Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 1. 2023 7:00

Babišův mírový plán je duté nic. Má k němu jen nalákat Baštovy proruské voliče

Nejrůznější "iniciativy“, které by vedly k zastavení vojenské pomoci Ukrajině, nejsou ničím jiným než podporou Kremlu.
Řeknu cokoli, co mi pomůže na Hrad.
Řeknu cokoli, co mi pomůže na Hrad. | Foto: Jakub Plíhal

Po výzvě Matěje Stropnického nazvané Mír a spravedlnost přichází se svou troškou do mlýna také předseda hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš. Těsně po sobotním vyhlášení výsledků prvního kola prezidentské volby na tiskové konferenci prozradil, že by jako hlava státu inicioval mírová jednání. Dovolím si pro přesnost citovat dvě pasáže z jeho vystoupení.  

"Kdybych byl prezident, tak ano, máme pokračovat v pomoci Ukrajině, ale zároveň máme jednat o míru. To znamená příměří, musí přestat umírat lidé. A samozřejmě, mluvil jsem s prezidentem Macronem, který mluvil s prezidentem Spojených států Bidenem, a samozřejmě znám dobře prezidenta Turecka Erdogana, se kterým mám přátelské vztahy, a samozřejmě bych byl schopen v tomhle vyvinout iniciativu, aby ta válka skončila, ano. A Rusko, Putin, musí opustit Ukrajinu. To je bez debaty. Ale zkrátka měli bysme mluvit o míru, protože já jsem přesvědčen, že občané České republiky nechtějí válku, nechtějí, aby se tady umíralo. No, a pokud pan Pavel říká, že mír je iluze… ale my jsme měli od druhé světové války mír v Evropě, ano, teďka je to blízko a ta agrese, zabíjení lidí musí skončit."

Dál vysvětlil, jak by to udělal: "Já jsem manažer a zkrátka bych dokázal nejdřív dát za jeden stůl V4, potom samozřejmě prezident Zelenskyj je důležitý, no a potom ty hlavní lídři NATO, a to jsou samozřejmě prezident Macron a asi jste zapomněli, že Francie je jediná jaderná velmoc v Evropě, mimo teda Velkou Británii, nebo na evropském kontinentu, a prezident Macron mluvil s americkým prezidentem, takže tihle všichni hráči by se měli domluvit na nějaké strategii a potom samozřejmě nakonec můžou oslovit Rusko."

Jinde Babiš zase mluvil o tom, že by uspořádal jakýsi summit v Praze, kde by se to všecko dohodlo. Jen připomenu, že podobné nápady měl i Miloš Zeman, také on se chtěl stát mostem mezi Ruskem a Ukrajinou. Nepodařilo se mu to, jeho nadbíhání Putinovi skončilo katastrofou.

Babišův "plán" působí ještě tragikomičtěji. Jako by jeho hlavním účelem bylo předvést, koho on všeho zná, s kým vším si už kdy potřásl rukou. A všecko to prokládá hojně používaným slůvkem "samozřejmě", jakkoli na jeho "plánu" není samozřejmého zhola nic.

Patrný je však i další důvod, proč teď Andrej Babiš začal o míru tak zaníceně mluvit. Pokouší se z Petra Pavla, svého soupeře pro druhé kolo prezidentské volby, udělat jestřába - muže, který podporuje válku. Jednak pravděpodobně doufá, že by tak od něj mohl odradit mladé příznivce Danuše Nerudové. A jednak sází na to, že tím přitáhne na svou stranu voliče Jaroslava Bašty, který ho ovšem nepodpořil. Svoji roli v "mírovém plánu" (tedy v nahánění Baštových voličů) nepochybně hraje i Babišovo setkání s proruským politikem Jaroslavem Foldynou (SPD).

Babiš tvrdí, že by byl "samozřejmě schopen vyvinout iniciativu, aby ta válka skončila". Kdyby to nebylo k pláči, je to k smíchu. Aby Česko takovou iniciativu spustilo, musel by Babiš - pokud by se stal prezidentem - úzce spolupracovat s vládou. On se však postavil do role jejího tvrdého odpůrce a nepřítele. Neustále ji napadá, pokouší se ji shodit. Jeho hnutí ve sněmovně znovu vyvolalo zcela marné hlasování o důvěře.

Dá za stůl V4 a… tím to hasne

Připomeňme, že za zahraniční politiku odpovídá kabinet a prezident s ním má v této oblasti souznít. Pokud nespolupracuje, dopadne to časem jako v Zemanově případě - hlava státu se ocitne v jistém druhu izolace.

Tato vláda jasně podporuje Ukrajinu, posílá jí zbraně, premiér Petr Fiala (ODS) v době války dvakrát navštívil Kyjev a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Čeští ministři přitom jednají v souladu s Evropskou unií i Severoatlantickou aliancí. Je vyloučené, že by najednou ustoupili ze zcela jasného postoje, podle kterého musí být Putin poražen, aby přestal ohrožovat kontinent. Ukrajina pak dala jasně najevo, že se odmítá vzdát svých území. Nejen slovně, ale i hrdinnou obranou a ochotou k obří oběti.

Jakmile Babiš vysloví větu "Rusko musí opustit Ukrajinu", je jasné, že Putina za jednací stůl nedostane. Ostatně Česko dnes pro Putina neznamená nic. Představuje maximálně něco podobného jako Ukrajina - území, vlastnictví, které je potřeba získat zpět.

Šéf ANO žádný mírový plán nemá. Jenom se prostě touží dostat na Hrad. A aby se mu to podařilo, pokouší se na svoji stranu získat prorusky smýšlející voliče. To oni mají nejrůznější "mírové iniciativy", jež by vedly k zastavení vojenské pomoci Ukrajině, tuze rádi. Aby ne, když přesně o tohle Kreml stojí.

Video: "Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš," řekla Nerudová (14. 1. 2023)

Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy