepadlo ani slovo. Jak je to možné? V Německu či USA zhola nemyslitelné.

Zastavme se u toho na chvíli. Představte si, že jste novinářka, která hned následující den (!) po oné surové bezpečnostní třaskavině, jež nemá v demokratickém či nedemokratickém světě obdoby, vede opět rozhovor s prezidentem. První, co ji napadne, je, že se bude ptát přesně na toto téma. Jaká však Vera Renovica zvolila témata? "Dozvuk krajských a senátních voleb, boj se zákeřným virem z Číny anebo také dění na Pražském hradě a samozřejmě se dostane také na dotazy, které jste nám posílali vy, naši čtenáři a diváci."

Hluboké mlčení

Na BIS a Koudelku se, světe, zboř se, nedostalo. Proč? Zmíněná novinářka svoji práci umí, nepochybuji, že by se byla ráda na Zemanovo "kompro" od exanalytika BIS Jiřího Roma ptala. Předpokládám, že otázky na toto téma položit nemohla; jiná odpověď v podstatě neexistuje. Nepadá v úvahu, že by jí tak výbušné téma uniklo. Diváky Blesk.cz by to stoprocentně zajímalo jako všecko, co se týká nejutajovanější části naší bezpečnosti. (A jistě, je to jen předpoklad.)

Zdá se tedy, že Hrad neměl chuť dál se v tom blátě, které rozvířil, máchat. Možná nečekali tak rozhořčenou veřejnou reakci? Nebo to Zeman vypustil "neplánovaně"?

Pokračujme dál. V úterý 13. října se v Lánech setkal s premiérem Babišem (ANO) a vicepremiérem Hamáčkem (ČSSD). Ideální příležitost ke dvěma aktům. První: Prezident předá Romova kompra premiérovi. Druhý: Ministr vnitra Hamáček (předseda vládního Výboru pro zpravodajskou činnost a člen Bezpečnostní rady státu, tedy politik výsostně odpovědný za vnitřní bezpečnost) měl nejen možnost, ale přímo povinnost se na materiály Zemana ptát. A dále měli oba, jak Babiš, tak Hamáček, povinnost veřejnost informovat, co se dozvěděli (země nežije a nemá žít jen covidem-19). Nic takového se nestalo. Kocourkov.

Třetí zastavení: V pátek 16. října Zeman pronesl "projev k národu". Týkal se covidu (nemohl zůstat pozadu, když už promluvil ministr zdravotnictví Prymula i premiér Babiš). Ten projev byl některými komentátory vyzdvižen jako státnický. Realita? Zeman se držel zpátky, vyzýval k nošení roušek, sdělil, že "úmrtí se vyléčit nedá", zopakoval po xté "kdo zachránil jeden lidský život, zachránil celé lidstvo" a požádal "Jana Hamáčka, aby Policie České republiky využila svého oprávnění a pokutovala nenošení roušek tam, kde jsou roušky povinné". (Že to sám dřív zpochybňoval, to nepřipomněl. Dále zapomněl, že Hamáček policii neřídí.) O kompromitujících materiálech na Koudelku opět ani slovo.

Další podstatný fakt: Koudelka dál zůstává šéfem kontrarozvědky. Pokud známo, nebyl ani předvolán, aby se zpovídal před členy Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. (Zemana si taky nepředvolali.)

Co to znamená? Proč ani slovo v Blesk.cz? Proč mlčí premiér a vicepremiér? Proč se po materiálech nepídí za BIS odpovědní poslanci? Proč to ticho? Nabízí se jedno jediné vysvětlení: Neberou Zemana vážně (jen se bojí, aby jim neškodil). Nevěří, že má cokoliv důležitého v ruce. Vědí, že BIS jde proti ruským a čínským agentům na našem území a že to Zemanovi vadí. Vědí, že prezident tím, že Koudelku opakovaně nepovyšuje do generálské hodnosti a napadá jeho službu (označil je za "čučkaře"), de facto pracuje proti zájmům České republiky.

To samé ví premiér Babiš, Zemanův politický kumpán, a ví to i předseda strany, kterou Zeman zničil, Hamáček. A mlčí.

Pro občany je to šílené zjištění: Máme prezidenta, jehož nejzásadnější oznámení za poslední roky se zjevně nezakládá na pravdě, nikdo z odpovědných ho nebere vážně. Nejen to. Zeman dlouhodobě pracuje proti naší bezpečnosti a nikdo s ním nehne, nikdo s tím nic nedělá. Nešťastná země zmítaná sem tam, v podstatě neřízená, nevedená.

Zeman hájí zájmy Kremlu, BIS je pro něj riziko, říká o zprávě tajné služby Kundra (video z 3. prosince 2018)

BIS jasně pojmenovala hrozby, které představuje Čína a Rusko, to je v rozporu s názorem některých politiků, míní redaktor Respektu Ondřej Kundra. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy