Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 6. 2018 7:30

Vláda BabišoZemana: Zápaďáci ven, poslušní jedou dál, KSČM mlaská, Agrofert taky

Rodí se vláda slibovačka, nebude řešit zásadní problémy jako sucho, hynoucí lesy, sociální vyloučení a nekončící roztržení české společnosti.
Změnu dotáhli. Stropnický a Pelikán končí, KSČM posílila a stává se garantem vlády, Zeman spokojen. (Snímek z roku 2017.)
Změnu dotáhli. Stropnický a Pelikán končí, KSČM posílila a stává se garantem vlády, Zeman spokojen. (Snímek z roku 2017.) | Foto: Martin Fendrych

Loni na konci října (20.-21.) jsme volili do sněmovny. Na novou vládu s důvěrou čekáme osm měsíců, rekord. Architekty vlády bez důvěry z loňského prosince i dalšího sestavovaného kabinetu jsou Miloš Zeman, Andrej Babiš a nyní ještě Jan Hamáček (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM). V záloze vždy připraven Tomio Okamura (SPD). Kdyby žil, Václav Havel by nestačil zírat a založil by honem Chartu 18.

Osm měsíců bez plnohodnotné nové vlády, jeden pokus zbůhdarma vyhozený do koše, nový přístup prezidenta, který po Babišovi nevyžadoval a nevyžaduje záruku 101 poslaneckých hlasů, protože se buduje i jeho vláda.

Novým momentem se stalo referendum ČSSD, jež odsouhlasilo "svatbu" s ANO a pět konkrétních nominandů za sociální demokracii. (V dopise předsedy Hamáčka straníkům jména uvedena nejsou, avšak předsednictvo strany si PŘED referendem jejich zveřejnění odsouhlasilo.)

Pokud by tedy kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche (nešťastně vybraná postava kvůli své pražské minulosti) neprošel, referendum se stane pochybným, pražská organizace strany může říct, že by byla hlasovala jinak. Nejen ona. Referendum prostě vůbec nevypadá jako všelék.

Čím se vyznačuje nový kabinet Andreje Babiše? Odcházejí dvě částečně svébytné postavy, Martin Stropnický opouští ministerstvo zahraničí, Robert Pelikán spravedlnost. Oba jednali jako západní politici (ač měli osobní slabost či nekritický obdiv pro Babiše). Oba měli svoji hranici, kterou by nepřekročili, byla jí právě jejich jasně demokratická orientace.

Nejvarovnější moment nové vlády? Nikdo jako Stropnický či Pelikán v ní zřejmě nezasedne. Zbudou jen babišovci a zemanovci (ministrem zemědělství se má stát Miroslav Toman), lidé, kteří pro demokracii nedýchají. Situace, jako bylo vyhoštění tří ruských špionů skrytých pod diplomatickou imunitu nebo vydání hackera Nikulina do USA, mohou příště vypadat úplně jinak…

Nepřehlédnutelný moment Babišovy vlády: rozklad sociální demokracie. Už neslyšíme o socdem hodnotách jako solidarita se slabými, ty strana zabalila dávno, jde o rozklad osobnostní. Hamáček působí jako odvar z kopřiv, Zimola někde v pozadí číhá na předsednické křeslo, v důležitých momentech stranu nepodrží, ba naopak (viz kauza Poche).

Pohřeb listopadu 1989

Fascinuje, jak se donedávna tuzemská nejsilnější či druhá nejsilnější partaj propadla do bezradnosti (co jiného bylo ono referendum než strach vedení nést odpovědnost), bezvýznamnosti a nulové ideovosti. Zabalili hodnoty i postoje. (S trestně stíhaným premiérem do vlády ne? Ha ha ha.)

Klíčovým jevem nově vznikajícího kabinetu se stala resuscitace komunistů, jež probíhá ruku v ruce s pohřbením étosu listopadu 1989. Ještě platí Bohumínské usnesení ČSSD (zákaz spolupráce s komunisty na vládní úrovni), a co má být? Čo bolo, to bolo…

Jedním z hybatelů nové vlády, jedním z jejích garantů se stal Vojtěch Filip, jemuž StB dala krycí jméno Falmer (Babišovi dala krycí jméno Bureš). Toto je také novum, vláda držící na dvou lidech spjatých s StB.

Obrovský vliv na vládu neodpovídající parlamentnímu systému uplatňuje prezident, což až tak nové není. Nové je, že Zeman jinak suverénního Babiše ovládá. Viz kauza Poche, kdy se premiér šupem, poslušně postavil na stranu Hradu, viz Babišovo zkroušení, když od Zemana dostal výtopek za vyhoštěné ruské špiony a za Nikulina.

Vzniká vláda poloprezidentského systému (víme, že Hamáček, ale dost možná ani Babiš, do vlády člověka typu Miroslava Tomana nechtěl), vláda Zemana a Babiše.

Další jev: předseda ANO, miliardář, který své podniky a vztah k nim zakryl převedením do svěřenského fondu, dál pod ANO drží ministerstvo financí, dál pokračuje střet zájmů a připravme se na to, že za tři roky časopis Forbes oznámí další nepřehlédnutelné rozmnožení Babišova majetku (a vo to gou, ne?).

Rodí se vláda slibovačka, ne kabinet, který vyřeší zásadní problémy jako sucho, katastrofu lesů, rostoucí malér v sociálně vyloučených oblastech, nedostatek pracovních sil na českém trhu práce, předražené bydlení a hlavně nekončící roztržení české společnosti.

Někoho by mohlo uklidnit, že manažer Babiš zařídí aspoň ty dálnice, když o nich stále mluví. Omyl. Jeho hnutí za ně odpovídalo v minulé vládě a ministr Ťok předvedl parádní neschopnost. Stal se mistrem uzavírek, zúžení a zácp, podobně jako se pražská primátorka Krnáčová stala mistryní padajících mostů. Bude líp, ale bohužel jen Agrofertu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 20 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 47 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy