Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 11. 2017 13:35

Jsme ještě Západ? Babišem posvěcení Koten a Metnar vypadají na vyznavače Kremlu

Kandidát na ministra vnitra Metnar nebudí důvěru, byť vypadá lépe než šéf bezpečnostního výboru z SPD Koten. Volba obou je špatná, Česku škodí.
Nový šéf bezpečnostního výboru sněmovny Radek Koten: "Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!!"
Nový šéf bezpečnostního výboru sněmovny Radek Koten: "Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!!" | Foto: Ludvík Hradilek

Mění se od základu pohled českého státu na bezpečnost? Převládnou proruské tendence, snahy vyhnat nás z EU a NATO? Šéfem bezpečnostního výboru sněmovny se stal Radek Koten z Okamurovy SPD; na Facebooku patřil do skupiny požadující vystoupení Česka z unie i Severoatlantické aliance, sdílel články z dezinformačních webů.

Ministrem vnitra se má stát Lubomír Metnar, člověk blízký exministrovi vnitra Martinu Pecinovi a muž, který se zapojil do hnutí BOS (zkratka pro Bezpečnost, odpovědnost, solidarita), jež žádá vystoupení Česka z Evropské unie a tvrdě napadá NATO.

Koten je výsměch polistopadovému vývoji. Sdílel lživé zprávy ze serveru Aeronet, který vnitro řadí mezi dezinformační weby. Přebíral články z AC24 a dalších proruských webů. Šířil fake news o údajném úniku záření z francouzské jaderné elektrárny. Jeho postoj k NATO: "Tak nějak tušíme, že přítomnost vojsk NATO na hranicích Ruské federace není 'čistě náhodná'. Že by další dovoz 'demokracie' po americku? Položme si otázku: kdo to platí a komu to prospěje? Na náměstích opět užiteční i....i?"

Rozvíjel konspirační teorii o tom, že Česká republika se znovu stává protektorátem Německa. Češi podle Kotena žijí v totalitě jako za komunistů: "V čem je nynější systém jiný? Lidé se nemění, totalita zůstává, a je ještě drze vydávána za 'demokracii' a ten jediný správný 'evropský' názor!!!! Potom tedy žijeme v eurofašistické totalitě!?" Na svém oficiálním stranickém profilu označoval členy končící vládní koalice za vlastizrádce.

Dokonce ani dezinformátor či ruský špion!

To ukazuje na jasně antizápadní, tedy i antičeský (jsme členskou zemí EU a NATO) postoj a také na naprostou nekompetenci. Babiš se rád ohání profesionalitou, ale pak jeho hnutí s jeho osobním požehnáním (tak zásadní volba se neděje bez souhlasu šéfa firmy) zvolí antiprofesionála do čela výboru, který má vliv na to, jak nás vnímá zahraničí.

Potupně znějí Kotenova vysvětlení, respektive výmluvy. Bývalý člen facebookových skupin Záchrana světa před Němci a ilumináty USA nebo Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel nyní tvrdí, že dezinformace sdílel, aby se seznámil s názory voličů, a že mu tam příspěvky strkali jiní lidé.

Říká: "Dokonce nejsem ani dezinformátor nebo ruský špion. Je velice málo pravděpodobné, že bych jako jednatel firmy ze Ždírce nad Doubravou přicházel do styku s ruskými občany, eventuálně s panem Putinem. To byste se měla zeptat našeho pana prezidenta, který odjel do Ruska."

Je absurdní a riskantní, že se někdo tak nekompetentní a tak rizikový stal šéfem bezpečnostního výboru. Prý si opatří bezpečnostní prověrku. Asi jako Zemanův kancléř Vratislav Mynář? Prověrka na přísně tajné trvá dlouho, navíc pro sněmovní post není povinná. Slíbit ji nic nestojí.

Koten zpochybňuje Česko jako západní stát. Bezpečnostní složky klíčových zemí EU, Británie i Spojených států toto ostře vnímají, svítí jim červené kontrolky. Takový šéf bezpečnostního výboru je velkým problémem i pro domácí tajné služby. Ty také sledují napojení poslanců na ruské špiony. Kotenovi s jeho aktivitami na sociálních sítích nemohou a nesmí věřit. My také ne.

Na vnitro Babiš nominoval expolicistu Lubomíra Metnara. Dříve úspěšně vyšetřoval žhářský útok ve Vítkově, je to plus, ale pro funkci ministra vnitra to mnoho neznamená. Jde o roli politickou. Metnar není členem ANO, ač je vnitro silovým resortem, který vyžaduje jasné politické postoje.

Chudák Metnar, do BOS ho natáhli policajti

Jaké má Metnar politické zázemí? Je "od Peciny" a Martin Pecina je jednoznačně člověk Miloše Zemana. Zemanovo zahraničněpolitické směřování známe. Na vnitro míří muž, kterého Zeman uvítá. Babiš vnitro původně nabídl šéfovi vojenské tajné služby Janu Berounovi, jehož západní zakotvení je jisté. Beroun odmítl. Skok na Metnara ukazuje: Babišovi je šumafuk, jaké má kandidát postoje, hlavně aby "byl profík" (zde expolicajt a exnáměstek ministra vnitra) a aby s ním nenarazil u Zemana.

Metnar dělal vyšetřovatele (a dělal ho dobře), v roce 2011 se stal šéfem bezpečnosti strojírenského podniku Jana Světlíka, miliardáře blízkého Zemanovi. V tu dobu tam jako jeden z generálních ředitelů působil Pecina. Tomu pak Metnar na vnitru dělal prvního náměstka (v Rusnokově vládě). Na vnitru zůstal jako řadový náměstek i za Milana Chovance (ČSSD). V roce 2014 odešel a vrátil se ke Světlíkovi.

Politici problém eskalují, byli tu takoví, co tu hrozbu dotáhli až k těm plynovým komorám, o to je to nebezpečnější, říká sociolog Ivan Gabal.
17:43
Politici problém eskalují, byli tu takoví, co tu hrozbu dotáhli až k těm plynovým komorám, o to je to nebezpečnější, říká sociolog Ivan Gabal. | Video: Martin Veselovský

Donedávna seděl ve vedení hnutí BOS, v říjnu odešel. Co se od hnutí složeného z bývalých i současných vojáků, hasičů a policistů dozvíme? "Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili původní obyvatelstvo. Války, které rozpoutali v zájmu své arogance a nenažranosti, vměšování do EU a teď si brousí zuby na Rusa, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu," čteme na Facebooku hnutí.

O veřejnoprávní televizi: "I Goebbels by zezelenal závistí, kdyby viděl, k jaké dokonalosti vypracoval mainstream v čele s ČT a ČRo vymývání mozků a implementaci euroamerické propagandy u nás." BOS je spojeno se Zdeňkem Zbytkem, dalším Zemanovým přítelem a spojkou na Rusko. Na jedné z konferencí BOS Zbytek vystoupil jako jeden z hlavních řečníků.

Babiš tvrdí, že Metnara do BOS "natáhli policisté, ale když zjistil, že tam mají nějaké divné názory, tak raději v říjnu odešel". Skutečně? Pak by byl Metnar hloupý a nekompetentní zároveň. Byl členem vedení BOS, jako expolicista musel vědět, kam leze. Ve středu Respektu řekl: "Vystupovat z EU a NATO je nesmysl." No tak sláva. Děkujeme.

Můžeme to Metnarovi věřit? Nebudí důvěru, byť vypadá o fous lépe než Koten. Volba obou je špatná, Česku, pokud chce zůstat na Západě, velmi škodí. Odpovědnost nese Babiš. Opakuje, že nás nechce vyhnat z EU a že NATO potřebujeme. Ale činy tyto údajné postoje popírají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy