Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 6. 2018 18:59

ČSSD řekla ďáblovi ANO. V referendu polkla Babiše i s komunisty. Vítejte v éře nihilismu

Zeman, Babiš, Filip a Okamura vystoupali na vrchol. Demokracie sjela hodně hluboko, na dno ještě ne, ještě se o tom maléru dá veřejně psát.
Co si asi Andrej Babiš o Janu Hamáčkovi říká? Tak jsem ho utáhl na vařenou nudli? Nebo: Za čtyři roky se nepoučili?
Co si asi Andrej Babiš o Janu Hamáčkovi říká? Tak jsem ho utáhl na vařenou nudli? Nebo: Za čtyři roky se nepoučili? | Foto: Jakub Plíhal

V pátek odpoledne předseda ČSSD Jan Hamáček zveřejnil výsledky referenda 17 614 sociálních demokratů o vstupu do vlády lídra ANO Andreje Babiše, kterou mají podržet natěšení komunisté Vojtěcha Filipa. Celkem 58,53 procenta hlasujících vládní spolupráci s trestně stíhaným premiérem vedeným jako agent StB odsouhlasilo. Hlasovalo 11 404 lidí, necelé dvě třetiny členů. Jak mi napsal jeden čtenář, cituji: "Jsem spíše levicově smýšlející a nevěřící, ale ČSSD právě řekla ďáblovi ANO." Poté dovysvětlil, že jde o ďábla s hlavou Babiše a KSČM.

Abychom tedy byli přesní, 58,53 procenta členů sociální demokracie z 11 404 hlasujících je pro vstup do vlády, tedy něco přes šest tisíc z celkových necelých 18 tisíc. Zdaleka ne polovina členů strany koalici ANO a ČSSD odsouhlasila, spíše větší jedna třetina. O nějaké drtivé podpoře přece jen nelze mluvit.

Vláda přesto zřejmě vznikne. Občanům nemusí záležet na tom, co to znamená pro sociální demokracii, dnes marginální stranu, která loni ve volbách dostala pouhých 7,27 procenta hlasů. Podstatné je, co to znamená pro Česko.

Pokud vláda dostane důvěru, vítězem se stane KSČM. Je to paradox, protože nejen ČSSD, i komunisté byli loni ve volbách biti jak žito a dostali ubohých 7,76 procenta hlasů. Hamáčkova strana, která má stále dál zakázánu spolupráci s KSČM na vládní úrovni, partaji Vojtěcha Filipa neskutečně pomohla. A samozřejmě ještě mnohem větší díl viny nese ANO Andreje Babiše a prezident Miloš Zeman.

Děje se to poprvé od listopadu 1989. V poslední době často mluvíme o tom, že skončilo uvolněné, dosti šťastné, dosti svobodné porevoluční období. Už z něj zbývají jen trosky málo schopné aktivně se bránit.

Bránit se čemu? Nelze to nazvat "bolševizací", nejde o to, že se komunisté a exagenti StB vracejí k moci. Vstoupili jsme spíš do "období nihilizace", všecko je jedno, nic nemá žádnou zásadní cenu, fake nefake, věci jsou "relativní", každý má pravdu, každý lže, každý má máslo na hlavě, tak kdo by se tím máslem trápil a zabýval (pokud náhodou skokově nezdražuje).

Kdo je Andrej Babiš, který spolu se Zemanem změnu řídí, diriguje? Vtělená politická nehodnota: trestní malér na krku, minulost agenta, vlastní média k ruce, miliardář s firmou zaparkovanou ve svěřenském fondu, z něhož mu ovšem plyne zisk, tedy má gigantický střet zájmů, levice a pravice mu splývá, slovo nedrží, opakovaně veřejně lhal, ale také je mistrem PR a manipulace, tweeťák a facebookář, jestli je v něčem "sociální", tak v sítích atd.

První pseudodemokratická vláda od roku 1989

Je Babiš prozápadní? Prozápadní politici ANO ho opouštějí a jeho největším parťákem je prezident Zeman, muž čelem bijící směrem k Moskvě. Je Babiš provýchodní? Firmy má na Západě, studoval za komunistů ve Švýcarech (to na tu otázku vlastně odpovídá samo za sebe), tvrdí, že je pro NATO a EU (která však po něm nesmí nic chtít).

Tak na spojení s takovým světem, s takovým ano-ne, levo-pravým, bílo-černým politikem nepolitikem, který navíc kdykoli potřebuje, sáhne po fašistické SPD Tomia Okamury, na spojení s takovým mužem starožitná, vyčichlá, bezbranná ČSSD ve svém referendu kývla. (Pravda, sama má už dlouho do levicové strany na míle daleko, sama se stala protagonistkou nijakosti, nevyhraněnosti, nezásadovosti v politice, jen nemá, neumí to PR jako Babiš.)

Výmluva ČSSD? Asi si namlouvá, že chce zachránit sebe samu (jak se jí dařilo ve vládě spolu s Babišem, přitom dobře ví), ale dál nás asi taky jakoby "chrání" před vládou ANO - SPD - KSČM. To bude jistě mezi členy populární vysvětlení.

Omyl. Česku by bylo prospělo, kdyby si premiér Babiš musel namočit obličej do vládní louže extrémní pravice smíchané s extrémní levicí. Aspoň by volič pochopil, jaký smysl mají ty trapné, staré, znavené demokratické strany.

Vznikne (pravděpodobně) první polodemokratická či pseudodemokratická vláda od konce roku 1989. Pomůže to výhradně komunistům. Nepomůže to ANO (ale podle ukazatelů z období 2013 až 2017 to nejspíš zase pomůže Agrofertu a SynBiolu, což je zřejmě jeden z klíčových záměrů premiéra), nepomůže to ČSSD, ale hlavně to nepomůže České republice. Ani venku, ani doma.

Žijeme přitom v období neskutečné, z velké míry externími vlivy zajištěné konjunktury.

Sledujte speciál DVTV věnovaný referendu ČSSD o vládní spolupráci s ANO.
54:53
Sledujte speciál DVTV věnovaný referendu ČSSD o vládní spolupráci s ANO. | Video: DVTV

(Ani v této šťastné éře jsme se nedokázali postarat o lidi žijící ve vyloučených oblastech, o lidi v malérech souvisejících s exekucemi, ani v této zlaté době jsme nedokázali přijmout pár tisíc lidí prchajících před smrtí. To je naše hanba, naše domácí i zahraniční vizitka.)

Konjunktura nahrála úspěchu Babiše a chrání nás před nejhoršími následky hazardu, který Babiš se Zemanem, Hamáčkem, Filipem a Okamurou předvádějí. Ale konjunktura skončí, tohle málo zasloužené štěstí nás opustí. Doufejme, že s ním skončí i doba relativity a nihilismu, že se pak zase celí uplakaní vrátíme k nějakým těm hodnotám, na které dnes pliveme.

Zeman, Babiš, Filip a Okamura vystoupali na vrchol. Demokracie sjela hodně hluboko, na dno ještě ne, ještě se o tom dá kupříkladu veřejně psát. Jak dlouho se ta čtyřka na špici udrží? Jak dlouho bude trvat konjunktura? Jak dlouho bude ještě Zeman "pálit červené trenýrky"? Zní to divně, konzumně rouhavě, ale už aby konjunktura skončila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy