Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 1. 2023 7:00

Babišova špína

Šéf ANO ukazuje, že by v roli prezidenta představoval velké riziko pro českou bezpečnost a že by společnost rozděloval snad ještě víc než Zeman.
Petr Pavel zaplnil náměstí v Ostravě.
Petr Pavel zaplnil náměstí v Ostravě. | Foto: Lukáš Bíba

Jak se vyvíjí kampaň před druhým kolem přímé volby nové hlavy státu? Rozeštvává společnost. Andrej Babiš do ní zatáhl ruskou agresi vůči Ukrajině, a to tím nejhorším možným způsobem - lží. Najednou jako by se hrálo o to, jestli u nás proběhne mobilizace, nebo jestli Česko zařídí mír. Nic podlejšího a cyničtějšího už snad bývalý premiér ani udělat nemohl.

V čem je to nebezpečné? Česko je dnes součástí Západu a zdejší vláda stojí na straně napadené Ukrajiny. Kdo chce v kampani využít téma války, má dvě možnosti, buď se postaví za Kyjev, nebo za Kreml. V zemi s naší historií ale není úplně populární být zřetelně proruský, proto bývá takový postoj zabalen do "mírového" obalu.

"Jsem pro mír. Pro to, aby byly zastaveny dodávky zbraní. Pro diplomatické řešení" jsou ale slova, která fakticky podporují agresora. Protože Rusku se na Ukrajině nedaří, jak si představovalo. Válečný zločinec Vladimir Putin reálně o žádném faktickém míru vyjednávat nechce, denně na Ukrajině nechává masakrovat lidi a ničit tamní infrastrukturu. Pokud by měl skutečně zájem o mír, mohl by zastavit boje ihned.

Kampaň se zvrhla do lži. Začalo to Babišovou tiskovkou po prvním kole. Pak přišel jeho billboard "Nezavleču Česko do války, jsem diplomat, ne voják" a záhy následoval další - "Generál nevěří v mír, volte mír, volte Babiše". Do toho se na sociálních sítích začaly objevovat nebezpečné lži o tom, že Petr Pavel chce poslat na Ukrajinu bojovat české vojáky. V neděli večer během debaty v České televizi pak Babiš poškodil nejen dobré jméno soupeře, ale i republiky, když prohlásil, že pokud by to záleželo na něm, v případě napadení Polska nebo pobaltských států, by nesouhlasil s tím, aby jim Česko vojensky pomohlo. Zoufalec. 

Na facebooku se šíří příspěvek s údajnými citacemi z twitteru Petra Pavla, podle kterých chce Pavel poslat na Ukrajinu bojovat české vojáky. Tyto citace ale mezi jeho příspěvky na twitteru nejsou, ani nikdy nebyly. - Českým občanům - screenshot se objevil na sociálních sítích - údajně přišla falešná esemeseka tohoto znění: "Dobry den, tady general Pavel. Touto zpravou bych Vam chtel podekovat za hlas ve volebni kampani na prezidenta. Poprosim Vas, abyste se dostavil na nejblizsi pobocku AČR, kde budete vybaven potrebnou zbroji pro mobilizaci na Ukrajine." Může to opět vyvolávat strach z mobilizace a války. - Stejnou funkci má lživé, upravené video, kde Pavel říká, že "vstoupíme do války s Ruskem". Je to fake. Ve skutečnosti říká pravý opak.

Nechci říct, že snad ony údajné esemesky a další dezinformace rozesílá tým Andreje Babiše, to jistě ne, říkám však to, že svým lživým napadáním soupeře vytvořil velký prostor pro dezinformace. Proruské servery stojí proti Pavlovi, fandí "mírotvůrci" Babišovi. Realita? Nepředstavil žádný mírový plán, jen se školácky vytahuje, že zná francouzského a tureckého prezidenta - Macrona a Erdogana.

Válka však není jeho jediným tahákem. Dalším je "víra", snaha oslovit katolíky, kteří volili Pavla Fischera. Zneužil k tomu kostel Panny Marie Vítězné neboli kostel Pražského Jezulátka. Ten před ním zavřel brány, bosí karmelitáni se nechtěli stát součástí jeho kampaně, on však dorazil, když opět otevřeli.

Kandidát Hradu a proruského tábora, nikoli "proruský kandidát"

O návštěvě kostela a o víře v sošku Jezulátka nechal natočit video. Vytahuje ji z kapsy, popisuje, jak dával Jezulátku prosby, "protože člověk musí věřit", nechal se natočit, jak zrovna Jezulátku píše, jak stojí sám před oltářem. V sekulárním Česku bizarní. O Jezulátku říká, že "funguje", vždyť za ním zašel i před prvním kolem a postoupil. Předvádí pohanskou, mechanickou víru. Uvidíme záhy, jestli "funguje". Vykládá, že video "nebylo součástí kampaně, nikdy bych si nedovolil to zneužít". 

V debatě Blesku řekl, že ho zajímají horoskopy, "jsem čistá, urputná Panna, pan Pavel je štír, tak nevím, jaké je to znamení", "věřím, že existuje něco, nějaká spravedlnost a s postupem času vyhraje". Také nedělní debatu v ČT začal tvrzením, že se po bohoslužbě primase českého, Jana Graubnera, změnil. Řekl, že přítomné Graubner "vyzval a říkal: 'I Ježíš vyzývá lidi, začněte myslet jinak.' A mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti, takže jsem začal myslet jinak, změnil jsem názor…" V debatě pak ovšem lhal.

Proti němu stojí bývalý generál. Žádný svatý, žádné jezulátko, bývalý komunista, který za minulého režimu studoval na vojenského špiona. Teď proti němu však bojují proruské a dezinformační weby.

Proti špinavé kampani Pavel staví nadhled, zatím se nepřeklápí do babišovské útočné, lživé pozice. Mylně je mu vytýkáno, že v debatě Deníku.cz označil Babiše za "proruského kandidáta". Realita vyhlíží jinak. Pavel reagoval na soupeřovo tvrzení, že je kandidátem vládní koalice, a řekl doslova: "Pokud jsem já provládním kandidátem, tak pan Babiš je hradním kandidátem, je kandidátem proruského tábora v této zemi…" Jak jsme viděli výše, toto tvrzení bohužel sedí.

Politologové opakují, že "Babiš nastolil témata", válku, víru a Pavla coby "vládního kandidáta", kterým ovšem není, vláda svého člověka na Hrad nenašla. V pátek šéf a kandidát ANO natočil v Děčíně dvacetiminutový rozhovor s komunistou Josefem Skálou. Zřejmě další "nastolené téma". Usiluje o hlasy komunistů, kteří drželi u moci jeho vládu. A další téma: v sobotu vytáhl dopis s ostrým nábojem, který ve čtvrtek obdržela jeho manželka Monika. Vyšel jeden čerstvý, pro něj negativní průzkum, Data Collect a Kantar CZ pro ČT, podle kterého jej Pavel drtí. Babiš ihned otočil a nastolil téma či spíše polohu "jsem chudák, litujte mě". Uvidíme, jestli to zabere lépe než lži o soupeři.

Petr Pavel sice témata nenastoluje, ale minulý týden, když byl zdravý, zaplňoval náměstí, v Ústí nad Labem, v Ostravě, v Brně… V pondělí ulehl s teplotou, na žádné náměstí pochopitelně nejel. Může se ale opírat o silnou podporu Danuše Nerudové a Pavla Fischera. Sám se stává "tématem" tím, že působí jako naprostý protiklad k Babišově útočné kampani. Šéf ANO mnoho lidí znechutil, předvedl, že by v roli prezidenta představoval velké riziko pro českou bezpečnost a důvěryhodnost a že by společnost rozděloval snad ještě víc než Zeman.

Video: Nechceme hysterického chaotika, znělo v davu lidí, kteří přišli v Ústí na Pavla (18. 1. 2023)

Aktuálně.cz se kromě jiného snaží oslovovat voliče obou prezidentských kandidátů. Před mítinkem Andreje Babiše v Benešově oslovilo jeho voliče. | Video: Radek Bartoníček

Video: O válce nemluvím, obracíte to proti mně, tvrdí Babiš. Nerozumí diplomacii, říká Fiala (20. 1. 2023)

Andrej Babiš odmítá kritiku za slova o míru a válce na svých billboardech. | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy