Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 6. 2018 18:15

Babiš složil nejhorší vládu od revoluce. Bída, sešup, úpadek politiky

Nedivme se, že tuhle partu budou komunisté Vojtěcha Filipa rádi držet u vesla. Nejspíš doufají, že vedle nich budou vypadat jakž takž přijatelně.
Kampaň Babiš umí, vládu ne.
Kampaň Babiš umí, vládu ne. | Foto: Matej Slávik

Premiér Andrej Babiš zdá se sestavil vládu. Nejhorší slepenec, jaký Česku od revoluce vládl (pokud vůbec povládne, pokud získá důvěru). Na té sestavě a na trapnostech a lžích, které její lepení provázejí, vidíme úpadek české politiky. Říkáte si v ustrnutí: "Tohle nám teď bude vládnout?"

Znovu se potvrdilo: Babiš a prezident Zeman na sestavení kvalitní vlády, která by zemi dobře řídila a Česko prosadila na Západě, nemají. Všecky ty řeči o "státu jako firmě" a o Zemanovi coby "mistrovi politiky" vzaly definitivně zasvé. Náš úkol: nějak to přežít, překlepat do voleb a už neblbnout.

Nenajdeme výrazného ministra či ministryni, osobnost v pozitivním slova smyslu: ani jedna. Nenajdeme dnes ani postavu, jež by skýtala záruku oddanosti demokracii (Jan Hamáček se svou podlézavostí Číně a Zemanovi jí také není). V porovnání s minulým kabinetem žádný (aspoň) Martin Stropnický, žádný (aspoň) Robert Pelikán.

Babiš, který sám osobností je, ztratil na lesku tím, co slepil a jak zbaběle se chová vůči prezidentovi. Tenhle "manažer", muž silných slov a utopických vizí (Česko na špici Evropy) neumí najít lidi, obklopuje se kývaly a kývalkami, hraje dětské hry.

Zeman se musí divit, jak snadno si s Babišem poradí, jak premiér vůbec nechápe sílu, kterou mu poskytuje fakt, že máme parlamentní demokracii, nikoli prezidentský systém.

Jako politický slaboch se Babiš ukázal ve střetu o ministra zahraničí Pocheho. Uspal šéfa ČSSD Hamáčka v domnění, že v pátek odnesl na Hrad jména všech ministrů včetně Miroslava Pocheho. Zeman však oznámil, že kolonka ministra zahraničí byla prázdná! Navíc Babiš jedná s mluvčím Ovčáčkem: "Já jsem informoval pana prezidenta o kandidátech. Ve čtvrtek jsem dal panu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi životopisy. S oficiálním návrhem vlády jsem čekal na schůzku prezidenta s panem Pochem a panem Hamáčkem. Oficiální návrh kandidátů do vlády, včetně pana Pocheho, předám v pondělí." Děs.

Chudák Hamáček byl napálen, podveden, a nejen to. Neuvěřitelný je i fakt, že šéf ČSSD vůbec nevěděl, koho Babiš za ANO a za Hrad do vlády vybral! Tohle nelze nazvat koalicí, ČSSD se podobá stopařce, kterou vzali z milosti do kamionu (na plachtě má nápis Agrofert) a ona ještě netuší, čím bude platit.

Vycházel z tahu na branku

Vážně se nechce věřit, že Hamáček nevěděl, koho Babiš do jejich společné vlády posílá. Kdyby tam dal Zemanova Kajínka na kulturu (točili o něm film), kdyby tam šoupl Mílu Roznera zabrušovat na obranu, nemohl by ani ceknout. A když mu blokují Pocheho, honem navrhne, že si zahraničí dočasně vezme pod sebe. Želé Hamáček by se mohlo začít z fleku dětem prodávat. 

Kvalita vlády, jež má být podle nedělního Zemanova vyjádření příští týden jmenována? "U uchazečů jsem vycházel hlavně z jejich intenzity práce, tahu na branku a schopnosti spolupracovat v kolektivu," pravil Babiš naprosto vážně. Jak se měří takový "tah na branku", hráli někde fotbálek? Ona "spolupráce v kolektivu" starší generaci připomíná kádrové profily za bolševika "v kolektivu oblíbený/neoblíbený". Bída, bída.

Hlavní profesní kvalita? V ANO oddanost Babišovi, o čemž nejvíce svědčí šéfka financí Alena Schillerová, ale podobně ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministři zdravotnictví a dopravy Adam Vojtěch a Dan Ťok. (Jak on mohl přežít? Proč?)

Přebornicí v disciplíně "Babiš first" je pak navržená ministryně spravedlnosti Taťána Malá, Babišova "Malá domů". Pochopil už, že jeho trestní stíhání dnes víc ovlivňuje žaloba, tedy státní zastupitelství, než policie (už si ostatně podmanil inspekci GIBS).

Kvalifikace Malé podle Babiše: "Poslankyni Malou jsem znal hlavně z kampaní, dělali jsme spolu několik kampaní a vím, že je velice pracovitá, že se chce učit. Určitě nebude vystupovat způsobem, že všechno umí, všechno zná. A určitě bych jí doporučil, aby spíš naslouchala a moc to nekomentovala…"

Ty věty vydají za vše. Hlavně aby naslouchala (zřejmě šéfovi) a moc to nekomentovala. Komentování Malá předvedla loni, když si pustila ústa na špacír o Čapáku: "Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?" (Co by se stalo? Spravedlnost by přestala existovat, jinak by brambory dál rostly v řádku.)

Burešová, Motejl, Rychetský a… Malá

Zůstaňme u Malé. Má vachrlaté právní vzdělání a střet zájmů, neboť její muž působí jako advokát a insolvenční správce a podle obchodního rejstříku vystupuje jako majitel společnosti nabízející mikroúvěry.

Vystudovala ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně a práva na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, makala v kampaních. Srovnejme ji s jinými porevolučními ministry spravedlnosti, ať vidíme ten sešup Česka do bolestné bezvýznamnosti.

Dagmar Burešová vedla spravedlnost za Občanské fórum, její rodina byla oddána Masarykovi, nikdo z nich nikdy nevlezl do KSČ. Přátelila se s rodinou Václava Havla. Otakar Motejl (Zemanova vláda) jako advokát hájil lidi nespravedlivě pronásledované komunistickým režimem (v 50. letech i za normalizace, taky skupinu The Plastic People of the Universe), 17. listopadu 1989 svážel svým autem zraněné studenty vracející se z demonstrace na Národní třídě do nemocnice.

Pavel Rychetský (v Zemanově i Špidlově vládě), bývalý člen KSČ, později však signatář Charty 77, publikoval v samizdatu i exilových časopisech, od léta 2003 předseda Ústavního soudu, dnes oponent Zemana a zastánce ústavy. Karel Čermák (Špidlova vláda), první polistopadový předseda České advokátní komory, který ji pomohl vrátit do evropské tradice. Jan Kalvoda, Jiří Pospíšil, ale i Pavel Blažek a Robert Pelikán.

A nyní Malá, ta dobrá v kampaních, jež by šoupala spravedlností podle výsledku voleb. Střemhlavý pád do propasti.

Obranu má vést ministr vnitra z první Babišovy vlády Lubomír Metnar. Proslul tím, že se na čas zapojil do hnutí BOS složeného z bývalých i současných vojáků, hasičů a policistů, kteří žádají vystoupení Česka z EU, tvrdě napadají NATO a někteří jeho lidé tvrdí třeba toto: "Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili původní obyvatelstvo. Války, které rozpoutali v zájmu své arogance a nenažranosti, vměšování do EU a teď si brousí zuby na Rusa, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu." (Z příspěvku na facebookovém profilu BOS.) Atd.

Ministerstvo obrany je dnes hlavní součástí české zahraniční politiky. Co by ministr "exBOSák", jenž byl v první vládě Babiše chápán jako člověk, který má blízko k Hradu, vykládal v centrále NATO, to raději nechtějme slyšet.

Sešup, nízká úroveň, nemálo členů a členek kabinetu. Nedivme se, že takové lidi komunisté rádi podrží u vesla. Pro ně stále platí heslo "čím hůř, tím lépe" a nejspíš taky doufají, že vedle nich budou vypadat jakž takž přijatelně. Opravdu nejhorší vláda od revoluce.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy